وقتی هواپیماها زمین گیر می شوند - آکا
چند روز از شروع فوران این آتشفشان توده های خاکستر ناشی از فعالیت همچنان به سمت جنوب و شرق اروپا در حرکت,گازی شکل و خاکستر به شعاع چند کیلومتری اطراف خود محدود,

وقتی هواپیماها زمین گیر می شوند

خروج دود سیاه از دهانه آتشفشانی در ایسلند که زیر یخچال های طبیعی قرار دارد و حدود ۲۰۰سال خاموش بوده، از اواخر چهارشنبه گذشته آغاز شده است. به دنبال فوران زمین در منطقه اقیانوس اطلس، خروج دود و خاکستر از دهانه آتشفشان و پس لرزهای زمین باعث شدند تا مقامات منطقه، با لغو و تعطیل کردن بسیاری از پروازها آمادگی خود را برای مقابله با حوادث غیرمترقبه اعلام کنند؛ البته اگرچه در دقایق اولیه، فوران فقط به جاری شدن گدازه و پراکنده شدن بخارات گازی شکل و خاکستر به شعاع چند کیلومتری اطراف خود محدود شد، اما لحظه به لحظه گستردگی آن افزایش یافت و در حال حاضر هم با گذشت چند روز از شروع فوران این آتشفشان، توده های خاکستر ناشی از فعالیت همچنان به سمت جنوب و شرق اروپا در حرکت است و سبب شده پرواز هواپیماها به حال تعطیل درآیند و وضعیت پرواز هواپیماها در قاره اروپا را از آنچه قبلا پیش بینی می شد به مراتب وخیم تر کند.

به طور کلی یک فوران آتشفشانی، توده ای از خاکستر تولید می کند که به ارتفاعات بالای جو شلیک می شود، به طوری که توسط باد پراکنده شده و تا دور دست ها اثر خود را بر جا می گذارد. خاکستر آتشفشانی متشکل از ذرات بسیار ریز معدنی و صخره ها با قطری کمتر از ۲ میلی متر است که از دهانه آتشفشان بیرون می آید. البته نوع خاکستر آتشفشان بر خلاف دیگر خاکسترهای سخت و ساینده است و حالا در پی فعالیت چند کوه آتشفشانی در کشور جزیره ای ایسلند، هزاران تن از همین مواد آتشفشانی خارج شده است.

به عقیده کارشناسان، دود و غبار ناشی از فعالیت های آتشفشانی افزون بر محدود کردن دید خلبانان، ممکن است باعث وارد آمدن صدمات جدی به موتور هواپیما، شود. به همین سبب بسیاری از پروازهای این قاره لغو شده است. این موضوع از آنجا ضرورت می یابد که بدانیم خاکسترهای آتشفشانی در ارتفاع بین ۶ تا ۱۱ کیلومتر، یعنی همان ارتفاعی که مخصوص پرواز هواپیماهاست، حرکت می کند. براساس دستورالعمل سازمان هوانوردی غیرنظامی نمی توان در آسمانی که آلوده به خاکستر آتشفشانی است، به هواپیماها خدمات ترافیک هوایی ارائه کرد.

کارشناسان هشدار داده اند که ذرات کوچک سنگ، شیشه و شن موجود در غبار و خاکستر آتشفشانی می تواند برای ایجاد انسداد در موتور هواپیما و از کار افتادن آن کافی باشد. یعنی اگر هواپیما وارد یک ابر خاکستر آتشفشانی شود، ذرات سیلیکات موجود در ابر وارد موتورها شده، ذوب می شوند که می تواند به موتور هواپیما آسیب بزند.

تاریخ هوانوردی جهان، نمونه های فراوانی از صدمات ناشی از مواجهه هواپیما با خاکستر آتشفشان را در خود ثبت کرده است. در این شرایط ممکن است موتورها از کار بیفتند، و سیستم های سوخت و آب مسدود شوند و... در سال ۱۹۳۸ یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ شرکت بریتیش ایرویز در مالزی از میان یک ابر خاکستر آتشفشانی عبور کرد و باعث شد ۴ موتور آن دچار مشکل شود و از کار بیفتد. البته خدمه پرواز پس از مدت زمانی توانست موتورها را دوباره روشن کند، اما پیش از آن که خلبان بتواند موتورها را روشن کند، هواپیما از ارتفاع ۱۱۰۰۰ متری به ۳۵۰۰ متری کاهش ارتفاع پیدا کرده بود. در حادثه ای مشابه در سال ۱۹۸۹ هم هواپیمای خطوط هوایی KLM که از آمستردام به آلاسکا پرواز می کرد، با وارد شدن به غبار آتشفشانی کوه Redoubt هر ۴ موتورش از کار افتاد. پس از عبور از میان ابر آتشفشانی خدمه هواپیما با روشن کردن مجدد موتورها موفق شدند در آلاسکا به زمین بنشینند. با این حال به موتور این هواپیما آسیب جدی وارد شد.

دودهای حاصل از فوران آتشفشان ایسلند، در حال حاضر اروپا را با مشکل جدی مواجه کرده، به طوری که بسیاری از فرودگاه های مهم این قاره به دلیل دودهایی که ۱۵۰۰ کیلومتر از فضای اروپا را اشغال کرده اند، با اختلالات زیادی در فعالیت های خود مواجه شده اند، بسیاری تعطیل و برنامه پروازی دیگر فرودگاه ها نیز با تاخیر اجرا شده است.

در این میان از آنجا که سازمان هواشناسی بریتانیا اعلام کرده تا چند روز خاکستر حاصل از این آتشفشان در هوا باقی خواهد ماند و از طرفی دیگر، احتمال دارد پخش خاکستر تا چند روز یا هفته آینده هم ادامه یابد، بنابراین بسته به وضعیت هوا، میزان دودها و از همه مهم تر شدت وزش باد، پروازهای قاره اروپا همچنان دچار اختلال خواهند بود.
  
 
روزنامه جام جم
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :