وانتابلک سیاه ترین ماده جهان
وانتابلک یک ماده ی ساخته شده از نانولوله های کربنی و سیاه ترین ماده جهان است. این ماده 99.965 درصد از تابش طیف مرئی را جذب می کند.

آکاایران: وانتابلک (Vantablack) یک ماده ی ساخته شده از نانولوله های کربنی و سیاه ترین ماده ی شناخته شده است. این ماده ۹۹٫۹۶۵ درصد از تابش طیف مرئی را جذب کرده و تنها ۰٫۰۳۵ درصد از آن را بازمی تاباند. تصویری که مشاهده می کنید فویل آلومینیومی است که با پوشش وانتابلک پوشانده شده است.

آکاایران: وانتابلک سیاه ترین ماده جهان

خواص و کاربرد وانتابلک

نام وانتابلک از اصطلاح Vertically Aligned NanoTube Arrays گرفته شده است که به معنی «آرایه های نانولوله همراستای عمودی» می باشد. وانتابلک از یک جنگل لوله های عمودی ساخته شده است که رشد یافته اند. زمانیکه نور به سطح آن می خورد به جای جهیدن در داخل این لوله ها به دام می افتد و به صورت متوالی در بین این لوله ها منحرف می شود و در نهایت جذب شده و به گرما تبدیل می شود.

این ماده ی جدید را می توان در دمای ۴۰۰ درجه ی سانتیگراد ساخت و می توان آن را بر روی موادی پوشش داد که نمی توانند در برابر دماهای بالا ایستادگی کنند. میزان گازدهی و کنده شدن ذرات این ماده بسیار پایین است و مقاومت بالایی در برابر ارتعاشات مکانیکی داشته و پایدارای حرارتی بالایی دارد. این ماده اولین بار در آزمایشگاه ملی فیزیک انگلستان ساخته شد ولی کاربرد تجاری آن در سال ۲۰۱۵ قوت یافت و کاربردهای آن هم اکنون در بخش های هوافضا و دفاعی رو به گسترش می باشد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این ماده، کاربردهای پوشش آن در بخش های مختلف از جمله تلسکوپ ها، دوربین های مادون قرمز، استتار حرارتی در صنایع نظامی و … در حال بررسی و گسترش می باشند.

نانولوله کربنی

نانولوله های کربنی که از صفحات کربن به ضخامت یک اتم و به شکل استوانه ای توخالی ساخته شده است در سال ۱۹۹۱ توسط سامیو ایجیما (از شرکت NEC ژاپن) کشف شد. خواص ویژه و منحصر به فرد آن از جمله مدول یانگ بالا و استحکام کششی خوب از یک طرف و طبیعت کربنی بودن نانولوله ها (به خاطر این که کربن ماده ای است کم وزن، بسیار پایدار و ساده جهت انجام فرایندها که نسبت به فلزات برای تولید ارزان تر می باشد) باعث شده که در دهه گذشته شاهد تحقیقات مهمی در کارایی و پرباری روش های رشد نانولوله ها باشد. کارهای نظری و عملی زیادی نیز بر روی ساختار اتمی و ساختارهای الکترونی نانولوله متمرکز شده است. کوشش های گسترده ای نیز برای رسیدگی به خواص مکانیکی شامل مدول یانگ و استحکام کششی و ساز وکار عیوب و اثر تغییر شکل نانولوله ها بر خواص الکتریکی صورت گرفته است. می توان گفت این علاقه ویژه به نانولوله ها از ساختار و ویژگی های بی نظیر آن ها سرچشمه می گیرد.

Carbon nanotube

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :