کوئل چگونه کار می‌کند؟ معرفی بهترین کوئل ها برای شما
کوئل از یک هسته آهنی ساخته شده که توسط سیم‌پیچ‌های مسی احاطه شده است. دور کوئل سیم‌پیچ اولیه قرار دارد.این سیم‌پیچ نسبت به سیم پیچ ثانویه اندکی ضخیم تر است که چ

 پر کردن مجدد باک بنزین می‌تواند کار ناخوشایندی باشد، به خصوص وقتی فکر می‌کنید باید هنوز بنزین کافی داشته باشید. ممکن است همزمان با این مسئله، با کار کردن ضعیف موتور هم مواجه شوید. در چنین حالتی، پیش از آن که با سردرگمی خودرو خود را به یک تعمیرگاه ببرید، کوئل را چک کنید!

انتخاب بهترین کوئل برای خودرو به شما کمک می‌کند از عملکرد خودرو خود در بهترین حالت مطمئن شوید. با ما همراه باشید تا بهترین کوئل را به شما معرفی کنیم و بفهمیم کوئل چگونه کار می‌کند.

 

کوئل چطور کار می‌ کند؟

کوئل از یک هسته آهنی ساخته شده که توسط سیم‌پیچ‌های مسی احاطه شده است. دور کوئل سیم‌پیچ اولیه قرار دارد.این سیم‌پیچ نسبت به سیم پیچ ثانویه اندکی ضخیم تر است که چند صد بار دور کوئل پیچیده شده. سیم پیچ دیگری بر روی کوئل پیچیده شده است که نازک تر بوده و تعداد دور آن بیشتر است و چند هزار بار پیچیده شده است. سپس کوئل با روغن یا اپوکسی پر می شود تا به خنک‌سازی کمک کند. کوئل همچنین یک ترمینال اولیه یا ورودی، یک قطب منفی (زمین) و یک ترمینال ثانویه یا خروجی دارد.

جریان الکتریکی به ترمینال اولیه و سیم‌پیچ اول وارد می‌شود و یک میدان مغناطیسی در اطراف هسته آهنی کوئل ایجاد می‌کند. این کار در کسری در ثانیه انجام می شود و سپس جریان در سیم‌پیچ اول متوقف می‌شود و میدان مغناطیسی از بین می‌رود. این کار باعث می‌شود ولتاژ افزایش یابد و جریان الکتریکی قوی‌تری در سیم پیچ دوم ایجاد می شود. این جریان ولتاژ بالا از طریق ترمینال خروجی به سر شمع ماشین فرستاده می‌شود.

بسته به طراحی سیستم اشتعال، این جریان ممکن است از یک توزیع‌کننده عبور کند یا مستقیما به شمع‌ها برود. پاسخ سوالات بیشتر رانندگان که  " کویل چیست " نوشته شده است و در اینجا می توانید کلیک کنید و مطالعه کنید. اما اگر به بدنیال این قطعه هستید پیشنهاد می کنیم به سایت رنویار حتما سر بزنید.

نکاتی درباره عملکرد کوئل

  • روشن شدن چراغ "بررسی موتور" (Check Engine): در حالت عادی این چراغ نباید روشن باشد. یکی از عللی که می تواند موجب روشن شدن چراغ مذکور شود خرابی کوئل می باشد و این بستگی دارد که سیم پیچ اولیه آسیب دیده باشد و یا سیم پیچ ثانویه دچار مشکل شده باشد، ممکن است سیم پیچ ثانویه با مشکل شده باشد ولی چراغ چک روشن نشود، اگر چنین اتفاقی بیفتد باید کوئل را تعویض کنید.
  • استارت راحت: اگر کوئل خودرو آسیب دیده باشد، روشن شدن خودرو با سختی انجام می گیرد.
  • عملکرد عالی: خرابی کوئل در عملکرد موتور تاثیر منفی دارد و می‌تواند باعث ریپ زدن ماشین و صدا دادن اگزوز بشود. کوئل معیوب ممکن است باعث عدم احتراق صحیح و به موقع در سیلندر و کاهش کارایی شمع‌ها بشود و در نهایت به از دست رفتن توان موتور منجر شود.
  • مصرف کمتر بنزین: وقتی کوئل فرسوده را با یک کوئل نو تعویض کنید، موتور فرایند اصلی خود را بهتر طی می‌کند. عملکرد بهتر موتور کارآیی را بالا می‌برد و باعث می‌شود بتوانید با هر لیتر بنزین مسافت بیشتری رانندگی کنید.

 

انواع کوئل

  • کوئل بریکر (Breaker Point-Type Ignition Coil): این نوع کوئل در سیستم‌های اشتعال از نوع بریکر استفاده می‌شود. این سیستم از ابتدای قرن بیستم مورد استفاده قرار گرفت.
  • کوئل هایی که در سیستم اشتعال الکترونیک استفاده می‌شوند: طراحی این مدل بسیار شبیه مدل قبل است. برخی از این کوئل‌ها در درپوش توزیع‌کننده قرار می‌گیرند. تولیدکنندگان اغلب در دهه 1970 از این نوع آرایش سیم‌پیچ‌ها استفاده می‌کردند، زیرا عملکرد موتور را تقویت می‌کرد و آلودگی را کاهش می‌داد.
  • کوئل‌هایی که در سیستم اشتعال بدون توزیع‌کننده استفاده می‌شوند: سازندگان ماشین و کامیون از دهه 1980 شروع به استفاده از این نوع کوئل‌ها کردند. طراحی سیستم بدون توزیع باعث می‌شود انرژی بیشتری از کوئل خارج شود. در پیکربندی اصلی این سیستم سه یا چند کوئل با هم در یک پک کوئل نصب می‌شوند. یک دستگاه محرک مغناطیسی در سیستم موقعیت میل لنگ و سرعت موتور را تعیین می‎کند. دستگاه سیگنالی را به ماژول کنترل اشتعال می‌فرستد و ماژول نیز سیگنال را به کوئل می‌فرستد. هر کوئل شمع را در یک یا دو سیلندر روشن می‌کند. استفاده از این سیستم، توزیع‌کننده و سیم‌های احتراق مستعد خطا را از بین می‌برد.

 

بهترین برند کوئل

دلفی Delphi

شرکت دلفی در سال 1994 در نیوجرسی آمریکا تاسیس شد و درزمینه تولید لوازم و قطعات الکترونیکی برای وسایل نقلیه مانند سیستم‌های الکترونیکی و برقی خودرو، قطعات و ماژول‌ها فعالیت می‌کند. بخشی از این شرکت تا مدت‌ها تحت مالکیت کمپانی بزرگ جنرال موتورز بود.

 

بوش Bosch

رابرت بوش این شرکت را در سال 1886 در اشتوتگارت آلمان راه‌اندازی کرد. شرکت بوش در طی سال‌های طولانی فعالیت خود چندین تغییر اساسی را پشت سر گذاشته است. به عنوان مثال در طول جنگ جهانی دوم به تولید تسلیحات می پرداخت.

امروزه این شرکت طیف گسترده‌ای از محصولات، از جمله قطعات خودرو، ابزارهای برقی و لوازم خانگی را تولید می‌کند.

 

موتورکرفت Motorcraft

شرکت فورد در سال 1972 موتوركرفت را با هدف توليد تجهيزات اصلی و قطعات تعويضی تاسیس كرد. این شرکت در حال حاضر قطعات مختلفی را برای وسایل نقلیه برندهای مرکوری، فورد و لینکلن تولید و مونتاژ می‌کند. سایر شرکت‌های خودروسازی از جمله مزدا نیز در تولیدات خود از قطعات موتور کرافت استفاده می‌کنند.

 

ویژگی‌های مهم یک کوئل خوب

کیفیت

در آغاز کار، تولیدکنندگان در کوئل‌ها از موادی مانند کاغذ، لاک یا روغن برای عایق‌بندی و خنک‌سازی استفاده می‌کردند، اما امروز اپوکسی جایگزین این مواد شده است. با این کار هرگونه شکافی که در سیم‌پیچ‌ها وجود دارد و می‌تواند مشکل ایجاد کند از بین می‌رود.

در تولید این کوئل‌ها از دیود برای متوقف کردن ضربان معکوسی که می‌تواند ایجاد شود، استفاده می‌شود. اگر صاحب ماشین‌های کلاسیک خاص که باید با قطعات تولید زمان خود تجهیز شوند نیستید، سعی کنید که حتما از قطعات مدرن در خودروی خود استفاده کنید. اگر‌ می‌خواهید کوئل یک خودروی قدیمی‌ را عوض کنید یا خودروی مدرن و به‌روزی دارید که نیاز به تعویض کوئل دارد، به دنبال انتخاب بهترین کوئل با بالاترین کیفیت و ساخته شده از بهترین مواد باشید.

 

انتخاب کوئل مناسب

کوئلی که برای خرید انتخاب می‌کنید باید از نوع صحیح و مناسب وسیله نقلیه شما باشد. اگر مدل کوئل برای خودروی شما مناسب نباشد ممکن است باعث آسیب رسیدن به موتور شود. بعضی وبسایت‌ها به شما در انتخاب کوئل مناسب خودرو کمک می‌کنند. مثلا اگر صاحب یک خودرو رنو هستید می‌توانید به وبسایت‌های "فروش قطعات اصلی رنو" https://renaultyar.com مراجعه کنید و کوئل رنو مناسب‌ مدل خودرو خود را پیدا کنید.

نگاه پایانی

تاثیر کوئل سالم و مناسب روی عملکرد خودرو غیرقابل انکار است. پیشنهاد ما به شما این است که در صورتیکه کارشناس تشخیص داده است که کوئل باید تعویض گردد، آنرا از مراکز فروش معتبر خریداری نمائید.

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :