یادتان هست آسمان زمانی آبی بود؟ - آکا
موجودات زنده برای ادامه زندگی به عناصر بیشماری نیازمند,غذای مناسب,آب پاکیزه,روح آزاد,جان سالم و,,و از همه مهمتر هوای پاک,برای فرو بردن و نفس کشیدن! هوای پاکی که


موجودات زنده برای ادامه زندگی به عناصر بیشماری نیازمندند. غذای مناسب ، آب پاکیزه ، روح آزاد ، جان سالم و ....و از همه مهمتر هوای پاک ، برای فرو بردن و نفس کشیدن! هوای پاکی که به واسطه آن جان و جسم متبرک و تازه شوند.


 هوا نیاز جانداران است چه سبز باشند و پابند خاک ، چه کوچک باشند و ساکن خاک ، چه چهارپا بر زمین بزیند ، چه شناگر آسمانها باشند و چه وفادار به دریا؛ همه و همه نیازمند هوا هستند تا آن را در تمام جان خویش بدوانند و جسم را با آن بپالایند و به بودن ادامه دهند .

اگرچه هوای پاک از نیازهای اساسی و اولیه حیات است اما مدت هاست دست خیانت انسانها ، این عنصر شگرف  را آلوده و شفافیت و زلالی آن را دستخوش نابخردی های و نادانی ها و جاه طلبی خویش ساخته است. رشد جمعیت در برخی مناطق باعث قطع درختان و از بین رفتن فضاهای سبز شده که زمانی اساسی ترین متولی ایجاد اکسیژن و پیدایش هوای پاک بودند. 

از معجزات بزرگی که مردم کلان شهرها و به خصوص تهرانی ها، هر روز و هر روز آن را تجربه می کنند و از این اعجاز بی همتا بی توجه و بی سپاس می گذرند، تنفس و زندگی در هوایی بس آلوده است که اگر از بام شهر به منظره دودی و خاکستری فضای شهر بنگرید انگشت به دهان خواهید ماند که مگر می توان در این هوای آلوده و سیاه، زیست و نفس کشید و زنده ماند !

و انصاف که در هوایی که سیاهی اش چشم را می زند اعجاز آشکاری است که ریه ها و قلب ها و مغزها و ... هنوز کار می کنند .

مسئله ,محیط زیست,ترافیک,آلودگی,مقالات زمین شناسی

را برای فرار از پلیس و یافتن راه ها و مسیرهای احتمالی بی خطر می سنجیم وتمام مسیرهای مخفی  برای رسیدن به مقصد را یک شبه کشف می کنیم، ولی به هیچ وجه علل این قوانین و تاثیرات آن ها را مدنظر قرار نمی دهیم : چرا که نهایت همه چیز تنها و تنها به ما و گرفتاری ها و مشکلات ما ختم می شود!

از سوی دیگر ساختارهای اقتصادی و فرهنگ اجتماعی و باورهای عرفی همه با هم درتضاد و ستیزند و  هیچکدام جایگاه خویش را نمی شناسند، از این رو هرپدیده یا راه حل جدیدی که می خواهد جایی برای خود باز کند و چاره ای برای رفع این گره های دودی و آلوده شود، دست آخر وامانده و بلاتکلیف برجای می ماند و با صرف هزینه های گزاف ، نتیجه خواستنی میسر نمی شود .

به عنوان مثال ، دو چرخه به عنوان یک پدیده دوست داشتنی که سال ها دست نیافتنی به نظر می رسید امروز به راحتی و با قیمت مناسب از سوی شهرداری به مردم ارائه می شود ،  ولی در راستای ترویج و استفاده گسترده از آن برای رفت و آمدهای عادی روزمره ، تبلیغات و فرهنگ سازی موثر و عمده ای صورت نمی گیرد تا این وسیله  در اجتماع چهره موجه تر و عرفی تری به خود بگیرد و به نوعی جایگزین وسایل نقلیه موتوری شود .  هم اکنون صرف این همه هزینه برای فراهم نمودن تعداد زیادی دوچرخه، تنها به ارائه یک وسیله تفریحی ورزشی ختم شده است. اگرچه گسترش این فرهنگ نیز به جای خود بسیار نیکو و قابل تحسین و ستایش است ،اما نکته اینجاست که فارغ از اینکه فرصت برای تفریح بسیار کم است، فضای شهر برای استفاده از دوچرخه هموار نیست و مسیرهای مناسب برای استفاده از آن ها وجود ندارد .

متاسفانه کشور ما به عنوان یکی از آلوده ترین کشورها از نظرآب و هوا شناخته شده وهر سال افراد بسیاری قربانی تنفس در این هوای آلوده می شوند، ولی تدابیر موثر و کاربردی چندانی برای رفع آن اندیشیده نشده  و این هوای آلوده همچنان درصدد گرفتن جان قربانیان بیشتری است. قربانیانی که بیشتر آنها را کودکان و کهنسالان تشکیل می دهند .

البته این یکی از موارد بسیار کوچک ولی قابل تامل در این خصوص است . متاسفانه کشور ما به عنوان یکی از آلوده ترین کشورها از نظرآب و هوا شناخته شده وهر سال افراد بسیاری قربانی تنفس در این هوای آلوده می شوند، ولی تدابیر موثر و کاربردی چندانی برای رفع آن اندیشیده نشده  و این هوای آلوده همچنان درصدد گرفتن جان قربانیان بیشتری است. قربانیانی که بیشتر آنها را کودکان و کهنسالان تشکیل می دهند .

وظیفه مسئولان این است که با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی فکری به حال تجمع جمعیت در کلان شهرها، تعداد عرضه اتومبیل ها با سوخت سالم و استاندارد و ایجاد فضاهای سبز کافی بنمایند و الگوهای استاندارد موثر و کاربردی در زمینه پاکیزگی و سلامت هوا را به کارگیرند.

جا دارد همشهریان و هموطنان عزیز لطفا بیشتر به سلامت خود و فرزندانتان اهمیت دهید و با آسمان شهرتان مهربان تر رفتار کنید . 

زهرا امیری

بخش اجتماعی تبیان

 

لینک های مرتبط  

  برج ها جای باغ ها را می گیرند

پلاستیک ها، سرزمین ما را اشغال می کند

به طبیعت رحم کنیم

,محیط زیست,ترافیک,آلودگی,مقالات زمین شناسی

لطفاً عمیق نفس نکشید

بررسی آمارهای جهانی نشان می دهد که سالانه حدود ۴/۵میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. صنعت مدرن امروز با تولید گازها و ذرات آلوده معلق در هوا فضایی برای نفس کشیدن باقی نمی گذارد و استشمام هوای پاک را که همواره مایه شادمانی زندگی بشر بو
,محیط زیست,ترافیک,آلودگی,مقالات زمین شناسی

یک معضل جدید و گوشخراش

در دنیای امروز، انواع دیگری از آلودگی زیست محیطی مطرح هستند که به صورت محلی یا منطقه ای موجودات زنده را درگیر می کنند و از آن جمله می توان آلودگی های ناشی از امواج الکترو مغناطیس (تلفن های همراه، نیروگاه های برق و...) و عوامل محیطی (تابش شدید آفتاب، باران
,محیط زیست,ترافیک,آلودگی,مقالات زمین شناسی

چاره آلودگی هوای تهران

ایران در کمربند خورشیدی واقع شده و دارای زمینهای بلااستفاده بسیار در این مسیر است، می توان از آنها برای ساخت نیروگاه های خورشیدی استفاده کرد

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :