تا ۱۰۰ سال دیگر میدان مغناطیسی زمین وارونه می شود!
بیگ بنگ: تحقیقات گروهی از دانشمندان نشان می دهد که میدان مغناطیسی زمین، سپر گرانبهایی که از ما در برابر اشعه های کیهانی و بادهای خورشیدی محافظت می کند، تا ۱۰۰

آکاایران: بیگ بنگ: تحقیقات گروهی از دانشمندان نشان می دهد که میدان مغناطیسی زمین، سپر گرانبهایی که از ما در برابر اشعه های کیهانی و بادهای خورشیدی محافظت می کند، تا ۱۰۰ سال دیگر وارونه خواهد شد. رویدادی که دانشمندان تا هزار سال دیگر انتظار وقوع آن را می کشیدند، سیر صعودی به خود گرفته است.

آکاایران: تا ۱۰۰ سال دیگر میدان مغناطیسی زمین وارونه می شود!

میدان مغناطیسی زمین از ما در برابر اشعه های کیهانی و طوفان های خورشیدی محافظت می کند. محققان می گویند که این میدان تا ۱۰۰ سال دیگر دچار تغییرات عمده ای خواهد شد.

به گزارش همشهری از میل آنلاین، وارونه شدن میدان مغناطیسی زمین به این معنی است که قطب نماها به جای شمال، جنوب را نمایش خواهند داد. میدان مغناطیسی زمین در طول تاریخ شکل گیری این سیاره بارها وارونه شده است. میدان مغناطیسی دو قطبی این سیاره طی هزاران میلیون سال گذشته از شدت و قدرتی ثابت برخوردار بوده است. سپس به دلایلی نامشخص این میدان تضعیف شده و وارونه شده است. تحقیق جدید دانشمندانی از ایتالیا، فرانسه، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه کالیفرنیا برکلی نشان می دهد که آخرین وارونگی میدان مغناطیسی زمین ۷۸۶ هزار سال پیش و با سرعتی بسیار بالا، یعنی کمتر از ۱۰۰ سال، رخ داده است.

این یکی از بهترین اسنادی است که تاکنون از آنچه در زمان وارونگی میدان مغناطیسی رخ داده و سرعت وقوع آن به دست آمده است. براساس این تحقیق، شدت میدان مغناطیسی زمین ۱۰ برابر حد معمول درحال کاسته شدن است و همین کاهش شدید باعث شده برخی از زمین شناسان تخمین بزنند در آینده ای نزدیک میدان مغناطیسی زمین وارونه خواهد شد. اگرچه وارونگی میدان مغناطیسی رویدادی فراگیر است که در نتیجه تغییر در هسته آهنی زمین ایجاد می شود، طی رویداد های مشابه گذشته هیچ فاجعه ای که مرتبط با این رویداد باشد به وقوع نپیوسته است. با این همه وقوع این وارونگی در عصر حاضر می تواند فاجعه آفرین باشد زیرا می تواند شبکه ها و مولد های برق زمین را از کار انداخته و زندگی پرسرعت امروزی را مختل سازد.

,اشعه کیهانی,پرتوهای کیهانی,تضعیف میدان مغناطیسی

وارونه شدن میدان مغناطیسی زمین به این معنی است که قطب نماها به جای شمال، جنوب را نمایش خواهند داد

همچنین تضعیف میدان مغناطیسی زمین تا زمانی که وارونگی رخ دهد منجر به از بین رفتن لایه محافظ در برابر پرتوهای کیهانی و ذرات خورشیدی شده و ممکن است آمار ابتلا به سرطان و جهش های ژنتیکی افزایش پیدا کند. دانشمندان هنوز از اینکه سرعت وقوع وارونگی بعدی نیز به سرعت وارونگی قبلی خواهد بود، اطمینان حاصل نکرده اند، اما نتایج جدید می تواند در درک بهتر این پدیده طبیعی به آنها کمک کند.

مطالعه بیشتر در: natureworldnews , dailymail

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۸ از ۵ (۱۹ نفر)
تا ۱۰۰ سال دیگر میدان مغناطیسی زمین وارونه می شود!, ۴٫۸ out of 5 based on 19 ratings

مطالب مرتبط

 • ,اشعه کیهانی,پرتوهای کیهانی,تضعیف میدان مغناطیسی
  تضعیف میدان مغناطیسی زمین!
 • ,اشعه کیهانی,پرتوهای کیهانی,تضعیف میدان مغناطیسی
  ضعیف شدن میدان معناطیسی زمین!
 • ,اشعه کیهانی,پرتوهای کیهانی,تضعیف میدان مغناطیسی
  چرخش میدان مغناطیسی خورشید
 • ,اشعه کیهانی,پرتوهای کیهانی,تضعیف میدان مغناطیسی
  لایۀ اُزون زمین در حال ترمیم است!

,اشعه کیهانی,پرتوهای کیهانی,تضعیف میدان مغناطیسی

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :