آکاایران: بیگ بنگ: دانشمندان نوعی یخ در اعماق ِ زمین کشف کرده اند که با سرعت بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت تشکیل می شود و می تواند امید به شکل گیری حیات بیگانه را از بین ببرد.

آکاایران: کشف نوعی یخ که برای شکل گیری حیات خطرناک است

به گزارش بیگ بنگ، در ماه مارس ۲۰۱۸، محققان مجله Science بیان کردند که اولین شواهد این یخ را کشف کرده اند و آن را «یخ VII» نامیدند. دانشمندان قبلأ وجود چنین یخی را پیش بینی کرده بودند. تحت شرایط مناسب، یخ توانسته یک استخر آب را فاقد وجود لایه ای حرارت در لبۀ سطحش تشکیل دهد. ساینس آلرت گزارش داد که این امر – همراه با فشارها و دماهای فوق شدید – موجب شده یخ فاقد ترک خوردگی (که رشدش را کُند می کند) تشکیل شود. این یخ دارای یک ساختار کریستالی یا آرایش اتمی متفاوتی است. بتازگی دانشمندان، این یخ ِ گریزان را در هسته های الماس هایی که از اعماق زمین به بیرون پرتاب شده اند، کشف کردند.

این الماس ها که حاوی «یخ VII» بودند از یک نقطه درون سیاره زمین به نام «منطقه گذار» گوشته در عمق بین ۴۱۰ و ۶۶۰ کیلومتر آمده اند. (گوشته، لایۀ سنگی بین پوسته و هسته است). و آنها می دانستند که این یخ دارای یک ساختار کریستالی بسیار متفاوت با یخی است که از ابرها یا دریاچه ها یا در فریزر خانه تان تشکیل می شود. اما آنها دقیقأ نمی دانستند که این یخ چگونه تشکیل شده یا چه چیزی باعث شکل گیری آن شده است.

یک تحقیق نوین که در روز ۱۰ اکتبر در مجله مروری بر نامه های فیزیکی منتشر شد نشان داد که ترکیبات خاصی از دما و فشار وجود دارد که یخ VII در آنها تشکیل شده است. یخ اسرارآمیز VII در فشاری ۲۰۷۰۰ برابر فشار جوی زمین در سطح دریا و در دمای ۴۰٫۷ درجه فارنهایت (۴٫۹ درجه سلسیوس) تشکیل شده و ترکیب فشار/دما از این نیز شدیدتر می شود.

مجله مرکز فیزیک گزارش داد که این امر می تواند مشکلاتی را برای شکار حیات بیگانه به وجود آورد. ضربات فشار – مثلأ در اثر برخوردهای شهاب سنگ – می تواند منجر به تشکیل انفجاری یخ VII بر روی سیارات آبی شده باشد که در غیر این صورت برای حیات بیگانه مناسب بود. اما تشکیل عمدۀ این یخ مکعبی در سرعت های بالا احتمالأ از تشکیل یا حفظ حیات بیگانه جلوگیری کرده است. در سیاراتی که این اتفاق بیفتد، حیات قبل از آغاز به پایان می رسد.

ترجمه: سحر الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

.

منبع : bigbangpage.com

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :