کار نکردن درب باز کن در آیفون های الکتروپیک
دنیای اطلاعات: در آیفون های صوتی و تصویری الکتروپیک و نیز مدلهای جدید آیفونهای تابا عمل درب باز کن بر دوش رله درب باز کن می باشد در الکتروپیک ولتاژ متناوب به پن

آکاایران: آکا ایران: در آیفون های صوتی و تصویری الکتروپیک و نیز مدلهای نوین آیفونهای تابا عمل درب باز کن بر دوش رله درب باز کن می باشد در الکتروپیک ولتاژ متناوب به پنل رفته و از L1 و L2 مستقیما به قفل میرود که این دو پایه در حقیقت خروجی رله درب باز کن می باشد.
در آیفون های تابا مدل ۴ سیمه نیز ولتاژ متناوب به پنل رفته و از D1 و D2 که همان خروجی رله می باشد به قفل می رود.
همانگونه که می دانیم رله ها قطعات مکانیکی بنام کنتاکت دارند که به مرور زمان و با استفاده زیاد و قطع و وصل بسیار آسیب می بینند و دیگر قادر به برقراری ارتباط کافی نمی باشند.

آکاایران: کار نکردن درب باز کن در آیفون های الکتروپیک

مدار پنل صوتی آیفون الکتروپیک که رله تعویض شده است

اگر چنانچه درب باز کن سالم بود و بطور ناگهانی از کار افتاد ابتدا باید مراحل زیر را به عنوان تست اعمال نمود.
ابتدا ولتاژ ۱۲ ولت متناوب را از پنل جدا کرده و مستقیما به L1 و L2 در الکتروپیک و D1 و D2 در تابا وصل می کنیم در این هنگام باید شاهد عمل کردن قفل باز کن باشیم اگر درب باز شد که یعنی مسیر پنل تا قفل سالم است اما اگر نه که باید مسیر پنل تا قفل را از لحاظ قطعی سیم و یا ایراد در بوبین و یا خود قفل زنجیری و یا برقی جستجو کرد.
فرضا که مسیر پنل تا قفل سالم است مرحله بعد این که سیم های تغذیه پنل را مجددا بسته و گوشمان را به پنل نزدیک می کنیم و از فردی میخواهیم که دکمه درب باز کن را از داخل واحد فشار دهد در این لحظه باید صدای تق که حاصل از تحریک بوبین رله و وصل کنتاکت کام به نرمالی اوپن است را بشنویم.
وجود صدای تق دلیلی بر سلامت رله نیست چون ممکن است رله عمل کند اما کنتاکت کام خال زده باشد و نتواند به نرمالی اوپن وصل گردد پس ما با ولتمتر باید خروجی رله را نیز اندازه بگیریم بنابراین در حالی که دکمه درب باز کن را شخصی فشار داده و رها نکرده ولتاژ L1 و L2 را اندازه میگیریم که در صورت نداشتن ولتاژ با تعویض رله درب باز کن مشکل رفع می گردد.
در مواردی دیده شده در مناطقی که بارش باران و برف زیاد است پایه های قطعات بر اثر زنگ زدگی از بین رفته و قطع شده است این مورد را هم بررسی کنید.
به تجربه ثابت گشته که دلیل ۷۰ درصد از کار افتادن یکباره درب باز کن در آیفون های الکتروپیک خرابی رله درب باز کن و ۲۰ درصد هم قطعی سیم درب باز کن به قفل می باشد ۱۰ درصد بقیه هم به عیب در خود قفل – روغنکاری داخل قفل – شل شدن زنجیر و موارد دیگر می باشد.

.

منبع : worldi.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی