سبک ترین فلز جهان 99.9 درصد هواست
سبک ترین فلز ساخته شده در جهان توسط یک آزمایشگاه در کالیفرنیا برای شرکت های بوئینگ و جنرال موتورز ساخته شده است. این فلز ریزشبکه (microlattice) نام دارد.

آکاایران: سبک ترین فلز ساخته شده در جهان توسط یک آزمایشگاه در کالیفرنیا برای شرکت های بوئینگ و جنرال موتورز ساخته شده است. این فلز که ریزشبکه (microlattice) نام دارد از شبکه ای از لوله های ریز توخالی ساخته شده است که ۱۰۰ برابر سبک تر از استریوفوم است.

آکاایران: سبک ترین فلز جهان 99.9 درصد هواست

سبک ترین ماده ی ساخته شده در جهان تاکنون هواژل است که «دود منجمد» نیز گفته می شود و دارای چگالی ۱ میلی گرم در سانتی متر مکعب است که در دمای اتاق و سطح دریا سبک تر از هوا می باشد. مشکل مواد سبک تاکنون ساختار نامنظم و اتفاقی آن ها می باشد که این مشکل در این فلز جدید فوق سبک حل شده است. این ماده نسبت به فوم های معمولی دارای سفتی بالاتر و استحکام و هدایت بیشتری می باشد.

شرکت های هوافضایی و اتومبیل سازی در تلاش برای کاهش مصرف سوخت دائم به دنبال موادی هستند که تا حد ممکن سبک بوده و همزمان یکپارچگی ساختاری خود را نیز حفظ کنند. فرآیندی که برای ساخت میکرولتیس استفاده شده است توانسته است ماده ای خلق کند که نه تنها بسیار سبک است بلکه استحکام زیادی نیز دارد.

این ماده از یک فلز بسیار مشهور یعنی نیکل-فسفر ساخته شده است. ساختار سبک ترین فلز جهان بر اساس یک قاعده ی ساده ساخته شده است که در برج ایفل نیز استفاده شده و به آن اجازه می دهد که یک ساختار با اندازه ی آسمان خراش را تحمل کند. شبکه ی میکرولتیس از لوله های متقاطع توخالی تشکیل شده است که شبیه به تکیه گاه پل ها می باشد ولی در این حالت دیواره های لوله ها ضخامتی برابر تنها ۱۰۰ نانومتر دارند که در واقع ۱۰۰۰ برابر نازک تر از موی انسان است.

این ساختار با استفاده از یک فرآیند تولید نوین شبیه به پرینت سه بعدی ساخته شده است. پرینت سه بعدی ساختارها را به صورت لایه لایه می سازد درحالیکه محلول استفاده شده در این فرآیند از پلیمرهای خاصی استفاده می کند که با نور واکنش داده و کل ساختار را در یک مرحله ایجاد می کند.

World’s Lightest Solid Takes Inspiration From Eiffel Tower

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :