کشف اقیانوسی از آب، در اعماق زمین!
بیگ بنگ: یافته های جدید محققان دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه نیومکزیکو حاکی از وجود یک اقیانوس عظیم آب در زیر سطح زمین است. این آب که در عمق 700 کیلومتری

آکاایران: بیگ بنگ: یافته های جدید محققان دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه نیومکزیکو حاکی از وجود یک اقیانوس عظیم آب در زیر سطح زمین است. این آب که در عمق ۷۰۰ کیلومتری زمین درون صخره های موجود در گوشته قرار دارد، مایع نمیباشد. چنین کشفی می تواند نمایانگر بزرگ ترین منبع آبی زمین باشد.

آکاایران: کشف اقیانوسی از آب، در اعماق زمین!

دانشمندان با استفاده از امواج لرزه ای حباب هایی از ماگما را در اعماق زمین در زیر آمریکای شمالی کشف کرده اند. گفته می شود این ماگما نشانه واضحی از وجود آب است. محققان پیش از این به شواهدی از وجود آب در زیر آمریکا دست یافته بودند. وجود آب مایع بر روی سطح زمین موجب شده سیاره آبی ما قابل سکونت باشد اما دانشمندان از مدتها پیش تلاش کردند تا دریابند چه میزان آب بین سطح زمین و منابع زیر زمینی و از طریق صفحات تکنونیکی(حرکت در مقیاس بزرگ لیتوسفر) گردش می کند. لیتوسفر یا سنگ کره خارجی ترین لایه کره زمین است. محققان میزان آب موجود را بسیار عظیم و قابل توجه توصیف کرده اند که در لایه های سنگی زمین به نام «رینگودیت» قرار دارد. این کشف نشان می دهد آب سطح زمین می تواند از طریق تکتونیک صفحه ای  به چنین اعماقی نفوذ کند و در نهایت منجر به ذوب شدن نسبی صخره های موجود در عمق جبه شود.

براساس برآورد دانشمندان میزان حجم آب یافت شده در ۷۰۰ کیلومتری عمق زمین سه برابر حجم تمام اقیانوس هاست. چنین دستاوردی دانشمندان را در درک چگونگی شکل گیری زمین، ماهیت ترکیب حال حاضر آن، فعالیت های درونی و همچنین میزان آب گرفتارشده در صخره های جبه این سیاره یاری می کند.«استیون جاکوبسن» از دانشگاه نورث وسترن می گوید: ما با اندازه گیری سرعت امواج در اعماق مختلف زمین و مقایسه انواع سنگ ها به این اطلاعات مهم دست یافته ایم چون طول امواج در سنگ های خیس و سنگ خشک بسیارمتفاوت است.

مطالعه بیشتر در : newsdaily , newscientist

مشاهده مقاله

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۸ از ۵ (۱۳ نفر)
کشف اقیانوسی از آب، در اعماق زمین!, ۴٫۸ out of 5 based on 13 ratings

مطالب مرتبط

 • ,آب منبع زیر زمینی,اعماق زمین و آب,اقیانوس زیر زمین
  راز حیات در اعماق زمین!
 • ,آب منبع زیر زمینی,اعماق زمین و آب,اقیانوس زیر زمین
  تلاش دانشمندان برای کشف راز حیات در زمین
 • ,آب منبع زیر زمینی,اعماق زمین و آب,اقیانوس زیر زمین
  عکسی برای “زمین”
 • ,آب منبع زیر زمینی,اعماق زمین و آب,اقیانوس زیر زمین
  آیا حیات در زمین از آتشفشان ها آغاز شد؟

,آب منبع زیر زمینی,اعماق زمین و آب,اقیانوس زیر زمین

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :