بزرگ ترین دریاچه گدازه جهان در کشور کنگو |
قطر دهانه قله این کوه آتشفشانی بالغ بر 1.2 کیلومتر اندازه گیری شده است، همچنین جالب است بدانید که قله این کوه دارای بزرگ ترین دریاچه گدازه مذاب در جهان است.

آکاایران: کوه نیراگونگو (Nyiragongo) که در املای لاتین، Niragongo نیز نوشته می شود، یکی از زیباترین و فعال ترین آتشفشان های جهان محسوب می شود. این کوه آتشفشانی در نزدیکی دریاچه کیوو (Kivu)، در مرز شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو با رواندا و در پارک ملی ویرونگا (Virunga) واقع شده است. قطر دهانه قله این کوه آتشفشانی بالغ بر ۱٫۲ کیلومتر اندازه گیری شده است، همچنین جالب است بدانید که قله این کوه دارای بزرگ ترین دریاچه گدازه مذاب در جهان است.

آکاایران: بزرگ ترین دریاچه گدازه جهان در کشور کنگو |

کوه نیراگونگو به دلیل گدازه های آتشفشانی بسیار سیال خود، که به همانند آب بصورت مایع فوران می کند از بدنام ترین آتشفشان های جهان نیز بشمار می آید. در هفدهم ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی، کوه نیراگونگو فوران کرد که این فوران از جناح غربی قله و به سمت دریاچه مذاب خشک شده بود. در پی این فوران، مرکز شهر گوما (Goma) و مرکز شرقی استان ویرونگا (Virunga) آسیب هایی جدی دید و تا حد زیادی تخریب شد. طی این اتفاق تقریبا دویست هزار نفر نیز بی خانمان شدند.

سابقه:

بخش غربی دره ریفت (Rift) در نزدیکی دریاچه کیوو و مرز میان کنگو و رواندا، دارای یکی از فعال ترین کوه های آتشفشانی جهان است. دریاچه های گدازه مذاب فراوان و همچنین سیال بودن گدازه ها از عللی هستند که این کوه آتشفشانی را خطرناک جلوه می دهد. سرعت فوران و پرتاب گدازه های این آتشفشان بسیار بالا می باشد و بارها و بارها به مناطق اطراف خود آسیب های جدی وارد کرده است، همان طور که در چند سطر فوق اشاره شد، در سال ۲۰۰۲ میلادی به شهرهایی آسیب زد و دویست هزار نفر را آواره ساخت.

,آتشفشان,آتشفشان فعال,بزرگ ترین

بر طبق گزارشات به نظر می رسد دریاچه گدازه موجود در قله این کوه تا کنون دوباره فعال شده است. این کوه آتشفشانی در بازه زمانی سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی معروف شد. همچنین این کوه توسط آتشفشان شناسان برجسته ای نظیر کرافتس (Kraffts) و تازیف (Tazieff) معرفی گردید. لازم به ذکر است که این آتشفشان در حدود نیم قرن است که فعال می باشد و حتی  باید بدانید که در سال ۱۹۷۷ میلادی باز هم فوران داشته است. گزارشات حاکی از آن است که در جریان فوران مواد مذاب در سال ۱۹۷۷ صدها نفر قربانی این حادثه گشته اند. در رویدادی مشابه نیز در ژانویه سال ۲۰۰۲ میلادی، گدازه های آتشفشانی از دریاچه مذاب قله این کوه فوران کرده و پس از تخریب شهر گوما حتی به دریاچه کیوو نیز رسیدند.

,آتشفشان,آتشفشان فعال,بزرگ ترین

از سوی دیگر در همسایگی این آتشفشان، کوه نیاموراگیرا قرار دارد که با کوه آتشفشانی و فعال مونا لوا (Mauna Loa) قابل قیاس است. نیراگونگو با ارتفاع ۳۴۷۰ متر و دامنه های شیب دار یک آتشفشان چینه ای را به نمایش گذاشته است. نیراگونگو در داخل دیواره هایش دارای شیارهای حاوی مواد مذاب است. همچنین دهانه این کوه آتشفشانی دارای قطر ۱٫۲ کیلومتری می باشد که از اواخر قرن ۱۹ میلادی رویت شده است.

,آتشفشان,آتشفشان فعال,بزرگ ترین

می توان گفت تا حدی، دو آتشفشان قدیمی باروتا ( Baruta) و شاهرو (Shaheru) با کوه نیراگونگو در شمال و جنوب بر هم منطبق شده اند و همانند مخروط آتشفشانی هستند. در حدود ۱۰۰ مخروط آتشفشانی به همراه شکاف شعاعی در جنوب شاهرو و شرق این ناحیه دیده شده است و این مخروط های آتشفشانی موازی با دریاچه کیوو به اندازه طول آن ادامه خواهند داشت. بسیاری از مخروط های آتشفشانی که تا پایین کوه آتشفشان وجود دارند در زیر جریان گدازه ها مدفون شده اند.

منبع

.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :