بارانی خطرناک - آکا
یکی دیگر از مشکلات اساسی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن مواجه است باران اسیدی می باشد,در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران,در بسیاری از نقاط

یکی دیگر از مشکلات اساسی ,محیط زیست, باران اسیدی, آلاینده ها,مقالات زمین شناسی

آب باران هیچگاه، کاملا خالص نبوده و با پیشرفت صنعت بر ناخالصی های آن افزوده شده است. ناخالصی طبیعی باران بطور عمده ناشی از نمک های دریایی است و گازها و دودهای ناشی از فعالیت انسان در فرآیند ابرها دخالت می کنند.

همانطور که می دانیم، نزولات جوی به علت حل شدن دی اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و PH باران طبیعی  حدود 5.6 می باشد در حالیکه باران اسیدی دارای میزان PH کمتر از 5،6 بوده که این مقدار PH بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی کربنات (HCO3) در آب خالص است. بنابراین، نزولاتی که به مقدار قابل ملاحظه ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و PH آنها کمتر از 5 باشد، باران اسیدی تلقی می شوند. 

 

عوامل زیادی در اسیدی شدن باران تاثیر دارد که از جمله می توان به آتش سوزی جنگل ها، فرآیندهای بیولوژیکی ، آتشفشانی و فعالیتهای انسان ، مواد آلوده کننده جو اشاره نمود.

اسیدهای عمده در باران اسیدی ، اسید سولفوریک و اسید نیتریک می باشد. بطور کلی این اسیدها به هنگام حمل توده هوایی که آلاینده های نوع اول مثل  SO2  و NO  را دربر دارند، بوجود می آیند.آلاینده های نوع اول هوا مانند NO و SO2 آب باران را چندان اسیدی نمی کنند، اما این آلاینده ها می توانند طی چند ساعت یا چند روز به آلاینده های نوع دومی مثل H2 SO4 و HNO3 تبدیل شده که هر دو در آب بسیار انحلال پذیر و جز اسیدهای قوی می باشند. در واقع تمام قدرت اسیدی در باران اسیدی ، به علت وجود این دو اسید است.از این رو معمولا محل نزول باران اسیدی دورتر از

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :