سیستم WiFi - آکا
روتر یا استفاده افراد زیادی به صورت همزمان از حداکثر پهنای باند ممکن است قطع ارتباط رخ دهد شاید برای شما این سوال مطرح شود که چگونه,مگابایت در ثانیه می تواند اط


حتماً شما تاکنون بارها و بارها با واژه WiFi برخورد کرده اید اما تاکنون به درستی در این خصوص اطلاعاتی کسب نکرده اید. در این مطلب سعی داریم شما را با این واژه متداول در عرصه دنیای مجازی آشنا کنیم اگر تمایل دارید با این مطلب همراه شوید.

WiFi مخفف کلمات Wireless Fidelity است و در حقیقت یک شبکه بی سیم است که مانند امواج رادیو و تلویزیون و سیستم های تلفن همراه از امواج رادیویی استفاده می کند. برقراری ارتباط با شبکه بی سیم شباهت زیادی به یک ارتباط رادیویی دوطرفه دارد و در مجموع باید گفت WiFi یک روش بی سیم برای ایجاد و اداره شبکه است که بزرگ ترین نقطه قوت آن، سادگی آن است چرا که شما می توانید کامپیوترهای منزل یا محل کار خود را بدون نیاز به سیم به یکدیگر متصل کنید.

کامپیوترهایی که شبکه را تشکیل می دهند می توانند تا بیش از 100 فوت از هم فاصله داشته باشند. اگر به طور خلاصه در این زمینه بخواهیم توضیح دهیم باید گفت یک مبدل بی سیم اطلاعات را به سیگنال های رادیویی ترجمه و آنها را ارسال می کند و یک روتر (router) بی سیم سیگنال ها را دریافت و رمزگشایی و تبدیل به اطلاعات می کند. حال این اطلاعات با استفاده از یک اتصال سیمی اترنت به اینترنت فرستاده می شود. این فرآیند در جهت معکوس هم کار می کند؛ حالتی که گفته می شود اکثر کاربران معمولی آن را احساس نمی کنند یعنی روتر اطلاعات را از اینترنت دریافت می کند، تبدیل به سیگنال های رادیویی کرده و برای کامپیوترهایی که مجهز به سیستم بی سیم هستند، ارسال می کند.

امواج رادیویی که برای شبکه های بی سیم استفاده می شوند با امواج رادیویی به کاررفته در تلفن های همراه و واکی تاکی ها و مانند آنها تفاوت هایی دارد. آنها می توانند امواج رادیویی را ارسال و دریافت کنند و صفر و یک ها یعنی همان اطلاعات دیجیتالی را به امواج رادیویی و بالعکس تبدیل کنند.

به این نکته اساسی باید توجه داشت که امواج رادیویی WiFi چند تفاوت قابل توجه با امواج رادیویی دارند؛ تفاوت هایی که به شرح زیر آمده است.

انتقال اطلاعات با استفاده از امواج فرکانس بالای 4/2 گیگاهرتز یا پنج گیگاهرتز صورت می گیرد که فرکانس آن از فرکانس امواج رادیویی واکی تاکی تلفن های همراه و تلویزیون به مراتب بالاتر است. البته فرکانس بالاتر اجازه حمل اطلاعات بیشتری را می دهد.

آنها از استاندارد 11/802 استفاده می کنند که با چند چاشنی مختلف عرضه می شوند و عبارتند از؛

11/802 a؛ اطلاعات را با فرکانس پنج گیگاهرتز انتقال می دهد و می تواند اطلاعات را حداکثر تا سرعت 54 مگابایت در ثانیه ارسال کند و اثر اعوجاج و تداخل امواج در آن بسیار کم است.

11/802 b؛ ارزان ترین و کندترین استاندارد است و قیمت پایین سبب عمومی شدن آن شده است. اما امروزه با کاهش قیمت استانداردهای سرعت بالا کمتر استفاده می شود و از فرکانس 4/2 گیگاهرتز استفاده می کند که می تواند با سرعت حداکثر تا 11 مگابایت در ثانیه به انتقال اطلاعات بپردازد.

11 g ؛این استاندارد هم از فرکانس 4/2 گیگاهرتز استفاده می کند اما سرعت انتقال اطلاعات آن به مراتب از 11/802 b بیشتر است و تا 54 مگابایت بر ثانیه می رسد.

11/802 b ؛ جدیدترین استاندارد است که به طور گسترده یی در حال رشد است و از نظر تئوری تا 54 مگابایت در ثانیه می تواند اطلاعات را انتقال دهد اما در دنیای واقعی تا سرعت 24 مگابایت در ثانیه اندازه گیری شده است ولی گزارش هایی هم از سرعت های 140 مگابایت در ثانیه وجود داشته است.

امواج رادیویی WiFi می توانند در سه باند فرکانسی منتقل شوند، به عبارت دیگر می توانند به سرعت بین باندهای مختلف «پرش فرکانسی» انجام دهند. پرش فرکانسی سبب کاهش تداخل می شود و به شما اجازه می دهد به طور همزمان با چند دستگاه ارتباط بی سیم برقرار کنید.

همه دستگاه ها و کامپیوترهایی که مجهز به آداپتور بی سیم WiFi هستند می توانند از یک روتر استفاده کنند و به اینترنت متصل شوند. این اتصال راحت و نامرئی و نسبتاً ارتباط امنی است، اگرچه در صورت خرابی روتر یا استفاده افراد زیادی به صورت همزمان از حداکثر پهنای باند ممکن است قطع ارتباط رخ دهد.شاید برای شما این سوال مطرح شود که چگونه می توان WiFi را به یک کامپیوتر یا لپ تاپ اضافه کرد که در پاسخ باید گفت یکی از بهترین امکانات در مورد WiFi سادگی آن است چراکه می توانید به راحتی تعداد زیادی از لپ تاپ های جدید را که با کارت WiFi توکار به بازار عرضه شده اند برای خود راه اندازی کنید بدون اینکه مجبور به کار خاصی باشید البته جای هیچ نگرانی نیست چراکه با لپ تاپ های قدیمی و با افزودن یک کارت WiFi می توانید ارتباط بی سیمی را برقرار کنید. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

یک کارت شبکه 11/802 b، 11/802 a یا11/802 g  بخرید. 11/802 gاز مزیت سرعت های بالاتر و قابلیت کار و تطابق مناسب در تجهیزات 11/802 b برخوردار است.

برای لپ تاپ این کار به طور معمول با یک کارت PCMCIA انجام می شود که این کارت را باید در شکاف PCMCIA کامپیوتر قابل حمل خود قرار دهید، یا در مورد دیگر می توانید یک آداپتور بیرونی کوچک خریداری کنید و آن را به یک درگاه USB وصل کنید. اما برای یک کامپیوتر رومیزی، شما می توانید یک کارت PCI که آن را داخل کامپیوتر نصب می کنید، خریداری کنید یا یک آداپتور بیرونی کوچک که می توانید از طریق کابل USB آن را به کامپیوتر متصل کنید، تهیه کنید و کارت را نصب کنید و البته در نظر داشته باشید باید درایورهای کارت را نیز نصب کنید.

باید به نوعی به hotspot نیز دسترسی پیدا کنید که یک hotspot عبارت است از یک نقطه برای یک شبکه WiFi که یک جعبه کوچک است که به اینترنت متصل شده است. این جعبه شامل یک رادیوی 11/802 است که می تواند به طور همزمان با بیش از 100 کارت 11/802 صحبت کند.

در حال حاضر WiFi hotspot  های زیادی در مکان هایی مثل رستوران ها، هتل ها، کتابخانه ها و فرودگاه ها وجود دارد. در مجموع باید گفت امروزه به مدد تکنولوژی WiFi می توانید در فرودگاه، هتل، رستوران، کتابخانه یا حتی دفتر کار و در هر کجا که تصور کنید به اینترنت متصل شوید و در آینده یی نزدیک شبکه های ارتباطی بدون سیم چنان گسترشی خواهند یافت که در هر زمان و مکانی شاهد ارائه خدمات اینترنت بی سیم خواهید بود.

منبع  : روزنامه اعتماد 21 مرداد 88

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :