آکاایران: بیگ بنگ: یک مطالعه نوین از ناسا نشان می دهد زمین طی قرن گذشته حدود ۱۰ متر از محور خود منحرف شده است. این محققان گرمایش جهانی را مقصر می دانند که منجر به توزیع مجدد وزن در سطح سیاره بعنوان یک منبع اولیه شده است.

آکاایران: زمین 10 متر از محور خود منحرف شده است!

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، مطالعات اخیر انجام شده توسط ناسا نشان می دهد که انسان ها باعث شده اند که زمین در حین چرخش در محور خود، کج شود. بر اساس اندازه گیری های قرن بیستم، دانشمندان توانستند کشف کنند که محور چرخش زمین حدود ۱۰ سانتی متر در سال جابجا یا منحرف شده است که نهایتا در طول قرن گذشته، زمین بیش از ۱۰ متر از محور خود منحرف شده است.

حرکت زمین در مسیر عجیب

بخشی از دلیل اینکه زمین در حال چرخش ناهمگون در محور خود است، توزیع نامناسب جرم در سطح آن است. زمین کاملا کروی نیست و در واقع یک کره بیضی شکل است که از طرف دو قطب خود کمی کشیده شده است. به همین دلیل هنگامی که در محور چرخش خود می چرخد، لنگ می زند و تکان می خورد. این روند “حرکت قطبی” نامیده می شود.

با این حال، محققان ناسا معتقدند که سه عامل وجود دارد که عمدتا مسئول کج شدن زمین هستند: ذوب شدن یخ ها، حرکت گوشته و بازگشت یخبندانی(که طی آن، سطح زیرین یخچال ها به علت فشار وارده زیاد، برآمده می شوند و پس از آب شدن یخچال به حالت اول بازمی گردند). “سورندرا آدیکاری” از آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا گفت: توضیح سنتی این است که یک فرآیند به نام واکنش یخبندان، مسئول این تغییر حرکت محور چرخش زمین است. اما اخیرا، بسیاری از محققان پیش بینی کرده اند که فرآیندهای دیگر نیز می توانند تاثیرات بالقوه زیادی بر روی آن دارا باشند.

توزیع مجدد جرم بر روی زمین در قرن گذشته، به ویژه ذوب شدن صفحات یخ و پیوستن آن به اقیانوس گرینلند، بر چرخش طبیعی سیاره تأثیر گذاشته است. در حالی که یخ در نقاط مختلف جهان به علت افزایش دمای ناشی از تغییرات اقلیمی ذوب می شود، گرینلند به دلیل محل استقرارش مظنون اصلی است. در طول قرن بیستم، ۷۵۰۰ گیگاتن از یخ های گرینلند در اقیانوس ذوب شده است.

با این وجود، دو علت دیگر در حالت عادی رخ می دهد. در طول آخرین عصر یخبندان در حدود ۲۶ هزار سال پیش، قسمت زیادی از وسعت زمین با یخچال های سنگین پوشیده شده و باعث شده بود که سطح زمین تحت فشار باشد و از کناره یخچال ها بیرون بزند. با این حال، زمانی که یخچال ها ذوب می شوند، زمین به آرامی به حالت اولیه خود بازمی گردد. این چیزی است که دانشمندان به آن، “بازگشت یخبندانی”(glacial rebound) می گویند و به دلیل آنکه روند بسیار آهسته ای دارد، زمین هنوز از آخرین عصر یخبندان تاکنون از اثر آن رها نشده است. حرکت گوشته نیز حرکتی در صفحات زیرین زمین است که ناشی از گرمای هسته سیاره است.

چکار می توان کرد؟

در حالی که نژاد بشر نمی تواند کاری برای کنترل بازگشت یخبندانی و حرکت و انتقال گوشته انجام دهد، اما می تواند توزیع جرم در اثر آب شدن یخ ها را مدیریت کند. اگر گرینلند به دلیل تغییرات آب و هوایی همچنان یخ از دست بدهد، حرکت قطبی نیز احتمالا سرعت می گیرد. این مطالعه در نشریه Earth and Planetary Science Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ /

.

منبع : bigbangpage.com

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :