سنگ تورمالین هندوانه ای |
سنگ تورمالین هندوانه ای یک کانی از سیلیکات بور بلوری می باشد که با عناصری مانند آلومینیوم، آهن، منگنز، سدیوم، لیتیوم یا پتانسیوم ترکیب شده است

آکاایران: سنگ تورمالین هندوانه ای یک کانی از سیلیکات بور بلوری می باشد که با عناصری مانند آلومینیوم، آهن، منگنز، سدیوم، لیتیوم یا پتانسیوم ترکیب شده است. تورمالین جزو سنگ های نیمه قیمتی می باشد و تنوع رنگ زیادی دارد. این کریستال در سریلانکا یافت می شود.

آکاایران: سنگ تورمالین هندوانه ای |

سنگ تورمالین هندوانه ای

تورمالین

تورمالین (به انگلیسی: Tourmaline) با فرمول شیمیایی NaFe2+ 3 (AlFe3+)6 [(OH)4-(BO3)3-Si6O18] از مجموعه کانی هاست و انتهای بلورها در اثر حرارت شارژ الکتریسیته می دهد. دارای لومینسانس زرد، سبزدارد. خواص الکتریکی دارد. در اسیدها نامحلول است. کانیهای مشابه آن آمفیبول، آکتینوت، ریه بکیت، بریل و آندالوزیت به اروپا بوده است مشتق شده است در اسیدها نامحلول است. ترکیب شیمیایی بسیار متغیر با انکلوزیون های مهمFe۳+, Mn , Ca و گاه حتی Cr , Ti , V , Li و غیره تند (روبلیت) – آبی تا سبزآبی (ایندیگولیت) – سبز (وردلیت) – بی رنگ (رنگ اثر خط:سفید برای اولین بار در ایتالیا کشف شد و از نظر شکل بلور: خورشید تورمالین – منشوری – آسیکولار، رنگ: سیاه (شورل) – قهوه ای تا قهوه ای سبز و قهوه ای سیاه (دراویت، اوویت) – صورتی تا قرمز، شفافیت: غیر شفاف – نیمه شفاف، شکستگی: صدفی – نامنظم، جلا: شیشه ای، رخ: ناکامل – مطابق با سطح، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در رده بندی سیلیکات است و منشأ تشکیل آن ماگمائی – پگماتیتی – دگرگونی – رگه های تیپ آلپی است. همایند کانی شناسی (پارانژ) آن آمفیبول-آکتینوت-ریه بکیت-بریل -آندالوزیت- ارتوز- آپاتیت- کوارتز- بریل- توپاز است کاربرد آن: در الکتروتکنیک – انواع رنگی آن به عنوان سنگ های قیمتی مصرف می شود. ، از نظر ژیزمان بلوری – آگرگات متراکم – شعاعی – رشته ای فراوان است و بیشتر در یافت شده درگرانیت ها، دیوریت ها، سینیت ها، و گرانولیت ها است و بیشتر در سنگهای دگرگونی مجاورتی، ناحیه ای و سنگ های رسوبی یافت می شود. در الکتروتکنیک انواع رنگی آن به عنوان سنگ های قیمتی مصرف می شود.

مرجع:

Tourmaline

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی