لیستی از رایج ترین باورهای غلط درباره جهان اطراف
لیستی از رایج ترین باورهای غلط درباره جهان اطراف (بخش آخر) لیستی از رایج ترین باورهای غلط درباره جهان اطراف (بخش آخر) ، باورهای غلط درباره جهان ، رایج ترین باو

لیستی از رایج ترین باورهای غلط درباره جهان اطراف (بخش آخر) | گجت نیوز

آکاآپ: رایج ترین باورهای غلط لیستی شامل تصورات اشتباه بخش قابل توجهی از مردم جهان در مورد پدیده های مختلف است که در ادامه توجه شما را به بخش دوم و آخر آن جلب می کنیم.

رایج ترین باورهای غلط در مورد جهان اطراف شامل 32 مورد از تصورات غلطی است که بسیاری از ما در مورد جهان اطراف خود داریم و در مطلب قبل با 16 مورد اول آن آشنا شدیم. در این مقاله هم قصد داریم تا موارد باقی مانده از فهرست را مرور کنیم؛ با آکا ایران همراه باشید.

17. قبل از شنا کردن نباید غذا خورد

با وجود بررسی های مختلف کارشناسان، همچنان بسیاری معتقدند که غذا خوردن قبل از شنا کار اشتباهی است و باعث گرفتگی عضلات می شود، با این وجود اثبات شده که چنین موضوعی صحت ندارد و مصرف الکل قبل از آبتنی مشکلات بسیار بیشتری را به وجود می آورد. البته باید توجه داشته باشیم که پر بودن معده و خوردن غذای زیاد باعث سخت تر شدن تنفس در هنگام شنا می شود.

18. انیشتین در آزمون های ریاضی قبول نمی شد

برخلاف تصور بسیاری از افراد، دانشمند فوق العاده معروف، آلبرت انیشتین فقط در آزمون ورودی یک مدرسه رد شده بود، اما همچنان توانایی های او در بحث ریاضیات و قبولی در امتحان های مربوط به این حوزه منحصر به فرد بودند.

19. حواس ما تنها به 5 دسته تقسیم می شوند

در کنار حس هایی مانند بویایی، شنوایی، بینایی، لامسه و چشایی، دانشمندان اعلام کرده اند که ما انسان ها حدودا 20 حس مختلف داریم که شامل تعادل، درد، حرکت، گرسنگی، تشنگی و مواردی از این دست می شوند.

20. حافظه ماهی ها تنها 3 ثانیه دوام دارد

 

 

ماهی های قرمز به عنوان باهوش ترین آبزیان جهان شناخته نمی شوند، اما با داشتن توانایی حفظ اطلاعات مختلف در حافظه خود به مدت 3 ماه، می توان گفت که این نمونه از رایج ترین باورهای غلط که حافظه چنین ماهی هایی هر سه ثانیه یک بار پاک می شود، علاوه بر اشتباه بودن با کمی چاشنی اغراق همراه است.

21. دایناسورها و انسان ها با یکدیگر هم زیستی داشته اند

بررسی ها نشان می دهند که 41 درصد بزرگسالان آمریکایی تصور می کنند که انسان ها و دایناسورها در گذشته های دور، در یک دوران با یکدیگر زندگی می کرده اند، با این حال می توان گفت که اختلاف دوره زندگی ما و این جانداران غول پیکر حداقل 63 میلیون سال بوده است.

همچنین بخوانید:

آیا می توان دایناسورها را مجددا به زندگی بازگرداند؟ 

22. ما مستقیما از شامپانزه ها به حالت کنونی تکامل یافته ایم

بر اساس مورد بعدی از فهرست رایج ترین باورهای غلط شامپانزه ها اجداد انسان هستند، اما همانطور که متخصصان حوزه تکامل بشر اعلام کرده اند، فقط می توان گفت که این جانداران به همراه بونوبوها تنها موجودات زنده ای هستند از لحاظ ژنتیکی بیشترین شباهت را به ما دارند؛ جد مشترک ما و شامپانزه ها بین 5 تا 8 میلیون سال پیش زندگی می کرده است.

23. عملکرد نیمکره های چپ و راست مغز ثابت است

مدت هاست که ابهامات این مورد از رایج ترین باورهای غلط جهان برطرف شده و پژوهشگران رسما تایید کرده اند که هرکدام از نیمکره های مغز می توانند عملکرد نیمکره دیگر را یاد بگیرند.

همچنین بخوانید:

تفاوت بین نیمکره های مغز ؛ خلاقیت و هنر در مقابل استدلال و منطق 

24. مصرف الکل بدن را گرم می کند

گفته شده که مصرف الکل باعث منبسط شدن رگ های خونی گرم در نزدیکی پوست می شود و از این طریق، مصرف کننده تصور می کند که دمای بدنش بالا رفته است؛ با این وجود، تحقیقات نشان می دهند که الکل می تواند در بعضی شرایط دمای مرکزی بدن را کاهش دهد.

25. ما تنها قادر به استفاده از 10 درصد از مغز خود هستیم

 

 

عده ای با وجود صحبت های مختلف مطرح شده در این رابطه همچنان تصور می کنند که انسان ها نمی توانند بیشتر از یک دهم مغز خود را مورد استفاده قرار دهند، اما عصب شناسان مدت هاست که اعلام کرده اند که تمامی سلول های مغزی عملکرد خاص خود را دارند؛ نسبت فعالیت مغز در وضعیت های مختلف می تواند متفاوت و به میزان حداقلی 10 درصد باشد ، اما به صورت کلی چنین تصوری از اساس اشتباه است.

26. در زمان سرماخوردگی نباید لبنیات مصرف کرد

نمونه دیگری از رایج ترین باورهای غلط در میان افراد که صحت آن زیر سوال رفته است؛ به صورت کلی شیر و سایر لبنیات مستقیما باعث ایجاد مخاط های مختلف نمی شوند و نیازی به دوری از این مواد مغزی در دوران سرماخوردگی موجود نیست.

27. مصرف الکل سلول های مغزی را می کشد

در مصرف کنندگان عادی چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد و تنها افرادی که به این ماده اعتیاد دارند و یا بیشتر میزان کالری روزانه خود را از طریق الکل تامین می کنند، چنین پدیده ای مشاهده شده است.

28. دستگاه دروغ سنج دروغ ها را تشخیص می دهد

عملا وسیله ای برای تشخیص دروغ گفتن موجود نیست و دستگاه های پلی گراف (Polygraph) که به صورت عامیانه با نام دروغ سنج شناخته می شوند، تنها می توانند شاخص های بیولوژیکی مانند فشار خون، ضربان قلب، شدت و سرعت تنفس و فاکتورهای این چنینی را اندازه گیر کنند و به اشتباه انداختن آن ها چندان هم کار سختی نیست.

29. رابطه جنسی عملکرد ورزشی را مختل می کند

هیچ شواهدی در مورد تاثیر منفی روابط جنسی پیش از ورزش کردن، بر روی عملکرد ورزشکاران موجود نیست و حتی گفته شده که افزایش هورمون تستوسترون پس از چنین رابطه هایی می تواند به وضعیت ورزشی افراد کمک کند.

30. آدامس در داخل معده تا 7 سال هضم نمی شود

 

 

یکی دیگر از رایج ترین باورهای غلط مدت هاست که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است؛ متخصصان از زمان پخش شدن شایعات در مورد اینکه آدامس پس از قورت داده شدن تا هفت سال از بدن خارج نمی شود، اعلام کردند که قسمت هایی از مواد تشکیل دهنده آدامس که قابل هضم نیستند، در مدت کوتاهی از دستگاه گوارش عبور کرده و از بدن خارج می شوند و از طرف دیگر، سایر مواد موجود هم جذب بدن می شوند.

31. سوشی همیشه حاوی ماهی خام است

کلمه سوشی در زبان ژاپنی به معنی برنج ترش است و برخلاف آنچه تصور می شود، این نوع غذای فوق العاده معروف ژاپنی لزوما در خود ماهی خام ندارد.

32. آب جریان الکتریسیته را منتقل می کند

و اما آخرین مورد از فهرست رایج ترین باورهای غلط جهان مانند بسیاری از موارد دیگر در سطحی جهانی شایع است؛ به صورت کلی آب در حالت خالص اجازه عبور الکتریسیته را از خود نمی دهد و در واقع به عنوان عایق الکتریسیته عمل می کند، با این حال مواد حل شده در آب مانند نمک و سایر املاحی که داخل این مایع وجود دارند باعث می شوند که برق از آب عبور کند.

همچنین بخوانید:

18 کشف علمی تصادفی که دنیا را تغییر دادند (بخش دوم) 

منبع :sciencealert

.

منبع : gadgetnews.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :