مواد مخدر جدید به نام
سورچه نوعی سنگین از هروئین به شکل پودر سفید رنگ است که عوارض و اثرات مخربی بر بدن شما میگذارد. برای مطالعه جزییات بیشتر از این مخدر جدید در ادامه مطلب با آکا هم

 

مواد مخدر سورچه چیست

آکاایران: ماده مخدر بلایی است که سالهاست گریبان‌گیر جامعه و خانواده‌ها شده است اما این‌روزها به دلیل دسترسی راحت و قیمت ارزان، مبتلایان به آن از گروه های سنی بسیار پایین شروع می‌شوند. ترسی که بر خانواده ها چیره شده باعث بر حذر داشتن جوانان و تاثیراتی بر افکار آنها شده است. بنابراین مافیای مواد مخدر هر بار با نام جدید جوانان را مواجه مب‌کند تا ترس ناشی از برخی مواد را از بین ببرد. در صورتی که در حقیقت یکی از انواع همان مخدرهای قبلی است یا مخلوطی از آنها. ماده مخدر سورچه نیز از این دست است.
ماده مخدر سورچه در واقع نام فریبنده‌ جدیدی است که برای مخدر هروئین و مشتقات آن انتخاب شده و به عنوان سور و سات مهمانی‌ها و جمع‌های پرعیش مورد استفاده قرار می‌گیرد. سورچه با سرخوشی شروع شده و به اختلالات حاد روانی ختم می‌شود. مواد مخدر سورچه چند وقتی است در ایران باب شده است که در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم این مواد را مورد بررسی قرار دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید و عواقب و عوارض ان را بدانید.
قیمت مواد مخدر گران شد/ قیمت شیشه در برخی استان‌ها ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان | شهرآرانیوز

درباره مخدر سورچه

دراگ سورچه سال هاست که در میان جوانان حضور دارد و همانطور که از نام آن مشخص است به عنوان متاعی برای پارتی ها و خوش گذرانی ها مورد استفاده قرار می گرفته است. ظاهر این ماده شباهت زیادی به کوکائین دارد اما پیدا کردن کوک که حاصل از برگ های کوکا در آمریکای جنوبی است، عملا در شرق کاری بسیار مشکلی است.

اما هروئین که در پزشکی به نام دیامرفین نیز شناخته می شود، مخدری برگرفته از مرفین و بسیار اعتیاد آور است که در مناطقی ممکن است به شکل پودر سفید رنگ تولید شود. به همین ترتیب از نام فریبنده سورچه برای این پودر سفید رنگ برای فروش هروئین استفاده شده و با قیمت بالایی جوانان بسیاری را گرفتار خود کرده است اما شیوع ویروس کرونا و کم شدن جنس ها در بازارهای غیر قانونی نیز باعث شده است بسیاری از افراد و کارتن خواب ها به ناچار سورچه مصرف کنند.

طبق گفتگوهایی که خبرگذاری های مختلف با مصرف کنندگان انجام داده اند اظهار شده است که سورچه بسیار سنگین تر از دراگ های قبلی است که آنها استفاده می کردند. به همین دلیل گمان می رود در ترکیبات هروئین تغییراتی جزئی نیز برای تولید سورچه انجام شود یا فروشندگان آن را با مخدری دیگر ترکیب کنند.

مدیر عامل موسسه نور سپید هدایت نیز در رابطه با مخدر سورچه چنین بیان کرده است:‌ «این ماده از هروئین قوی تر است به طوری که مصرف کنندگان نصف میزانی که هروئین نیاز داشتند مصرف می کنند. شیوع ویروس کرونا باعث افزایش قیمت مواد و پایین آمدن کیفیت آنها شد که عوارض جانبی را هم افزایش داده است.»

 

هروئین چیست؟

عوارض مواد مخدر سورچه, ترک اعتیاد سورچه, سورچه

هروئین (به انگلیسی: Heroin) ماده مخدری برگرفته از مرفین است که شدیدا اعتیاد آور می باشد. این ماده به شکل پودری سفید رنگ یا قهوه ای (روشن و تیره) تولید می شود که از نوع سفید آن به عنوان سورچه یاد می شود. این نام ریشه در کلمه سورچرانی دارد و فروشندگان سعی می کنند آن را به عنوان متاعی مناسب برای خوش گذرانی و تفریح بدون عوارض معرفی کنند. اما در حقیقت هروئین فارغ از رنگ و کیفیت به شدت اعتیاد آور بوده و پتانسیل بالایی برای سوء مصرف د ارد. سالانه صد ها هزار نفر با مصرف دوز بیشتر یا استفاده همزمان با دیگر مواد افیونی اوردز کرده و کشته می شوند و اینها فقط بخشی از عوارض مصرف این ماده هستند.

با وجود غیر قانونی بودن خرید،‌ فروش و نگه داری هروئین در اکثر کشورها بیشترین انگیزه مصرف از هروئین اهداف تفریحی است و تنها در مواردی همچون سرفه های شدید یا درد غیر قابل تحمل با دوز پایین در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده را می توان با روش هایی چون تزریق، دود کردن و استنشاق مصرف کرد اما اسنیف کردن آن احتمال مرگ بیشتری دارد. در صورت بروز شرایطی همچون کما، ایست قلبی و... ممکن است با راه های مختلفی همچون استفاده از داروی نالوکسان از مرگ جلوگیری کرد اما تنها در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۲۰ هزار نفر بر اثر مصرف این ماده کشته شده اند. 

 

مکانیسم اثر سورچه

مصرف این ماده باعث بروز اثراتی در گیرنده های دستگاه عصبی مرکزی از جمله کاهش درد، بی حسی، سرخوشی، کاهش تحریک دستگاه گوارش (یبوست) و... می شود.

عوارض خطرناک ماده مخدر سورچه

تونی یا همان کوکائین (کوکائین و هروئین هر دو از مشتقات مرفین بوده و مشابه هستند) در دسته مواد مخدر توان افزا قرار می‌گیرد و به فرد مصرف کننده توهم قدرت می‌دهد، در حالی که مصرف این ماده مخدر باعث اختلال حاد روان فرد شده و تغییرات شدید حسی و هیجانی ایجاد می‌کند.

غالبا پس از مصرف هروئین، احساسی از اوج لذت سراسر بدن را فرا می‌گیرد که آن را مشابه ارگاسم کامل بدن توصیف می‌کنند.

رفته‌رفته بدن گرم و دهان خشک شده و یک احساس سنگینی همراه با تهوع، استفراغ و خارش شدید ظهور می‌کند.

معمولا مصرف‌کنندگان برای ساعات طولانی خواب‌آلود و کسل می‌شوند؛ عملکرد ذهنی فرد به خاطر تاثیر هروئین روی سیستم عصبی مرکزی مختل می‌شود، کارکرد قلبی عروقی کند شده و در برخی افراد مصرف این ماده می‌تواند به واکنش حاد هروئین منجر شود.

مشخصه این عارضه شروع ناگهانی و حاد علائم مربوط به فروپاشی کارکرد سیستم قلبی و عروقی و در نهایت مرگ مصرف کننده است.

جدی‌ترین اثر هروئین و مشتقات آن بر روی بدن، ضعف در تنفس است؛ همچنین رایج‌ترین علت مرگ‌ومیر ناشی از مصرف بیش از حد این ماده، وقفه تنفسی خواهد بود.

 

• اثرات مصرف در کوتاه مدت

اولین حالتی که بعد از مصرف هروئین و سورچه ایجاد می شود راش یا Rush نام داشته که معمولا با خشکی دهان، سرخوشی (نشئگی) و احساس کرختی در اندام های مختلف بدن، بی اشتهایی و خارش همراه است. همچنین با متوقف کردن انتقال پیام های درد از طناب نخاعی به بدن باعث تسکین درد جسمی هم می شود.

پس از اتمام راش مصرف کننده معمولا چند ساعتی به خواب می رود؛ در این زمان عملکرد ذهنی به شدت مختل شده، ضربان قلب کند و تنفس نیز کاهش می یابد. این عوامل برای زندگی فرد تهدید کننده است و احتمال آسیب دائمی به مغز را ایجاد می کند.

• عوارض مواد مخدر سورچه در دراز مدت

همان‌طور که گفته شد، سورچه نامی است که مافیای مواد مخدر برای هروئین و مشتقات آن انتخاب کرده‌اند؛ برخی از عوارض این ماده در دراز مدت عبارت است از:

 • یبوست
 • اختلالات کبدی
 • اضمحلال رگ‌ها
 • اختلالات قاعدگی
 • تیرگی لب‌ها و پوست
 • ورم‌های چرکی یا دمل‌های پوستی
 • بیماری‌های تنفسی نظیر ذات‌الریه و سل
 • ورم مفاصل و سایر بیماری‌های روماتوئیدی
 • عفونت لایه‌های درونی قلب و دریچه‌های آن
 • اختلال در هضم غذا، بی‌اشتهایی و کاهش وزن
 • بی‌خوابی هنگام شب و خواب‌آلودگی در طی روز
 • از بین رفتن مقاومت بدن در برابر انواع بیماری‌های عفونی
 • بیماری‌های عفونی نظیر بیماری هپاتیت و بیماری ایدز در اثر مصرف سرنگ‌های آلوده
 • مرگ ‌بخشی از سلول‌های مغزی و نخاعی پس از مصرف زیاد و بیماری‌های ناشی از آن
 • عوارض مواد مخدر سورچه بر روی مغز انسان

یبوست ناشی از مصرف سورچه در طولانی مدت به بیماری بواسیر یا هموروئید ختم می شود؛ همچنین عوارضی همچون بی خوابی، اختلال های جنسی همچون زود انزالی یا کاهش میل جنسی در مردان، عفونت دریچه های قلب، عفونت شش ها و آسیب های کبدی یا کلیوی، اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلال های شخصیتی و بی نظمی در عادت ماهیانه زنان با مصرف مکرر هروئین مشاهده می شوند.

علاوه بر این روش مصرف سورچه نیز باعث بروز مشکلات خاصی می شود؛ برای مثال تدخین آن، مشکلات ریوی همچون برونشیت مزمن را ایجاد می کند و استنشاق آن نیز باعث افزایش احتمال اوردز، آسیب بافت داخلی بینی و تیغه آن می شود.

سورچه یا هروئین خیابانی حاوی مقداری از مواد افزودنی مانند شکر، نشاسته یا شیر خشک است که باعث مسدود شدن رگ های خونی منتهی به ریه، کبد، کلیه ها یا مغز می شود که آسیب دائمی به جای می گذارد.

همچنین سوء مصرف این ماده تغییراتی در ساختار فیزیولوژیک و عملکرد مغز ایجاد می کند که تعادل سیستم های نورونی و هورمونی را بهم می زند. در طولانی مدت مصرف سورچه و هروئین ماده سفید مغز را تخریب کرده و باعث اختلال در تصمیم گیری، توانایی تنظیم رفتار و پاسخ به شرایط استرس زا می شود. همچنین مطالعه هم نشان می دهد که مصرف هروئین باعث کاهش تراکم استخوان ها و افزایش احتمال شکستگی می شود.

• پیامدهای اجتماعی مصرف سورچه

در سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۴ حدودا ۶۰۰ نفر از معتادان هروئینی مرد که در کالیفرنیا بستری بودند از لحاظ مختلفی همچون بهداشت فردی، سلامت روان، اشتغال، بزهکاری و میزان مرگ و میر مورد پژوهش قرار گرفتند. نتایج این تحقیق نشان می داد که بسیاری از آنها پس از اولین مصرف دوباره به سراغ آن رفته بودند به طوری که پس از مدتی به وضعیت اعتیاد مادام العمر همراه با پیامدهای شدید سلامتی و اجتماعی روبرو شدند. همچنین بسیاری از افراد در چرخه بهبودی و از سرگیری مصرف گیر کرده بودند که حالتی عذاب آور برایشان داشت و مشکلات مختلفی برایشان ایجاد می کرد.

 طرز تهیه سورچه, ترک مواد مخدر سورچه, عکس مواد مخدر سورچه

جمع بندی

هر ساله بازارهای خیابانی دچار تغییراتی می شوند و فروشندگان آن سعی می کنند از تمامی منابع و حتی تغییر نام و دستکاری جزئی محصولات برای فروش بیشتر استفاده کنند. سورچه نیز از جمله دراگ هایی است که توسط همین افراد معرفی شده است و در حقیقت همان هروئین سفید رنگ است که با نامی فریبنده به عنوان متاعی بدون اعتیاد برای خوش گذرانی ها معرفی می شود اما عوارض جانبی سنگین تری نسبت به هروئین معمولی دارد.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی