تلاش دانشمندان برای کشف راز حیات در زمین
بیگ بنگ: باستان شناسان دانشگاه ویسکانسین موفق به مطالعه قدیمی ترین کریستال زمینی 4.4 میلیارد ساله در غرب استرالیا شدند. دانشمندان می گویند این کریستال درخشان

آکاایران: بیگ بنگ: باستان شناسان دانشگاه ویسکانسین موفق به مطالعه قدیمی ترین کریستال زمینی ۴٫۴ میلیارد ساله در غرب استرالیا شدند. دانشمندان می گویند این کریستال درخشان می تواند چگونگی تشکیل حیات بر روی سیاره زمین را نشان دهد.

آکاایران: تلاش دانشمندان برای کشف راز حیات در زمین

کریستال زیرکن ۴٫۴ میلیارد ساله قدیمی ترین پوسته زمین می باشد. این کریستال بینش های جدیدی را درباره چگونگی سرد شدن زمین از ماگما نشان می دهد که چگونه ۱۶۰ میلیون سال پس از تشکیل منظومه شمسی مان، قاره ها شکل گرفتند.

محققان در مقاله ای که در مجله Nature Geoscience منتشر شده، اظهار کردند که این کشف نشان می دهد پوسته زمین کمی پس از شکل گیری زمین بوجود آمده و اینکه این جواهر ریز، باقیمانده ای از آن است. به گفته آنها، این نتایج نشان دهنده آن است که زمین اولیه آنطور که بسیاری از دانشمندان تصور می کردند، یک مکان خشن نبوده است. دانشمندان برای تعیین سن قطعه زیرکن، ابتدا از یک شیوه تعیین سن پذیرفته شده بر اساس تعیین تجزیه رادیواکتیو اورانیوم به سرب در نمونه های معدنی استفاده کردند. این دانشمندان روشی موسوم به توموگرافی کاوش اتم را بکار بردند که می توانست هر اتم سرب را در بلور شناسایی کرده و جرم آنها را تعیین کند. این روش تائید کرد که جواهر زیرکن مزبور در حقیقت ۴٫۴ میلیارد ساله است و در عین زیبایی ظاهری به عنوان قدیمی ترین قطعه از زمین به حساب می آید.

این کریستال ۱۳ سال پیش در منطقه «جک هیلز» استرالیا کشف شده و از آن زمان دانشمندان در حال تحقیق روی آن هستند. زیرکن ها از مجموعه کانی ها هستند و در رنگ های آبی، قرمز و نارنجی دیده می شوند و شکل ظاهری شان بلوری است. باستان شناسان این قطعه کوچک کریستالی زیرکن را در مزرعه ای در غرب استرالیا کشف کرده اند و از آن به عنوان تقویم زمین برای کشف چگونگی تبدیل آن به کره ای قابل سکونت سخن می گویند.

,پوسته زمین,حیات,حیات در زمین
این تصویر خط زمانی تاریخچه سیاره زمین است که محل شکل گیری کریستال زیرکن و زمین اولیه سرد را در ۴٫۴ میلیارد سال پیش نشان می دهد.

آنها معتقدند زمین اولیه سرد و غیر قابل سکونت بوده و دارای آب چندانی نبوده و کم کم گرمای مساعد و آب فراوان را به دست آورده و قابل زندگی شده است. این حالت حتی می تواند در دیگر سیارات غیر قابل سکونت نیز تکرار شود. کریستال زیرکن، خود تکه ای از پوسته اولیه زمین محسوب می شود. محققان عقیده دارند زمین به شکل توپی از سنگ مذاب در ۴٫۵ میلیارد سال قبل شکل گرفته است، به این معنی که پوسته آن در فاصله نسبتا کمی بعد از آن، یعنی ۱۰۰ میلیون سال بعد ایجاد شده است. سن بلور همچنین به این معنی است که پوسته تنها ۱۶۰ میلیون سال بعد از شکل گیری اولیه منظومه شمسی بوجود آمده است. این یافته ها از مفهوم یک «زمین اولیه سرد» پشتیبانی می کنند که دمای آن به اندازه کافی برای برخورداری از اقیانوس و شاید حیات در زمانی زودتر از تصورات قبلی پائین بوده است. ابعاد کریستال مورد مطالعه ۲۰۰ در ۴۰۰ میکرون بوده که می توان گفت دو برابر قطر موی انسان است.

قدیمی ترین نمونه فسیلهای حیات، استروماتولیتهایی هستند که توسط نوعی باکتری باستانی در حدود ۳٫۴ میلیارد سال پیش تولید شده اند.

مطالعه بیشتر در : foxnews, dailymail

VN:F [1.9.22_1171]
please wait...
امتیاز: ۴٫۸ از ۵ (۶ نفر)
تلاش دانشمندان برای کشف راز حیات در زمین, ۴٫۸ out of 5 based on 6 ratings

مطالب مرتبط

 • ,پوسته زمین,حیات,حیات در زمین
  ناسا، اسرار مریخ را فاش می سازد!
 • ,پوسته زمین,حیات,حیات در زمین
  تاریخ علمی جهان – بخش هشتم
 • ,پوسته زمین,حیات,حیات در زمین
  کشف مولکول پشتیبان حیات در مریخ
 • ,پوسته زمین,حیات,حیات در زمین
  آیا دنباله دارها حیات را به زمین هدیه کردند؟

,پوسته زمین,حیات,حیات در زمین

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :