آکاایران: بیگ بنگ: تصویری که علم از آیندۀ جهانِ همراه با دمای رو به افزایش به تصویر می­ کشد، بسیار سیاه است. با افزایش درجه حرارت، مرگ و میر انسان ها نیز افزایش پیدا می کند.

آکاایران: اگر موج گرما دوباره به جهان باز گردد، ما خواهیم مُرد!

به گزارش بیگ بنگ، پژوهش های نوین تلاش می کنند که چگونه موج گرما، مانند موج گرمایی که امسال اروپا را تحت تاثیر خود قرار داد، در آینده سبب مرگ و میر انسانها می شود. افزایش این موج گرما، در برخی مناطق ممکن است افزایش مرگ و میر را در ۲۰۰۰ درصد افزایش دهد! با افزایش درجه حرارت، بدن بیش از حد گرم میشود، و شانس ظهور شرایط محیطی سخت (مانند هوای آلوده به دود و غبار) افزایش مییابد. این مساله برای سلامتی تمام انسانها خطرناک است. علاوه بر آن، موج­‎هایی گرمایی که در تابستان به وجود می ­آیند بسیار گرمتر از آستانۀ تحمل برخی از انسانها هستند.

در ماه گذشته در مونترال، ۷۰ نفر در اثر افزایش دمای هوا کشته شدند. همچنان که پدیدۀ گرمایش جهانی به شیوع چنین وقایعی کمک می­ کند، ما نیز باید اثرات منفی آنها را بر سلامت خود بررسی کنیم. آنتونیو گاسپارینی از دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن می گوید: «این پژوهش ها به صورت نگران­ کننده­ ای تلاش می کنند که احتمالا فرکانس و شدت این موج های گرما با تغییر در شرایط آب و هوایی افزایش خواهد یافت. اما شواهد در مورد اثرات آن بر مرگ و میر در مقیاس جهانی محدود است.»

گاسپارینی به همراه یک تیم بین­ المللی از پژوهشگران، از ابتدای سال ۱۹۸۴ تا پایان سال ۲۰۱۵، به صورت روزانه دما و تعداد مرگ و میر را اندازه ­گیری کردند و پایگاه داده ای از این اطلاعات ایجاد نمودند. این پایگاه داده مربوط به ۴۱۲ جامعۀ متفاوت است. آنها از این اعداد برای پیش بینی میزان مرگ و میر در سال ۱۹۷۷ و سال های پایانی قرن بیستم استفاده نمودند، و نتایج مختلفی را براساس چندین سناریو متفاوت مشاهده کردند. برای سناریویِ «کسب و کارِ مرسوم[۱]»، این تایج بسیار ناخوشایند بودند.

گاسپارینی می گوید: «این پژوهش بعنوان بزرگترین مطالعه اپیدمیولوژیک در مورد اثرات پیش بینی شده افزایش درجه حرارت به خاطر گرمایش جهانی نشان می دهد که افزایش درجه حرارت می تواند به طور چشم گیری مرگ و میر مرتبط با گرما را به ویژه در مناطق پرجمعیتِ حاره ­ای و نیمه حاره ­­ای افزایش دهد.» تا سال ۲۰۸۰، نرخ مرگ و میر ناشی از گرما در کلمبیا احتمالا به ۳۰ برابر مقدارِ کنونی می رسد. برای برزیل و فیلیپین، این عدد تنها کمی کمتر است و در حدود ۱۰ تا ۲۰ برابر میزان مرگ و میر کنونی خواهد بود.

در شهرهای اصلی ایالات متحده و استرالیا، میزان مرگ و میر به ۴ برابر میزان کنونی خود خواهد رسید. تنها روزنه­ امیدی که در این پژوهش وجود دارد این است که بر طبق مدل های مشابه، این ارقام فرضی نباید آنقدرها هم بزرگ باشند. گاسپارینی میگوید: «خبر خوب این است که اگر ما گازهای گلخانه ­ای را تحت شرایطی که مطابق موافقتنامه پاریس است کاهش دهیم، تاثیرات این پیش بینی­ ها کاهشِ چشم­گیری خواهند یافت.»

انسانها نیز به طور قطع با افزایش دمای هوا هماهنگ خواهند شد. برنامه ریزی شهری می تواند زیرساخت های مناسب برای زندگی و کار در دمای هوای گرم تر را فراهم کند. همچنین می توان مراقبت های بهداشتی لازم را پیش از خطرساز شدن موج گرما، آماده­ سازی نمود. افراد می توانند آگاهی بیشتری نسبت به خطرات موج گرما کسب کرده و الگوهای رفتاری خود را تغییر دهند.

اقداماتی از این دست میتواند تاثیر قابل توجهی دارا باشند و تعداد قربانیان را کاهش دهند. اما حتی با وجود یک سناریوی بهتر، یعنی زمانیکه که کشورها به توافقنامه پاریس بپیوندند، موج گرما را جدی گرفته و اقداماتی را در جهت کم کردن اثراتشان بر گرم شدن زمین انجام دهند؛ انتظار می رود که میزان مرگ و میر در برخی کشورهای گرمسیری دو برابر شود. البته همانطور که میدانید، اوضاع حتی میتواند بدتر از این هم باشد. اما به هر حال و با وجود انجام تمام تمهیدات لازم، باز هم تابستان هایی مرگ­ بار تر از تابستان سال ۲۰۱۸ را نیز بر روی سیاره­ زمین تجربه خواهیم کرد.

در حقیقت، برنامه های بهداشتی و تغییرات زیربنایی شهری در سطح جهانی رخ نمی دهد، و دولت ها به طور دقیق در موضع خود در مورد تغییرات آب و هوایی متحد نیستند. کشورهای در حال توسعه یا کشورهای دارای توزیع نابرابر ثروت، به احتمال زیاد سیاست های دولتی را در جهت کاهش تولید گرما پیش نخواهند برد. کشورهایی مانند چین با چیزی بیش از نابسامانی های مربوط به موج گرما روبرو هستند. مطالعات جداگانه­ ای که توسط پژوهشگران MIT انجام شده است، نشان می دهد که موج گرمایی که در دشت شمال چین ممکن است رخ دهد، زندگی را در این قسمت از زمین غیر ممکن خواهد کرد.

در این منطقه، کشاورزی حجم زیادی از آب را به جو اضافه و یک پتو از بخار ایجاد می کند که اثرات گلخانه ­ای را تشدید کرده و نیم درجه به درجه حرارتِ زمین اضافه می کند. رطوبت بالا همراه با درجه حرارت بالا، خنک شدن را تقریبا غیر ممکن می کند، زیرا در این شرایط عرق دیگر نمی تواند تبخیر شود. برای ۴۰۰ میلیون نفری که در این دشت زندگی می کنند، این مساله یک فاجعه است. الفتیح الطاهیر، نویسنده­ اصلی این پژوهش، می گوید: «اگر تغییرات آب و هوایی ادامه پیدا کند، این نقطه گرم­ ترین و مرگ بارترین موج های گرما را تجربه خواهد کرد.» هر طور که به این پژوهش نگاه کنیم می ­بینیم که سیارۀ در حال گرم شدن ما به مکانی کشنده مخصوصا برای بیماران و فقرا تبدیل خواهد شد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ PLOS Medicine منتشر شده است.

[۱] «کسب و کارِ مرسوم» (business as usual) به وضعیتی گفته می شود که یک نهاد یا سازمان مطابق رویه های استاندارد و مرسوم خود به فعالیت خود ادامه می دهد. از این اصطلاح اغلب برای توصیفِ وضعیتی غیرعادی استفاده می شود که یک نهاد یا سازمان برای پرهیز از ایجاد عوارض منفی نیازمند اتخاذ رویه های خلاقانۀ نوین و تغییر مسیر است، اما با این حال تصمیم می گیرد به رویه­ مرسوم خود ادامه دهد و تغییر مسیر ندهد و به اصطلاح کسب و کارش را مثل همیشه ادامه دهد. «مترجم.»

ترجمه: آوین تهمتن/ سایت علمی بیگ بنگ

.

منبع : bigbangpage.com

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :