هشت برترین بر روی زمین - آکا
آخر دنیا کجاست؟ دورترین جا؟ گرم ترین مکان,هشت برترین,کنم شما,کوه ؟ عمیق,برخی,نوشته,چاه,جایی

هشت برترین بر روی زمین

آخر دنیا کجاست؟ دورترین جا؟ گرم ترین مکان ؟ مرتفع ترین کوه ؟ عمیق ترین چاه ؟ یا جایی دیگر؟ در این نوشته سعی می کنم شما را با برخی از این نقاط بی نهایت بیشتر آشنا کنم.

بلندترین کوه
 


همان طور که همه می دانند قله اورست با ارتفاع 8848 متر بلندترین قله جهان است. آیا این مطلب درست است؟ هم بله هم نه!! این بستگی دارد که از کدام سمت به آن نگاه کنیم ، بالا یا پایین . قله اورست از سطح آبهای آزاد بلندترین نقطه زمین است. اما به این دلیل که زمین دقیقا به شکل کره نیست ( تا حدود کمی بیضی ست ) بعضی نقاط کم ارتفاع تر ، فاصله کمتری به فضا دارند. فی المثل فاصله قله اورست تا ماه از برخی کوههای غیر مشهور بیشتر است. بطور مشخص قله چیمبورازو در اکوادور با اینکه فقط 6096 متر ارتفاع دارد به اجرام آسمانی نظیر ماه نزدیکتر است ، هر چند به ارتفاع اورست نیست.

مرتفع ترین نقطه ای که با خودرو می توان به آن رسید 
 

مرتفع ترین نقطه ای که با خودرو می توان به آن رسید

معروف است که مرتفع ترین جاده دنیا جاده Semo La در تبت در ارتفاع بیش از 6000 متری ست. جاده Marsimik La نیز جزو مرتفع ترین جاده های دنیاست. اما به دلیل اینکه بسیار دور افتاده است هنوز شهرت کافی را کسب نکرده است. این جاده در ارتفاع 5580 متری در شمال هند قرار دارد.

دور افتاده ترین جزیره مسکونی 

دور افتاده ترین جزیره مسکونی


جزیره تریستان در جنوب اقیانوس اطلس با 272 نفر جمعیت دورترین نقطه مسکونی در جهان است. ساکنین این جزیره تنها از 8 نام فامیل استفاده می کنند. این جزیره در دهه 1800 میلادی به مستعمرات انگستان افزوده شده. ساکنین این جزیره دارای کد پستی بریتانیا هستند. این جزیره کوچک فاقد فرودگاه است و در صورتی که قصد سفر به آنجا را داشته باشید باید بدانید که نزدیکترین خشکی با آن 2000 مایل معادل 3218 کیلومتر فاصله دارد.

عمیق ترین نقطه اقیانوس ها 
 

عمیق ترین نقطه اقیانوس ها

گودترین نقطه جهان چاله ماریاناس در اقیانوس آرام است. عمیق ترین نقطه این چاله حدود 11 هزار متر ژرفا دارد. اگر قله اورست را به درون این گودال بیندازیم قله آن بیش از دو کیلومتر در اعماق این اقیانوس فرو خواهد رفت. فشار آب در ته این گودال 1000 برابر فشار در سطح دریاست. در سال 1960 نیروی دریایی آمریکا زیر دریایی را با دو سرنشین به کف این گودال اعزام نمود. آنها ماهیان ، خرچنگ ها و دیگر موجودات دریایی را در اعماق این گودال مشاهده نمودند.

پست ترین نقطه روی زمین 
 

پست ترین نقطه روی زمین


دریای بحر المیت با ارتفاعی بیش از 420 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد پست ترین ساحل جهان را دارد. این دریاچه در مرز اردن و فلسطین اشغالی واقع است. جاده دور این دریاچه همچنین پست ترین جاده جهان است. به دلیل شوری بیش از حد آب این دریاچه هیچ موجود زنده ای در آن زندگی نمی کند ، به همین دلیل هم نام این دریاچه بحر المیت یا دریای مرده است.

سرد ترین نقطه روی زمین 
 

سرد ترین نقطه روی زمین

قطب جنوب از چند نظر سرزمین بی نهایت است. اول اینکه در این بخش از کره زمین به دلیل سرمای بیش از حد هیچ آدمیزادی ساکن نیست، در سال 1938دانشمندان سردترین دمای روی زمین به مقدارمنفی 129 درجه فارنهایت (حدود منفی54 سانتیگراد) را در این منطقه ثبت کرده اند. نکته دیگر اینکه بارندگی بسیار کم (کمتر از دو اینچ بارش در سال ) باعث شده که قطب جنوب به یک کویر سرد و یخزده تبدیل شود. سردترین کویر جهان.

ضخیم ترین یخ جهان  
 

ضخیم ترین یخ جهان


یخچال بنتلی در قطب جنوب ضخیم ترین یخ جهان است. عمق این یخ حدود 2555 متر است. این نقطه همچنین عمیق ترین نقطه جهان است که زیر دریاها یا اقیانوس ها نیست.البته افتخار پست ترین نقطه روی زمین کماکان متعلق به بحرالمیت است چرا که ساحل بحرالمیت روی خشکی ست و یخچال بنتلی پوشیده از آب (یخ) است.

گرم ترین نقطه جهان

گرم ترین نقطه جهان


گرم ترین گرمای ثبت شده در صحرای العزیزیه لیبی در 1922 میلادی به ثبت رسیده این درجه حرارت حدود 58 درجه سانتیگراد ( در سایه ) گزارش شده است. البته در بسیاری نقاط دیگر از جمله خوزستان خودمان دماهای بالاتر از 50 درجه داشته ایم اما بر اساس کتاب رکوردها هنوز دمای العزیزیه رکورد گرما ست.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :