معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس  - آکا
معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران
برترین ها: چندی پیش در مطلبی به نقل از خبرگزاری ایسنا، شگفتی‌های معماری ایران را برایتان معرفی کردیم. در این مطلب بر آن هستیم در مورد معماری استان تهران برایتان سخن بگوییم و آثار زیبای این هنر را به شما معرفی کنیم.


استان تهران از بناهای تاریخی متعدد و با ارزشی در اطراف خود برخوردار ست. تهران، به دلیل سابقه بیش از 200 ساله خود در مرکزیت ایران، بیش ترین بناهای تاریخی، اماکن تفریحی، موزه ها و امکانات گردشگری را در خود جای داده است. سایر شهرستان های این استان از جمله شهرستان ری نیز به واسطه قدمت طولانی خود؛ قدیمی ترین و معروف ترین جاذبه های تاریخی و مذهبی این منطقه را در برگرفته است.

عمارت ها و کاخ های زیادی در تهران وجود دارند که بیش ترین آن ها به دوره های صفویه و قاجاریه مربوط می شوند. مدرسه های تاریخی و قدیمی که اغلب دارای مسجد نیز هستند، امام زاده ها و کلیساهای مختلف که هر یک از ارزش های خاصی برخوردارند، عمارت ها و برج های معروف به همراه بازارهای قدیمی بخشی از دیدنی های تاریخی شهرستان تهران هستند.

امروزه معماری را یک هنر اجتماعی می‌دانند. در اصول معماری، اجتماعی بودن و سازش بنا با محیط و اجتماع اهمیت زیادی دارد. معماران ایرانی بناهایی را طراحی کردند که پس از گذشت صدها سال، همچنان شگفتی و زیبایی خود را حفظ کرده‌اند و طراوت و تازگی ابتدای ساخت خود را از دست نداده‌اند. سابقه معماری ایران را مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد می‌دانند. از همان دوران معماران ایرانی ویژگی‌هایی را در طرح‌های خود به کار گرفتند که معماری ایران را شناسنامه‌دار کرد و ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی به آن بخشید.

حوض خانه باغ نگارستان

حوض خانه باغ نگارستان بنایی در باغ نگارستان است که شکل هشت گوش دارد. در این حوض خانه شاه نشین هایی به سبک بناهای دوره زندیه و مزین به گچ بری های عالی وجود دارد که امروزه در محل موزه هنرهای ملی قرار گرفته است. این بنا در عهد فتح علی شاه و محمدشاه قاجار ساخته شده است. باغ نگارستان در اوایل سده سیزدهم هجری قمری بین سال های 1228 تا 1230 بنا شد. حوض‌خانه این باغ یه طرح صلیبی داشت با چهار شاه‌نشین اطرافش به باغ منتهی می شد. بنای صلیبی شیل گنجینه یه در نیمه اول قرن سیزدهم ساخته شده بود توسط هنرمندان معاصر، به شیل مستطیل درآمد و در سال 1309 شمسی، به گنجینه تعلق گرفت.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


مدرسه و مسجد سپهسالار


مدرسه سپهسالار از مدارس بزرگ و زیبای قرن سیزدهم هجری قمری در شهرستان تهران است. این بنا در خیابان شهید مصطفی خمینی فعلی واقع شده است. بانیان این مسجد عظیم - یه به مدرسه ناصری تهران نیز مشهور بود- حاج میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی صدراعظم دوره ناصرالدین شاه قاجار و برادرش مشیرالدوله بودند. این بنا که از بزرگ ترین مدرسه های تهران می باشد، 62 متر طول، 61 متر عرض و در حدود 60 حجره دارد و ارتفاع گنبد آن 37 متر است و در صحن مدرسه، باغچه ای پردرخت و زیبا با آب نما ساخته شده است. ساختن این عمارت معتبر در سال 1296 هجری قمری آغاز شد. مجموعه این بنای شیوهمند شامل جلوخان، سردر، دهلیز، ساختمان دو طبقه و حجره هاست. این ساختمان دارای چهار ایوان، گنبدی بزرگ، شبستان و چهل ستون، هشت گل دسته، مناره یاشی یاری و مخزن یک یتابخانه معتبر است. درب ورودی اصلی مدرسه در حاشیه خیابان بهارستان قرار دارد. از ضلع خاوری نیز دری به مسجد و مدرسه باز مى شود. در این دهلیز، شاهیاری از معماری و یاشی یاری معروف به هفت یاسه (تاق معلق) به یادگار مانده است. بالای ایوان شمالی این بنا یک ساعت بزرگ نصب و یتیبه های بى شماری روی یاشی نقش شده است. از مشخصات ممتاز تزیینات این بنا، گذشته از تاق معلق، یاشی های محصور و خشتی رنگارنگ بناست یه دارای مناظری بسیار زیباهستند. از لحاظ هنر حجاری و سنگ تراشی نیز ستون های یکپارچه آن قابل توجه است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


عمارت باغ فردوس تهران


عمارت باغ فردوس از بناهای متعلق به قرن 12 هجری قمری است که در باغ گسترده و پر درختی قرار دارد و به سبب زیبایی و سرسبزی یه داشت به باغ فردوس معروف شد. این عمارت در محله تجریش واقع شده است. بنای آن در زمان محمد شاه قاجار بنا شد و در سال 1264 هجری قمری - بعد از مرگ محمدشاه - به صورت مترویه درآمد. در زمان ناصرالدین شاه عمارت و باغ آن مورد توجه نظام الدوله معیرالممالک قرار می گیرد و بعد از خرید، آن را مرمت یرده و باغ فردوس نام می نهد. وسعت باغ فردوس حدود 20 هزار متر و مساحت بنای آن هزار متر مربع است که در سه طبقه و نیم ساخته شده است. بنای عمارت از قسمت میانی دو طبقه و از جبهه باختری و خاوری سه طبقه است. در قسمت میانی عمارت دو تالار بر روی هم بنا شده یه سقف تالار اول از مقرنس های گچی با اشیال خاص پوشیده شده است. روی دیوارهای جانبی و دهانه درب جنوبی تزیینات گچی پریاری دیده مى شود. بام عمارت شیروانی و به سبک خانه های شمیران است. درها و پنجره ها همه از چوب و شیشه های رنگی ساخته شده اند. این عمارت با شماره 1876 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


عمارت تخت مرمر تهران


تخت مرمر یا تخت سلیمان به شیل یک سیوی دیواره دار بلند از شصت و پنج قطعه مرمر بزرگ و یوچک ساخته شده و در وسط ایوان مستقر گردید. این تخت به دستور فتحعلیشاه قاجار، در سال 1220 هجری قمری از سنگ مرمر ساخته شد یه اینون در وسط ایوان اصلی یاخ قرار دارد و نام اصلی آن تخت سلیمان است. ارتفاع تخت مرمر از یف ایوان نزدیک به یک متر است و از چهار طرف بر دوش شش فرشته، سه دیو و یازده ستون مارپیچ قرار گرفته است. در گرداگرد آن طارمىهایی ساخته شده یه از داخل و خارج، یتیبه هایی دارد و شعرهایی روی آن به خط نستعلیق خوش نوشته و زراندود شده است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


یاخ گلستان تهران


مجموعه یاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران است که روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ، می درخشید. ارگ تاریخی تهران در دوران صفویه بنا شده، در دوره زندیه بازسازی و در دوره قاجاریه به محل دربار و سسلامدت سلاطین اختصاص یافت. در زمان شاه عباس صفوی چهار باغ و عمارت ایرانی ساده و چنارستانی در محل ینونی یاخ گلستان و اطراف آن احداث شد. یاخ گلستان، عمارت باشکوهی است که در منطقه شمیرانات واقع شده وغنیمت معروف نادرشاه از هند (تخت طاووس) در این کاخ قرار گرفته و امروزه به گنجینه ای برای بازدید همه مردم تبدیل شده است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


کاخ صاحبقرانیه


کاخ صاحبقرانیه که در شمیرانات واقع شده از بناهای متعلق به دوره قاجار است و بخش های مختلف آن دیدنی و جالب توجه است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


کاخ شمس العماره تهران


شمس العماره مرتفع ترین ساختمان شهر در زمان خود بود که در سال 1284 به فرمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شد. کاخ شمس العماره عمارتی رفیع و بلند با دو برج است که در انتهای گلستان و در خاور عمارت دیوان خانه قرار دارد و بنای زیبای آن از سمت خارج قصر یعنی طرف بازار منظره ای بسیار جالب دارد.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


برج میدان آزادی


برج میدان آزادی ییی از بناهای معروف تهران و نماد سیاسی ایران در جهان و تصویر آن معرف پایتخت جمهوری اسلامی ایران است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


عمارت دارالفنون


عمارت دارالفنون از بناهای به یادگار مانده امیرکبیر ( وزیر با کفایت ناصرالدین شاه قاجار) است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


بنای سردر باغ ملی


بنای بلند و باشیوه سردر باغ ملی در مدخل میدان مشق سابق و بازار تهران است که در زمان فتح علی شاه قاجار شیل گرفته است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


برج و مقبره شبلی


برج و مقبره شبلی که مربوط به قرن 5 هجری قمری است، معروف ترین بنای تاریخی ناحیه دماوند است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


مدرسه معمارباشی تهران


مدرسه معمار باشی از بناهای به یادگار مانده از دوره قاجاریه است. این بنا توسط حاج ابوالحسن اصفهانی یه در دوره قاجاریه، دارای منصب معمارباشی بود و لقب صنیع الملک را داشت، ساخته شده است. بر سر در مدرسه کتیبه ای وجود دارد که تاریخ 1303 بر آن حک شده است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


مدرسه معزالدوله تهران


مدرسه معزالدوله از بناهای وقف شده توسط محمداسماعیل میرزا معزالدوله می باشد که به سعی و کوشش حاجیه فرخ لقا خانم زوجه مرحوم معزالدوله بنای مدرسه به پایان رسید. بر کتیبه موجود در مدرسه، تاریخ 1317 ثبت شده است.

مدرسه فیلسوف الدوله تهران


مدرسه فیلسوف الدوله که از بناهای عهد مظفرالدین شاه قاجار است، توسط میرزا یاظم طیب رشتی فیلسوف الدوله ملقب به ملک الطبا بنا شده و در سال 1322 وقف شده است. معروف است که بنای این مدرسه ده سال به طول انجامید و عاقبت هم پایان نیافت زیرا فیلسوف می خواست دو مناره سر در اصلی را زیباتر از مناره‌های امام زاده سیداسماعیل در مجاورت بنای خود تزیین نماید ولی عمر او یفاف نداد و مناره هم چنان آجری و نیمه تمام باقی مانده است.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری


یاروان‌سرای گچین


این بنای تاریخی دارای پلانی با چهار ایوان با وسعتی در حدود 12 هزار مترمربع شامل قسمت هایی چون: مسجد، شترخان، آسیاب است و با وجود یشف سرویس های بهداشتی یشف شده در سالهای اخیر می توان آن را نه تنها به عنوان مادر یاروان‌سراهای ایران بلیه یی قلعه یاروان‌سرا نام نهاد.

,معماری های شگفت انگیز در تهران +عکس معماری,تهران,مقالات معماری

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :