اعجاب انگیزترین صخره های جهان - آکا
شگفت آور طبیعت هستند و مردم,چشم اندازی که ایجاد می کنند,دلیل زیبایی,خود نموده,پدیده,center;,خود,دلیل

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

پدیده های زمین شناسی، حقیقتا خلقت شگفت آور طبیعت هستند و مردم را به دلیل زیبایی باشکوه و چشم اندازی که ایجاد می کنند، شیفته ی خود نموده اند...

سنگ بادبان (Sail Rock)

سنگ بادبان که به سنگ پروس (Parus) نیز شناخته می شود، سنگ ماسه ای یکپارچه ی طبیعی است. این نمای پر هیبت که شبیه به بادبان کشتی می باشد، در ساحل دریای سیاه در شهر Krasnador Krai کشور روسیه قرار دارد. سنگ بادبان بیش از 1 متر ضخامت، 20 متر طول و حدود 25 متر ارتفاع دارد.

سنگ گرانیت مدوّر(Orbicular Granite)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

 نقوش روی این سنگ، مصنوعی و ساخته دست بشر نیستند بلکه توسط فرآیندهای زمین شناسی ایجاد شده اند. به این نوع از شکل سنگها "گرانیت مدوّر" گفته می شود. وقوع چنین فرآیندی بسیار نادر و کمیاب می باشد. این سنگ سحرآمیز که در عکس بالا مشاهده می نمایید، در نزدیکی شهر Calder در شیلی واقع شده است. همچنین این سنگ آتشفشانی عجیب به نام "صخره ی حلقوی یا دایره وار" نیز شناخته می شود. شکلهای منحصر بفرد روی صخره (لایه های دایره ای شکل هم مرکز و ساختارهای کروی) احتمالا به دلیل فعالیتهای شیمیایی-هسته ای یک لایه از زمین در یک حفره ی خنک کننده از مواد آلی ایجاد گردیده اند.

سنگ "درانگارنیر" (Drangarnir)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

یکی از زیباترین و فریبنده ترین جزایر دنیا، جزیره ی فرو (Faroe) در دانمارک است. یکی از عجایب زمین شناسی که می توان در این جزیره یافت، سنگ "درانگارنیر" می باشد. این نام مشترک برای دو صخره ی دریایی که بین دو جزیره ی "تیندهولمر" (Tindholmur) و "وگار" Vagar)) واقع شده اند، استفاده می شود. به صخره بزرگتر "Stori Drangur" و به صخره ی کوچکتر Litli Drangur" " گفته می شود.

سنگ "استک لونیش" (Stac Levenish)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

عکس این سنگ را به دقت بررسی کنید. این تک صخره ی متحیرکننده، در مجمع الجزایر Kilda کشور اسکاتلند و حدود 2.5 کیلومتر دورتر از روستای Hitra قرار گرفته است. خب! امیدوارم تا به حال متوجه شده باشید که نمای این سنگ شبیه به چیست؟ این سنگ با ارتفاع 62 متر قسمتی از دیواره ی یک آتشفشان غیر فعال است که شبیه "نیمرخ صورت یک انسان" می باشد.

سنگ میز(Table)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

مسلما این میز برای صرف غذا نیست اما من می توانم بگویم که خوردن غذا بر روی این میز یقینا نوعی ماجراجویی می باشد. این سنگ که "کوه میز" هم نامیده می شود، در ایالت British Columbia در کانادا، جای گرفته است. ارتفاع این کوه (از سطح دریا)2021 متر است و از سطح دریاچه ی Garibaldi به میزان 530 متر ارتفاع گرفته است. فکر صعود "میز" را از سر خود بیرون کنید چون از همه طرف، بخشهای آتشفشان که فرو ریخته اند، دیواره های پرشیب و ریزشی را ایجاد کرده اند. آخرین باری که این صخره صعود شده در سال 1983 بوده است.

کوه سنگی(Stone Mountain)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

این سنگ کوارتز آتشفشانی دیدنی، "کوه سنگی جرجیا" نامیده می شود. آمریکا به این سنگ با عنوان "بزرگترین سنگ گرانیت ظاهر شده در دنیا" اشاره داشته ولی این گونه نیست. اگرچه کوه سنگی اغلب "گنبد گرانیتی صورتی" خوانده می شود اما در حقیقت جنس آن کوارتز monzonite است (نه گرانیت). این کوه همچنین به دلیل نقش برجسته ی عظیمی که در جناح شمالی آن قرار دارد، شهرت یافته است. این نقش برجسته، "عظیم ترین نقش برجسته در جهان" می باشد. سه شخصیت مشهور سیاسی به نامهای Jefferson Davis، Gen. Robert E. Lee و Stonewall Jackson در این نقش برجسته، حکاکی شده اند.

کوه کله قندی(Sugarloaf Mountain)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

این کوه نام یک قله در "ریودوژانیرو" در کشور برزیل است. این سنگ یکپارچه ی مبهوت کننده که از جنس کوارتز و گرانیت می باشد، مستقیما از لبه ی آبهای خلیج "Guanabara" سر برافراشته است و ارتفاعی معادل 396 متر از سطح دریا دارد.

 تپه ی "کاخ دادگستری" (Courthouse Butte)

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

این توده ی صخره ای خوش منظر، با رنگهای زیبا، در "Oak Creek" در آریزونای امریکا واقع شده است.

 صخره ی زنگوله(bell rock) 

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

درست در شرق "تپه کاخ دادگستری"، جاذبه ی مشهور دیگری به نام "صخره ی زنگوله" واقع گردیده است. این صخره از لایه های رسوبی افقی تشکیل شده است.

 الپنولا(El Penola) 

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

این توده ی سنگی یکپارچه ی شگرف، نمای صخره ای Guatape یا در زبان اسپانیایی "El Peñon de Guatape" نامیده می شود و در شهر گواتیپ (Guatape) واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 2135 متر و حجم این توده ی صخره ای 185 متر مکعب و 385 متر طول دارد. وزن تقریبی آن نیز به 10 میلیون تن می رسد. این صخره دارای 644 پله می باشد که می توان برای رفتن به بالای صخره از آنها استفاده کرد. این پله ها که داخل صخره قرار دارند جزو اجزای صخره می باشند.

 جزیره ی گلدانهای کوزه ای 

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

این دو ستون صخره ای عجیب که شبیه گلدان کوزه ای هستند، باعث نامگذاری این جزیره به همین نام شده اند. در اصل سه ستون صخره ای در این منطقه بوده ولی یکی از آنها در سال 1903 فرو ریخت. جزیره گلدانهای کوزه ای، که یک مکان مشهور توریستی است، در خلیج جرجیا در Ontario در کشور کانادا قرار دارد.

 آشپزخانه ی شیطان (Devil’s Kitchen) 

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

این توده ی صخره ای غیر عادی نوعی گودال است که در "Soldier’s Pass" در شهر Sedona در ایالت آریزونای امریکا واقع شده است. این صخره ی بزرگ وسط دهانه ی ورودی گودال نیز "پیانوی بزرگ شیطان" نام گرفته است.

 پل شیطان(Devil’s Bridge) 

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

صخره فریبنده ی دیگر این منطقه، پل شیطان می باشد.

 نیم گنبد(Half Dome) 

اعجاب انگیزترین صخره های جهان

"Half Dome" یک صخره ی گرانیتی باشکوه در پارک ملی یوسمیتی در کالیفرنیای امریکا می باشد. این سنگ گرانیتی که از کف دره 1444 متر ارتفاع گرفته است، یکی از محل های نام آشنا در یوسمیتی می باشد.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :