شدیدترین انقراض موجودات بر اثر فعالیت ِ آتشفشان های باستانی رخ داده است!
بیگ بنگ: محققان دانشگاه MIT در بررسی کوه های آتشفشانی منطقه سیبری دریافتند که بیشترین حجم انقراض موجودات در تاریخ کره زمین بر اثر فعالیت های آتشفشانی در بیش از

آکاایران: بیگ بنگ: محققان دانشگاه MIT در بررسی کوه های آتشفشانی منطقه سیبری دریافتند که بیشترین حجم انقراض موجودات در تاریخ کره زمین بر اثر فعالیت های آتشفشانی در بیش از ۲۵۰ میلیون سال پیش بوده است.

آکاایران: شدیدترین انقراض موجودات بر اثر فعالیت ِ آتشفشان های باستانی رخ داده است!

به گزارش بیگ بنگ، تا به امروز طی تحقیقات صورت گرفته، محققان انقراض بزرگ جانداران را اواخر دوره پرمین زمین شناسی تخمین زده بودند. این انقراض بزرگ شامل از بین رفتن ۹۰ درصد از حیوانات دریایی و انقراض ۷۵ درصد از جمعیت ساکنین زمین بوده است. همچنین محققان از فعالیت های بزرگ آتشفشانی در گذشته در منطقه ای که امروزه سیبری نام دارد، با خبر بوده اند و احتمال همزمانی این دو رخداد سبب شد که محققان نظریه احتمال انقراض حیوانات بر اثر فعالیت های آتشفشانی را پیشنهاد کنند. ولی تا به امروز هیچ شواهد قابل استنادی از زمان دقیق رخداد آتشفشان در گذشته ارائه نشده بود.

به منظور رسیدن به زمانی دقیق، دو محقق بنام های ست بورگس و ساموئل بورینگ از دانشگاه MIT با استفاده از فناوری تشخیص رادیواکتیوی زمان بر روی صدها مدل از نمونه های کریستالی که در زمان فوران آتشفشانی در مساحتی به سطح ۲٫۵ میلیون متر مربع بدست آمده بود، آزمایش کردند. میزان نفوذ اورانیوم به نمونه های کریستالی به محققان اجازه می دهد تا نمودار زمانی نمونه را بدست آورند. تحلیل و آنالیز زمان نمونه های کریستالی نشان می دهد که فعالیت شدید آتشفشانی حدودا ۳۰۰ هزار سال قبل از انقراض وسیع صورت گرفته است. در ادامه این فعالیت های شدید آتشفشانی میزان کربن دی اکسید و گاز های سمی دیگر در اتمسفر به شدت افزایش می یابد و منجر به تغییرات آب و هوایی می شود که در نتیجه انقراض وسیع موجودات را بهمراه دارد.

,آتشفشان های زمین,انقراض بزرگ جانداران,انقراض جانداران
همچنین به مسئله چگونگی بازگشت زمین به حالت عادی و قابل سکونت پس از انقراض وسیع جانداران پاسخی داده نشده است ولی دانشمندان مدت زمان بازگشت حیات به زمین را مدتی در حدود ۱۰ میلیون سال بعد از انقراض وسیع پیش بینی کرده اند که در این مدت شرایط جوی زمین به گونه ای تغییر کرده است که تنوع زیستی توانسته است بر روی آن مجددا سکونت کند. جزئیات بیشتر این مقاله در مجله علوم پیشرفته به چاپ رسیده است.

آکا ایران /

,آتشفشان های زمین,انقراض بزرگ جانداران,انقراض جانداران

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :