آکاایران: بیگ بنگ: محققان دانشگاه بریستول با کشف بزرگترین دریاچه آب زیرزمینی در زیر یک آتش فشان غیر فعال، علت اصلی فوران مواد مذاب در سطح زمین را پیدا کردند.

آکاایران: بررسی علت فوران یک آتشفشان

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، محققان پس از بررسی صفحات پوسته زمین در زیر آتش فشان خاموش بولیوی دریافتند که یک سفره آب زیرزمینی بزرگ در عمق ۱۵ کیلومتری زیر این کوه آتش فشان وجود دارد. تمام حجم آب این دریاچه مخفی به صورت محلول در سنگ های نیمه مذاب در عمق ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد قراردارد. حجم آب این دریاچه به طور تقریبی حداقل ۱۲ هزار کیلومتر مکعب برآورد شده است.

پروفسور جان بلاندی از دانشکده علوم زمین دانشگاه بریستول عنوان کرد: کشف این دریاچه پنهان شاید علت اصلی فوران آتش فشان های زمین را در خود نهفته داشته باشد، چرا که میزان ذوب شدگی سنگ ها در این عمق حدود ۲۰ درصد است و حداقل دمای سنگ های زمین در این قسمت حداقل ۹۷۰ درجه است. وی در ادامه افزود: سنگ های این ناحیه از زمین از جنس سیلیکات هستند، در شرایط فشار کم، آب هرگز در سیلیکات حل نمی شود اما در فشار بسیار بالا در این قسمت هر مولکول آب با سه مولکول سیلیکات پیوند دارد، پس در نتیجه میزان رسانایی ترکیب آب و سنگ در این قسمت بسیار زیاد است.

محققان بر این باورند که با کاهش تدریجی فشار محیط تحت تاثیر حرکات پوسته زمین و دریاچه ماگما، آب محلول در سیلیکات به صورت حباب پرفشار خارج شده و فرایند فوران گدازه از زمین را آغاز می کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در Earth and Planetary Science Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :