جوشکاری زیر پودری  - آکا
دنیای اطلاعات: جوشکاری زیرپودری، یکی از فرایندهای جوشکاری قوسی است که در آن، نوک الکترود داخل پودری از مواد معدنی ویژه قرار می گیرد و قوس در زیر این پودر در

آکاایران: آکا ایران: جوشکاری زیرپودری، یکی از فرایندهای جوشکاری قوسی است که در آن، نوک الکترود داخل پودری از مواد معدنی ویژه قرار می گیرد و قوس در زیر این پودر در امتداد مسیر جوشکاری تشکیل می شود.

آکاایران: جوشکاری زیر پودری

جریان الکتریکی حاصل از ژنراتور، ترانسفورماتور – یکسو کننده و یا ترانسفورماتور از طریق “لوله اتصالی” Guide nozzle و سیم الکترود به قوس و قطعه کار هدایت می شود . حرارت حاصل از قوس الکترود ، موضع جوش و پودر جوش Flux را ذوب کرده و حوضچه جوش بوجود می آید . در انواع این فرآیند ماشین ، بطور خودکار و مداوم سیم الکترود را ازمیان لوله اتصالی و لایه پودر عبور داده و بطرف حوضچه جوش هدایت می کند که پس از ذوب ، در سرتاسر محل اتصال رسول داده می شود.
پودر جوش در پیشاپیش قوس ریخته شده و پس از جوشکاری و انجماد جوش ، قسمتی از آن که ذوب نشده است توسط دستگاه یا دستی جمع می شود و بخشی از آن که ذوب شده بصورت قشر شیشه ای شلاکه بر روی جوش باقی می ماند که توسط چکش یه صورت لایه ای از روی جوش جدا می شود. مذاب فلاکس یا سرباره اثرهای الکتریکی فیزیکی و متالوژیکی بر روی خصوصیات روش دارد که بطور خلاصه در زیر به آن اشاره می گردد:
الف : پوشاندن و محافظت نوک الکترود وحوضچه جوش از اتمسفر هوا
ب: پایدار کردن خصوصیات قوس با حضور بعضی ترکیبات مناسب در پودر
ج: واکنش های سرباره – گاز – مذاب فلز که باعث تصفیه و تصحیح ترکیب شیمیائی فلزئی می شود ( پودرجوش برای فولادهای آلیاژی حتی ممکن است حاوی عناصر آلیاژی و یا اکسیژن زدا باشد تا ترکیب شیمیائی جوش را تنظیم کند .)
د : کنترل شکل باند یا گرده جوش با داشتن نقطه ذوب و یسکوزیته وخواص فیزیکی مناسب دیگر
طول قوس بطور خودکار از طریق “خود تنظیمی” و با تغییر سرعت غذا دادن سیم الکترود ، تنظیم وکنترل می شود . روش جوشکاری قوس زیر پودری بطور نیمه خودکار یا خود کار ، در صنعت پذیرفته و بکار برده می شود در روشنیمه خودکار قسمت سر دستگاه که شامل تغذیه دهنده سیم و پودر جوش است. توسط جوشکار به محل اتصال هدایت می شود ، سرعت پیشرفت به جوشکار بستگی دارد . در نوع خودکار کلیه اعمال بجز روشن و خاموش کردن قوس با ماشین انجام می گیرد.
سیم الکترود بصورت کلاف های ۱۰۰-۲۵ کیلوئی با پوشش نازک مسی ومعمولاً از فولادهای کربنی تهیه می شود در مواقع خاص فولادهای آلیاژی و آلیاژهای دیگر هم تولید می شوند پوشش نازک مسی بمنظور بهبود هدایت الکتریکی در لوله اتصالی (افت پتانسیل اتصالی کمتر ) و بالا بردن مقاومت در برابر زنگ زدگی در انبار بر روی سیم قرار داده می شود بعضی از انواع باریک سیم الکترود با لایه نازکی از روغن های مخصوص ( بدون ترکیبات هیدروژن دار ) پوشانده می شود قطر سیم الکترود ۷٫۹-۳٫۲ میلیمتر است که با شدت جرانی حدود ۲۰۰۰-۳۰۰ آمپر قابل استفاده هستند .در حالت های خاص ممکن است سیم هائی با قطر کمتر و یا بیشتر نیز مورد استفاده قرار گیرد . معمولاً الکترودهای باریک برای روش های نیمه اتوماتیک و یا کنترل دقیق حوضچه جوش بکار برده می شو د ، در حالیکه الکترودهای کلفت برای جریان های بالا و اتصال فلزات با ضخامت زیاد مناسب می باشند ترکیب شیمیائی سیم الکترود ها فاکتور مهمی بر روی کنترل ترکیب شیمیائی و خواص فلز جوش است وانتخاب نوع الکترود با ترکیب خاص به جنس فلز قطعه کار و همچنین نوع فلاکس بستگی دارد.
در مواردی که به نرخ رسوبی بالاتر از میزان معمولی نیاز باشد ، بکار بردن الکترودهای دو یا چند تایی با قطر باریک تر به جای استفاده از الکترودهای ضخیم تر موثر ترند با این تدبیر نرخ رسوب تا ۵۰ درصد افزایش می یابد دو یا چند الکترود “پهلوی” یکدیگر قرار گرفته و یک حوضچه جوش را تغذیه می کنند (سری) و یا اینکه الکترودها با فاصله متناسب و به طور متوالی از هم قرار گرفته و به صورت غیر وابسته چند پاس در یک عبور جوش داده می شود (متوالی).
استفاده از الکترودهای ورقی یا نواری نازک با جوش پهن و کن عمق بیشتر برای پوشش دادن لایه سخت یا زنگ نزده بر روی کار معمول شده است که جوشی با نفوذ کم پهنای زیاد رسوب داده خواهد شد.
در موارد مشابه می توان از الکترود های سری بسته شده که قوس در حقیقت بین دو الکترود نگهداشته شده است استفاده کرد و حتی عناصر آلیاژی وپودر آهن از کانال جداگانه ای پیشاپیش قوس اضافه کرد تا نرخ رسوب افزایش یافته و عمق نفوذ کاهش یابد .
همانطور که قبلاً اشاره شد در این فرآیند شروع قوس الکتریکی با چند روش می تواند انجام شود . که شروع تماسی شروع پشم فولادی ، شروع با فرکانس بالا و یا شروع از طریق جمع شدن الکترود از آن جمله اند . در روش آخر که در بعضی دستگاه ها بکار می رود قسمتی از مدار طوری طراحی شده است که بااتصال سوئیچ و آغاز کار به طور لحظه ای و منظم جهت تغذیه سیم عوض می شود و با شروع قوس سیم بطور مداوم به طرف جلو رانده می شده و به جوش غذا می دهد و قوس نیز پایدار خواهد ماند.

,saw,پودر جوش flux,جوشکاری
0
,saw,پودر جوش flux,جوشکاری
0
.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :