کشف لایه  ای جدید در قلب زمین
بیگ بنگ: دانشمندان آمریکایی و چینی می گویند داخلی ترین بخش هسته ی سیاره زمین دارای لایه مجزای دیگری است که از ساختار بلورهای آهنی متفاوتی با لایه های خارجی تر

آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان آمریکایی و چینی می گویند داخلی ترین بخش هسته ی سیاره زمین دارای لایه مجزای دیگری است که از ساختار بلورهای آهنی متفاوتی با لایه های خارجی تر هسته ی درونی زمین برخوردار است.

آکاایران: کشف لایه ای جدید در قلب زمین

دانشمندان معتقدند، هسته ی داخلی زمین از دو بخش مجزا تشکیل شده است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این دانشمندان می گویند دیدگاهی کاملا جدید، نسبت به آنچه در قلب زمین می گذرد بدست آورده اند. از آنجایی که امکان حفاری تا هسته زمین تاکنون فراهم نشده است، ساختار قلب سیاره تاکنون به صورت یک معما باقی مانده است. از این رو دانشمندان از پژواک ایجاد شده توسط زمین لرزه ها به واسطه تحلیل نفوذ این امواج از میان لایه های مختلف زمین، برای مطالعه هسته زمین استفاده کردند.

محققان دانشگاه ایلینویز می گویند اطلاعات جدید نشان می دهند که هسته داخلی زمین، منطقه ای جامد و سخت هم اندازه کره ماه، از دو بخش تشکیل شده است. امواج ارتعاشی ناشی از زمین لرزهه ها نشان دادند اگر از نقطه ای در قطب شمال به درون زمین نگاه کنید، بلورهای داخلی ترین بخش هسته زمین از چیدمانی در جهت شرق به غرب برخوردارند، اما چیدمان بلورهای لایه حارجی تر هسته زمین شمال به جنوب است.

,اعماق زمین,تحولات عمق زمین,داخلی  ترین هسته زمین

کشف لایه ای جدید در قلب زمین

به گفته دانشمندان این متفاوت بودن ساختار داخلی ترین هسته زمین داستانی متفاوت را از تاریخ طولانی زمین بیان می کند. هسته زمین که در عمق پنج هزار کیلومتری قرار گرفته است، درحدود یک میلیارد سال پیش آغاز به متبلور شدن کرد و هر سال ۰٫۵ میلیمتر رشد کرد. کشف بلورهایی با چیدمان های متفاوت نشان می دهد این بلورها تحت شرایط مختلفی ایجاد شده اند و سیاره زمین در این دوره دچار تحولات شدیدی شده است. دانشمندان مطالعه اعماق زمین را به سفر به گذشته تشبیه می کنند. نتایج این تحقیقات در nature منتشر شده است.

آکا ایران / منابع بیشتر: iflscience , BBC

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :