آب شدن لایه های یخ ِ قطب جنوب با سرعت زیاد!
بیگ بنگ: تحقیقات جدید ناسا نشان می دهد یک لایه بزرگ یخ در غرب قطب جنوب در حال ناپدید شدن تدریجی است. بر اساس داده های هوایی ناسا، لایه های یخی قطب جنوب سریع تر

آکاایران: بیگ بنگ: تحقیقات جدید ناسا نشان می دهد یک لایه بزرگ یخ در غرب قطب جنوب در حال ناپدید شدن تدریجی است. بر اساس داده های هوایی ناسا، لایه های یخی قطب جنوب سریع تر از آنچه دانشمندان پیش بینی کرده بودند در حال آب شدن است. در این بازه زمانی، یک تا سه و نیم متر به سطح آب موجود در دریاها اضافه خواهد شد.

آکاایران: آب شدن لایه های یخ ِ قطب جنوب با سرعت زیاد!

ذوب شدن این قطعه یخ موجب می شود که سطح آب اقیانوس تقریبا ۴ فوت (۱٫۲ متر) افزایش پیدا کند.

این کوه یخی که هزاران سال بی حرکت بوده است اکنون به سمت اقیانوس منجمد جنوبی در حال حرکت است. این مطالعه نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی، تشدید ذوب شدن یخچال های بزرگ در غرب قطب جنوب و ناپدید شدن آنها را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است. دانشمندان می گویند پیامدهای نگران کننده آب شدن لایه یخی در قطب جنوب بزودی قابل رویت نخواهد بود و صدها سال زمان خواهد برد، اما در این بازه زمانی که ذوب شدن ادامه خواهد داشت یک تا سه و نیم متر به سطح آب موجود در دریاها اضافه خواهد شد.

۴۰ سال بررسی های میدانی و داده های هوایی و ماهواره ای ناسا نشان می دهد آنچه که لایه ضعیف در غرب قطب جنوب خوانده می شود سریع تر از آنچه دانشمندان پیش بینی کرده بودند در حال آب شدن است و این امر به روندی دومینو وار تبدیل شده است. این یخچال با کمک یک دیوار بیرونی که از مخلوطی از سنگ و یخ ساخته شده بود در امتداد اقیانوس نگه داشته شده بود اما اکنون این دیوار در نتیجه افزایش دمای اقیانوس ضعیف شده است. توماس «پی واگنر» (Thomas P. Wagner) محقق و متخصص آب و هوا که به سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در انجام چند مطالعه بر روی یخچال های قطبی کمک کرده است، گفت: حرکت این یخچال آغاز شده است و برای توقف آن کاری نمی توان کرد. کوه یخی تووایتس در بخشی از غرب قطب جنوب قرار گرفته است که مستعدترین قسمت برای تشدید ذوب و فروپاشی یخ ها است.

,آب اقیانوس,آب دریا,آب شدن یخ قطب جنوب

این منطقه ای که در تصویر با فلش نشان داده شده هدف مطالعات دانشمندان بود.

ایوان جواگین نویسنده این مطالعه می گوید: فروپاشی این یخچال تمامی صفحه یخی غرب قطب جنوب را به خطر می اندازد. این اتفاق همانند این است که بخشی از یک ساختمان را برداریم و انتظار داشته باشیم که بقیه سر جای خود باقی بمانند.  “آب شدن قطب جنوب باعث می شود جهان وارد عصری جدید شود.” پژوهشگران، در کنفرانس خبری ناسا گفتند احتمال دارد ذوب شدن یخ های قطب جنوب از عوامل ساخته دست بشر از قبیل گرم شدن کره زمین و سوراخ شدن لایه اوزون باشد که بادهای قطب جنوب را تغییر داده و آب های جاری در زیر یخ ها را گرم کرده است.

اریک ریگنوت، متخصص مطالعات قطب جنوب در ناسا گفت روند آب شدن یخ ها در قطب روندی غیرقابل توقف است و هر فرآیندی در این واکنش باعث ایجاد فرآیند دیگری می شود. ریگنوت افزود مقابله با آلاینده های سوخت های فسیلی برای کاهش تغییرات آب و هوایی احتمالا ذوب شدن یخ ها را متوقف نخواهد کرد، اما از سرعت مشکل خواهد کاست.

مطالعه بیشتر در : nasa , universetoday

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۵ از ۵ (۶ نفر)
آب شدن لایه های یخ ِ قطب جنوب با سرعت زیاد!, ۴٫۵ out of 5 based on 6 ratings

مطالب مرتبط

 • ,آب اقیانوس,آب دریا,آب شدن یخ قطب جنوب
  دوازده لحظۀ مهم علمی در سال ۲۰۱۴
 • ,آب اقیانوس,آب دریا,آب شدن یخ قطب جنوب
  افزایش آب اقیانوس ها با سرعت زیاد
 • ,آب اقیانوس,آب دریا,آب شدن یخ قطب جنوب
  چگونه ستارگان متولد می شوند و چگونه می میرند؟
 • ,آب اقیانوس,آب دریا,آب شدن یخ قطب جنوب
  ادعای دانشمندان در مورد کج بودن جهان!

,آب اقیانوس,آب دریا,آب شدن یخ قطب جنوب

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :