دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی شده اند که اجسام واقعی را به کمک نور تولید می کند!
دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی شده اند که اجسام واقعی را به کمک نور تولید می کند!

آکاایران: پرینترهای سه بعدی موجود در بازار ساخت اجسام را به صورت لایه به لایه انجام می دهند که این کار برای طرح های بزرگتر ممکن است ساعت ها و روزها طول بکشد، اما محققان به تازگی دستگاهی ساخته اند که به صورت یک باره و با استفاده از نور اجسام را تولید می کند.

به تازگی دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، روش جدیدی برای ساخت اجسام فیزیکی یافت کرد ه اند. دستگاه آنها در واقع پرینتری است که می تواند اشیا را به صورت یک باره و با استفاده از تاباندن پرتوهای نور تولید کند. این روش که اولین در نوع خود محسوب می شود، پتانسیل این را دارد که انقلاب عظیمی در زمینه تولید سریع قطعات به راه بیندازد.

طرح کامل این تحقیق که بر روی ژورنال Science روز گذشته منتشر شده است، پرینتری را شرح می دهد که محققان نام آن را با الهام از سری فیلم های تخیلی استار ترک، “the replicator” (به معنای تکرارکننده) گذاشته اند.

آکاایران: دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی شده اند که اجسام واقعی را به کمک نور تولید می کند!

عملکرد این دستگاه البته بیش از آن که شبیه یک پرینتر سه بعدی باشد، به عملکرد دستگاه سی تی اسکن مغز شباهت دارد. در واقع این دستگاه برای ساخت یک تصویر سه بعدی طرح را از زوایای مختلف اسکن می کند و از زاویه های متعدد، عکس های دو بعدی می گیرد. سپس یک کلیپ ویدیویی کوتاه از به هم پیوستن این تصاویر می سازد و حالا نوبت به قسمت پروژکتور می رسد که این تصویر را با استفاده از پرتوهای نور به یک رزین مصنوعی که داخل لوله ای شفاف پر شده است. بتاباند. این مایع مخصوص می تواند با برخورد مقادیر خاصی از نور به شکل جامد در آید و اینجاست که طرح مورد نظر به صورت سه بعدی شکل می گیرد. در ویدیویی که از نحوه کارکرد این وسیله منتشر شده است، شما می بینید که در طول تنها دو دقیقه محققان موفق شدند مجسمه مشهور مرد متفکر اثر آگوست رودن را در یک قالب کوچک و با استفاده از نور تولید کنند:

نحوه کار پرینتر جادویی the replicator

از مزایای مهم این دستگاه علاوه بر اینکه می توان به نقطه برتری اصلی آن یعنی تولید جسم به صورت یک باره اشاره کرد، صاف و صیقلی بودن سطح خارجی جسم و البته انعطاف بالای آن در ساخت اشیا با طرح های متفاوت است. اما این طرح هنوز هم نواقصی دارد که می توان به محدودیت سایز اشیای تولید شده و البته نیاز به رزین مصنوعی خاصی به عنوان ماده اولیه اشاره کرد. همچنین اجسام ساخته شده ی نهایی مانند پرینترهای سه بعدی رایج بازار چندان دقیق نیستند و لازم است کمی کار بر روی آنها انجام شود تا به طرح مورد نظر نزدیک تر شوند. محققان امیدوارند که در آینده بتوان از این وسیله برای ساخت ابزارهایی مانند قطعات پزشکی و حتی اندام های مصنوعی بدن استفاده کرد.

نظر شما چیست، آیا دستگاه the replicator می تواند در سال های نه چندان دور منجر به ساخت پرینتری شود که در چند ثانیه بتواند طرح های مورد نظر ما را تنها با استفاده از نور به شکل یک جسم جامد تبدیل کند؟

منبع :sciencealert
.

منبع : gadgetnews.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی