زمین در گذشته احتمالا چند قطب مغناطیسی داشت!
بیگ بنگ: دانشمندان طی تحقیقات جدید دریافته اند که به احتمال فراوان زمین در یک میلیارد سال گذشته، بیش از دو قطب مغناطیسی داشته است. درباره زمین به عنوان سیاره

آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان طی تحقیقات جدید دریافته اند که به احتمال فراوان زمین در یک میلیارد سال گذشته، بیش از دو قطب مغناطیسی داشته است.

آکاایران: زمین در گذشته احتمالا چند قطب مغناطیسی داشت!

درباره زمین به عنوان سیاره ای که حیات بر روی آن در جریان است واقعیتی بزرگ وجود دارد: سیاره ما در احاطه میدان مغناطیسی قرار دارد که به عنوان پوشش محافظتی در برابر پرتوهای مرگبار کیهانی عمل می کند و دقیقا به واسطه عملکرد همین پوشش است که حیات بر روی زمین امکانپذیر شده است. در واقع بدون این میدان مغناطیسی، سطح زمین طی تاریخچه ۴٫۵ میلیارد ساله اش همواره در معرض بمبارانی از پرتوهای کیهانی قرار می گرفت که نتیجه آن چیزی جز نابودی تمام گونه های زیستی و تنها برجای ماندن دسته ای از ریزارگانیسمها نمی بود.

این میدان مغناطیسی که امروزه اثرگذاری آن به روشن ترین وجه ممکن مشخص شده است دارای دو قطب شمال و جنوب است. اما تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد که در گذشته تنها این دو قطب مغناطیسی وجود نداشته است. بر اساس این تحقیقات، زمین در دورانی که تخمین زده می شود چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد سال پیش بوده احتمالا در احاطه بیش از دو قطب مغناطیسی بوده است.

,بیش از دو قطب مغناطیسی,پرتوهای کیهانی,حیات بر روی زمین
میدان مغناطیسی زمین در نتیجه آهن مذاب در حال چرخش در هسته خارجی آن شکل گرفته است. این بخش از هسته به دور هسته جامد کوچکتری شکل گرفته است، البته هسته داخلی زمین همواره به شکل جامد نبوده است. بر اساس این مطالعه جدید که بر مبنای شبیه سازی های سه بعدی صورت گرفته، مشخص شده است که فرآیند جامد شدن هسته داخلی در حدود ۶۵۰ میلیون سال پیش آغاز شده است.

این مدلسازی ها نشان می دهد که حدود یک میلیارد سال پیش زمین در تلاطم تغییرات بزرگی قرار داشته که عامل اصلی آن وجود چندین میدان مغناطیسی بوده و پس از آغاز فرآیند جامد شدن هسته داخلی زمین در ۶۵۰ میلیون سال پیش، روند تثبیت شکل گیری دو قطب مغناطیسی زمین که به شکل امروزی یعنی شمال و جنوب آغاز شده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Geophysical Research Letters منتشر شده است.

آکا ایران /

مترجم: مهدی پیرگزی/سیناپرس

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :