فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو - آکا
توجه علم پزشکی نیست سازندگان خودرو نیز به همین دلیل باید به اندازه دکترها مورد,انسان در حال حاضر طول عمر بیشتری نسبت به گذشته دارد دلیل این وضعیت,فناوری های ا

فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو


این مسئله به عنوان واقعیتی عمومی پذیرفته شده است که انسان در حال حاضر طول عمر بیشتری نسبت به گذشته دارد. دلیل این وضعیت، تنها محافظت بیشتر در مقابل خورشید و یا پیشرفت قابل توجه علم پزشکی نیست. سازندگان خودرو نیز به همین دلیل باید به اندازه دکترها مورد ستایش قرار بگیرند زیرا این افراد توانسته اند خلاقیت و عملکرد بالا را با فناوری های امنیتی بسیار قوی ترکیب کنند. به گونه ای که این سیستم ها در جاده همواره یک گام جلوتر از تمامی رانندگان باشند.

 

بسیاری از سامانه های ایمنی که در حال حاضر برای خودرو ها به کار می روند، زمانی به نظر بسیار دور از دسترس می آمدند. همانطور که سپرهای بی ضرر برای عابرین پیاده و خودرو هایی که می توانند به صورت اتوماتیک رانندگی کنند، در حال حاضر به نظر دور از دسترس می رسند.

۱۰ فناوری برتر در زمینه ایمنی خودرو عبارتند از:

۱) کنترل فشار چرخ ها

سازمان ملی امنیت عبور و مرور اتوبان ها در ایالات متحده، از سازندگان خودرو خواسته است تا تمام وسایل نقلیه مسافربری با وزن حدود ۱۰ هزار پوند یا کمتر را از سال ۲۰۰۸ مجهز به سیستم کنترل فشار چرخ ها کنند. با این حال، هم اکنون بسیاری از خودروهای مدل های پایین تر نیز از این ویژگی برخوردار هستند. مثلاً خودروی بی ام و این سامانه را در تمام مدل های خود ارائه کرده است. حسگرهای کار گذاشته شده در چرخ ها می توانند با تولید صدایی مشخص یا روشن شدن چراغی در مقابل راننده (یا هردوی این روش ها)، او را از کم بودن فشار هوا در چرخ ها مطلع سازند. همچنین، خودروهایی که توانایی حرکت با لاستیک پنچر را دارند، نیز در آینده دیده خواهند شد (درحال حاضر شورلت کوروت از چنین قابلیتی برخوردار است). این خودرو ها می توانند با سرعت نسبتاً بالایی در مسیری بیش از حدود ۵۰ مایل با لاستیک پنچر حرکت کنند.

۲) کنترل کننده قابل انطباق مسیر/ کاهش شدت تصادفات

کنترل کننده های جدید مسیر، کارهای بیشتری از ثابت نگه داشتن سرعت انجام می دهند. این کنترل کننده ها با استفاده از حسگرها و رادار می توانند دریچه کنترل بنزین و ترمزها را به گونه ای تنظیم کنند که اگر تغییری در سرعت عبور و مرور رخ داد یا مثلاً راننده ای بسیار محتاط در مقابل خودرو قرار گرفت، همواره فاصله مطمئن با خودروی مقابل حفظ شود. اگر این سامانه متوجه احتمال وقوع تصادف شود، به صورت خودکار ترمز کرده و کمربندها را نیز محکم می کند و اگر متوجه خالی شدن جاده یا افزایش سرعت خودروها شود، به صورت خودکار در صورت تغییر در سرعت عبور و مرور یا مثلا قرار گرفتن راننده ای بسیار محتاط در مقابل خودرو، به سرعت اولیه باز گردانند. با این حال، همواره امکان دخالت در کار این سامانه توسط راننده نیز وجود دارد. مرسدس بنز و می باخ از این سامانه با نام Distronic استفاده می کنند.

۳) یافتن نقطه کور/ کمک جانبی/ هشدار تصادف

این سامانه به منظور هشدار به راننده در زمانی عمل می کند که خودرو یا شیئی در مسیر حرکت یا پارک وجود داشته باشد. این سامانه، در حالت عادی فعال نیست و باید توسط راننده فعال شود. اگر این سامانه متوجه وجود شئی در مسیر شود، با روشن کردن چراغی در آینه، لرزاندن صندلی یا با ایجاد صدایی مخصوص راننده را مطلع می سازد. این سامانه از توانایی شناسایی موانع در مسافت های کوتاه برخوردار است.

۴) هشدار تعویض خطوط/ سامانه امنیتی بیدارکردن راننده

این سامانه، مشابه سامانه قبلی است با این تفاوت که فاصله بیشتری را پوشش می دهد. این سامانه فاصله خودروی کناری و سرعت آن را محاسبه می کند و راننده را از خطر احتمالی تعویض خطوط مطلع می سازد. این سامانه نیز با لرزاندن صندلی یا صدای مخصوصی راننده را آگاه می سازد. این سامانه حتی می تواند وضعیت بدن راننده، حالت سر و حالت چشمان او را تشخیص دهد تا متوجه خواب آلودگی راننده شود. این سامانه ممکن است در آینده حتی بتواند در صورتی که راننده به خواب رود، سرعت ماشین را کم کرده و آن را در حالت پایداری کنترل کند.

۵) سامانه تخفیف یا پیشگیری از چپ کردن خودرو

بیشتر سازندگان، خودروها را به سیستم کنترل پایدار الکترونیکی مجهز کرده اند. در عین حال، بعضی از سازندگان نیز سامانه های آماده سازی (مانند محکم کردن کمربندها) را پیشنهاد می کنند. با این حال سامانه موردبحث در اینجا از این سامانه ها بسیار پیشرفته تر است. اگر این سامانه متوجه احتمال چپ کردن خودرو شود (مانند حالتی که راننده با سرعت می پیچد یا با سرعت زیاد از مسیر منحرف می شود) ترمزها و دریچه بنزین را کنترل کرده و در کنترل وضعیت خودرو به راننده کمک می کند. این سامانه در دایملر/کرایسلر به نام Electronic Roll Mitigation ، در فورد به نام Roll Stability Control و در جنرال موتورز به نام Proactive Roll Avoidance شناخته می شود. رنج روور این سامانه را Active Roll Mitigation نام گذاری کرده و ولوو به آن Roll Over Protection System می گوید. با این حال تمام این سامانه ها، هدف امنیتی واحدی دارند.

۶) ایربگ های دومرحله ای و حساس به وضعیت سرنشین

تمام انسان ها یکسان آفریده نشده اند و ایربگ ها در حال پیشرفت هستند تا بتوانند با چند مرحله ای شدن و حساسیت نسبت به وضعیت سرنشینان، این تفاوت ها را جبران کنند. با فناوری جدید ایربگ ها می توانند اندازه، وزن، وضعیت کمربند، طریقه نشستن سرنشینان (مثلاً اگر راننده در حال تنظیم رادیو یا برداشتن چیزی از روی زمین باشد) را تشخیص دهند و حتی سرعت خودرو را تشخیص دهند. با توجه به اینکه ایربگ های راننده، مسافرین و ایربگ های کنار پنجره، امری جدید نیستند، ایربگ های حساس می توانند در هر قسمت از ماشین به کار روند.

۷) کمک در ترمزهای ناگهانی/ تخفیف شدت تصادفات

این سامانه ترمز با سامانه ترمز ناگهانی بدون قفل کردن یا سامانه الکترونیکی پخش نیروی ترمز متفاوت است. این سیستم می تواند تشخیص دهد که چه زمانی راننده از روی ترس ترمز ناگهانی انجام می دهد (یک تغییر سریع از گاز به ترمز) و فشاری اضافی بر روی ترمزها وارد می کند تا فاصله توقف خودرو را کمتر کند. این سامانه حتی می تواند همراه با سامانه کنترل مسیر با کنترل پایدار در خودروها به کار رود و برخوردهای احتمالی را تشخیص دهد. این سامانه معمولاً کمک ترمز نامیده می شود، اما بی ام و آن را Dynamic Brake Control می نامد.

۸) چراغ های جلوی قابل انطباق/ یا کمک به دید شب

دید شب، می تواند به صورت های مختلفی مثل استفاده از چراغ های جلوی مادون قرمز و یا دوربین های حرارتی صورت بگیرد. با این حال، هر سامانه ای که استفاده شود هدف کمک به افزایش دید راننده به گونه ای است که بتواند حیوانات، انسان ها و یا درختان طول مسیر را از فاصله ای حتی در حدود ۱۰۰۰فوت دورتر، تشخیص دهد. این سامانه تصویری از جاده در پیش روی راننده قرار می دهد و اشیایی را که تشخیص آنها با چشم غیرمسلح مشکل است، روشن تر می سازد. چراغ های جلوی قابل انطباق براساس جهت حرکت خودرو تنظیم می شوند (برای مثال در پیچ ها نور را به صورت خمیده می تابانند). همچنین، ممکن است چراغ های حساس به سرعت (با تغییر ارتفاع و طول نور) و یا چراغ هایی که می توانند نور زیاد محیط را جبران کنند نیز عرضه شوند.

۹) دوربین های عقب

دوربین های عقب، نه تنها از خودروها محافظت می کنند بلکه مانع از برخورد ناگهانی با حیوانات یا کودکان نیز می شوند. در واقع تصویر از پشت ماشین از آینه های بغل جابه جاشونده و صداهای هشداردهنده به تصویر واقعی تغییر پیدا کرده است. سامانه جدید دارای یک دوربین است که تصویری پهن از آنچه پشت سر راننده اتفاق می افتد، ارائه می دهد و هنگام پارک کردن یا استفاده از تریلر در پشت خودرو، کمک بسیار موثری است.

۱۰) پاسخ اضطراری

راه های مختلفی برای اخطار قبلی وجود دارند. خودروها در حال حاضر یا در آینده، با موقعیت های اضطراری برخورد می کنند. سامانه (EARS)[۱] دایملر/ کرایسلر چراغ های داخل را روشن کرده، درهای خودرو را از حالت قفل خارج کرده و سوخت رسانی را در زمان بازشدن ایربگ ها قطع می کند. در حالی که فولکس واگن باتری ترمینال را از دستگاه تولید برق متناوب (آلترناتور) قطع می کند. همچنین، سامانه OnStar در جنرال موتورز و سامانه Assist در بی ام و، تصادف را به مراکز خود اطلاع داده و جزئیات تصادف را در اختیار پرسنل اورژانس مراکز مختلف قرار می دهند.

ویرایش و تلخیص: آکاایران

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :