طراحی موزه سالوادور دالی گروه معماریHOK
هنری می باشد و آثار نقاشی سالوادور دالی به شکل آب رنگ و رنگ روغن و طرح های مجسمه بالغ,بنا متشکل از سازه هندسی آزاد می باشد و برای اولین بار,سالوادور دالی گروه,پ

 

این موزه در سایتی واقع در کنار ساحل شهر سنت پترزبورگ فلوریدا ساخته شده و مساحت آن 86000 فوت مربع برابر با اندازه قبلی بنا در سال 1982 می باشد . کاربری  موزه با رویکردی هنری می باشد و آثار نقاشی سالوادور دالی به شکل آب رنگ و رنگ روغن و طرح های مجسمه بالغ بر 2140 قطعه در آن به نمایش گذاشته شده است . با وجود فرآیندهای پیچیده مورد نیاز برای ساخت  این ساختمان و با توجه به فرم هندسی و ارتفاع 75 فوتی آن هزینه بالغ بر 29.8 میلیون دلار برای نمای شیشه ای و  700.000 $ طراحی داخلی آن هزینه شده است .

شرکت بین المللی AIA- Weymouth  سازنده این موزه طراحی این پروژه را به گروه HOK  واگزار نموده ، این گروه پروژه های زیر را انجام داده است.
جان و موزه Ringling Mable و مجتمع فرهنگی در ساراسوتا
جناح هاف هازل از موزه هنرهای زیبا در سن پترزبورگ
پاتریشیا و فیلیپ فراست موزه هنر در دانشگاه بین المللی فلوریدا در میامی
جزیره پرنس ادوارد برای هر دو بال شرقی گالری ملی هنر در واشنگتن، DC
موزه لوور

طراحی موزه-2


کانسپت:
   مفهوم مد نظر این گروه ترکیب هنر  سورئالیست سالوادور دالی با خطوط اصلی سایت کناری ساحل فلوریدا می باشد . سالوادور دالی یکی از پیشگامان هنر قرن بیستم بوده است و این موزه بیانگر پویایی این هنر در این قرن خارج از هرگونه تقلید و ابتذال است
58 پایه اصلی گوشه های زاویه دار و فرم هندسی اقلیدسی و قرار گیری آن در بتن مصلح و ورود نور به این بنا از طریق شیشه مثلثی "انیگما" (1929 دالی نقاشی) نهضت سنت شکنی و تغییر جهت هنر در ذهن را بیان می کند. در حقیقت هدف ایجاد یک فضا بصری تلفیق داده شده با بتن مصلح خام و نور می باشد ،که نمایانگر  قدرت تصور ذهن   در  شکستن چهار چوب فکری را در بعد مکان و زمان را می باشد و این تضاد آگاهی عقلانی و بصری موضوع ثابت آثار دالی می باشد .

سازه این بنا :
این بنا متشکل از سازه هندسی آزاد می باشد و برای اولین بار درآمریکا  از سیستم مدل سازی (BIM) برای طراحی قاب آن استفاده شده است و از نرم افزار  سیستم سازه Novum  برای طراحی حجم و اندازه شیشه های استفاده شده است . این نرم افزار متعلق به شرکت  lgloo  می باشد .
مقاوت این بنا در مقابل باد 165 مایل در ساعت
بتن مسلح به ضخامت 18 اینچ
مقاومت آن در مقابل موج ساحل دریا 30 پا
پانل های شیشه ای مثلثی یک و نیم اینچی
مقاومت در مقابل بارش باد و باران  MPH 135

طراحی موزه-1

طراحی پله :
در مرکز این بنا یک پله مارپیچ که با نرده های  استیل محصور شده است نمایان می شود این پله نمایش از شیفتگی ذهن دارلی به اشکال مارپیچی  و DNA  در طبیعت  می باشد .

منبع: معماری مدرن

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :