ماموریت برای کشف سیاهچاله ها - آکا
ستاره شناسان اطلاعات جدیدی در خصوص ماهیت این اجرام آسمانی ارائه,حرکت پرتوهای ایکس اثر می گذارد بلکه جهت میدان الکتریکی,گزارش مهر به منظور درک هدف علمی این مامور

دانشمندان ناسا ماموریت جدیدی را با کمک دستگاهی که 100 برابر حساس تر از دستگاه های رصدکننده پرتوهای ایکس فعلی است، برای کشف سیاهچاله ها آغاز خواهند کرد. عنوان این ماموریت جدید «مرکز فضایی گادارد» ناسا در مریلند، GEMS، (مخفف عبارت اکتشاف کننده کوچک خاصیت مغناطیسی و گرانشی) است.

هدف از اجرای این ماموریت ایجاد تحولی در نگاه به جهان است به طوری که این دستگاه قادر خواهد بود برای اولین بار قطبی شدگی منابع پرتوهای ایکس را به روشی دقیق اندازه گیری کند. این دانشمندان در این خصوص اظهار داشتند؛ «تاکنون ستاره شناسان قطبی شدگی پرتوهای ایکس را تنها در یک جرم آسمانی واقع در خارج از منظومه شمسی اندازه گیری کرده اند که سحابی خرچنگ نام دارد اما اکنون ما انتظار داریم GEMS ده ها منبع از این نوع قطبی شدگی ها را نشان دهد و بتواند مرزهای جدیدی از تحقیقات را باز کند.» به گزارش مهر به منظور درک هدف علمی این ماموریت، ستاره شناسان قصد دارند از این دستگاه در کشف و بررسی سیاهچاله ها استفاده کنند. در حقیقت سیاهچاله ها پرتوهای ایکس الکترونی را ساطع می کنند که این پرتوها با سرعت بسیار بالا در اطراف میدان های مغناطیسی بسیار قوی می چرخند. همچنین میدان گرانشی بسیار نزدیک به یک سیاهچاله دوار نه تنها بر حرکت پرتوهای ایکس اثر می گذارد بلکه جهت میدان الکتریکی آنها را هم تغییر می دهد. اندازه گیری قطبی شدگی می تواند حضور یک سیاهچاله را نشان دهد و به ستاره شناسان اطلاعات جدیدی در خصوص ماهیت این اجرام آسمانی ارائه کند. GEMS بیش از 100 برابر حساس تر از سایر دستگاه های رصدکننده پرتوهای ایکس است. پرتاب این دستگاه برای سال 2014 پیش بینی شده است و ماموریت آن حدود دو سال به طول خواهد انجامید. بیش از 105 میلیون دلار سرمایه گذاری برای این ماموریت در نظر گرفته شده است.

منبع روزنامه ی اعتماد .

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :