سرپناهی برای زوج های جوان - آکا
در سال های اخیر حل مشکل مسکن خانوار های کم درآمد و زوج های جوان به عنوان بزرگ ترین دغدغه ی سیاست گذاران و برنامه ریزان و مجریان کشور مطرح بوده است,

راهکارهای غلبه بر

 به طور کلی مشکل مسکن در کشور از زمانی آغاز شده که توسعه ی شهرنشینی از یک شتاب غیر منطقی برخوردار شده است و مهاجرت بی رویه به شهرها از یک سو و افزایش قیمت زمین و مسکن از سوی دیگر، امکان خرید مسکن را برای شهروندان و به خصوص افراد کم درآمد با مشکل جدی مواجه ساخته است. توضیح اینکه تا قبل از توسعه ی بی رویه شهرها، مشکل مسکن به صورت جدی مطرح نبوده، ولی با توسعه ی شهرها و به خصوص کلان شهرها و هجوم جمعیت به سمت این شهرها، نیاز مسکن افزایش یافته و با رواج بورس بازی و دلالی در این بخش و افزایش بی رویه ی قیمت زمین، این نیاز تبدیل به یک معضل بزرگ  اجتماعی و مانعی بزرگ برای تشکیل زندگی جوانان گردیده است.
 

البته در شهرهای بزرگ، متوسط و کوچک به نسبت این مشکل کمتر می باشد. به طوری که در سکونتگاه های روستایی به ندرت مشاهده می شود که در خصوص تامین نیاز مسکن، مشکلی مطرح شود، بلکه در این سکونتگاه ها بحث بیش تر در ارتباط با ارتقای کیفیت مسکن و مقاوم سازی آن در مقابل سوانح طبیعی (زلزله، سیل و...) است. آمارهای موجود نشانگر این واقعیت است که در شرایط فعلی تعداد واحدهای مسکونی در کل کشور بیش از تعداد خانوارهای متقاضی می باشد. لذا می توان با صراحت ادعا نمود که در وضعیت کنونی مشکل کمبود مسکن مطرح نیست بلکه مشکل در بالا بودن قیمت مسکن است که با سطح درآمد افراد جامعه مطابقت ندارد و حتی با ارایه تسهیلات توسط بانک ها (وام خرید)، امکان خرید به راحتی میسر نمی شود. بنابراین به جای ارایه ی طرح های جدید (از جمله مسکن اجتماعی و یا حمایتی) برای تولید مسکن، ارایه ی راهکارهای اجرایی جهت بهره برداری مناسب و بهینه از ظرفیت های موجود و متناسب نمودن آن ها با شرایط اقتصادی حاضر، مطرح می باشد. در ادامه به بیان راهکارهای پیشنهادی پرداخته خواهد شد.


1. بهره برداری بهینه از ظرفیت های موجود مسکن در سطح کشور: زمان آن رسیده که مسئولان مربوطه بپذیرند که در حال حاضر بحران مسکن به شکل تولید آن مطرح نمی باشد، بلکه بحران در ارزش گذاری آن است. لذا به جای اتلاف سرمایه در بخش تولید انبوه مسکن می توان به ساماندهی و بهره برداری از ظرفیت های موجود پرداخت.


2. جلوگیری از بورس بازی و دلال بازی  در بخش مسکن:  توضیح اینکه مهمترین عامل افزایش قیمت زمین و مسکن، ورود افراد دارای سرمایه به این بخش و سود جویی آن ها می باشد. به طوری که این افراد با همکاری بنگاه های معاملات املاک اقدام به خرید و فروش نموده و جهت سود جویی اقدام به افزایش قیمت می کنند. لذا در واقعیت بازار زمین و مسکن در اختیار این قشر از جامعه است و در عمل دولت قادر به کنترل این افراد نیست. بنابراین با توجه به افزایش تولید در این بخش، در حال حاضر می توان سرمایه های سرگردان را به بخش های دیگر اقتصاد (همچون صنعت و معدن) هدایت نمود.


3. ایجاد ثبات در پایداری جمعیت در مناطق مختلف کشور: در سال های اخیر با کاهش میزان زاد و ولد و کوچک شدن بافت جمعیتی خانواده ها (با متوسط بعد خانوار حدود 3.2 نفر) متوسط رشد جمعیت در بیشتر مناطق کشور به کمتر از 1.5 درصد تنزل یافته است. این نزول بافت خانوار علاوه بر ایجاد مشکل های بلند مدت در بافت جمعیتی کشور (از جمله پیری جمعیت و غیره)، دو ویژگی مثبت را به دنبال داشته است. اول اینکه منجر به کاهش بار تکفل هر شاغل (به طور متوسط 2 تا 2.5 نفر) شده که نتیجه آن کاهش مهاجرت و جابجایی افراد جویای کار جهت دست یابی به شغل مناسب و پردرآمد تر شده است. دوم اینکه این کاهش مهاجرت منجر به یک ثبات نسبی در جمعیت مناطق مختلف کشور شده است. بدیهی است با پایداری جمعیت در مناطق مختلف کشور تقاضای مسکن در شهرها و به خصوص شهرهای بزرگ و کلان شهرها کاهش خواهد یافت و این پدیده باعث کند شدن سرعت افزایش قیمت زمین و مسکن خواهد شد.

در وضعیت کنونی مشکل کمبود مسکن مطرح نیست بلکه مشکل در بالا بودن قیمت مسکن است که با سطح درآمد افراد جامعه مطابقت ندارد و حتی با ارایه تسهیلات توسط بانک ها (وام خرید)، امکان خرید به راحتی میسر نمی شود

4. ایجاد بستر مناسب در سکونتگاه های روستایی و شهرهای کوچک به منظور پذیرش مهاجرین معکوس: آغاز پدیده مهاجرت معکوس افراد ساکن در شهرهای بزرگ و کلان شهرها به سمت زادگاه های اولیه خود (سکونتگاه های روستایی و یا شهرهای کوچکتر) و یا سکونتگاه های خوش آب و هوا واقع در نزدیکی شهرهای بزرگ و یا کلان شهرها، در سال های اخیر به عنوان یک عامل موثر در کاهش روند رشد شتابان جمعیت شهری و به تبع آن کاهش تقاضا و همچنین آزادسازی ظرفیت موجود مسکن برای متقاضیان جدید خواهد بود.


5. وجود مشکل ها و معضل های موجود در شهرهای بزرگ و کلان شهرها: (از جمله آلودگی های محیطی، هوا، صوتی، ترافیک و به خصوص فرهنگی و اجتماعی- بی بند وباری، فساد اخلاقی، اعتیاد، ناامنی و ...)، باعث کاهش جاذبه های شهرنشینی به خصوص در بین افراد میانسال به بالا شده است. به طوری که برای این افراد جاذبه های شهرهای بزرگ و کلان شهرها (از جمله اشتغال مناسب تر، خدمات و امکانات رفاهی بهتر، محیط فیزیکی مناسب تر) در مقابل مشکل ها و معضل های مطرح شده، قابل توجیه نیست و باعث کاهش انگیزه ی آن ها در ادامه ی سکونت در این شهرها گردیده است.
در پایان نتیجه گیری می شود که در شرایط فعلی، توسعه ی بخش مسکن در سطح کشور با اجرای طرح های بزرگ انبوه سازی، ضرورتی ندارد بلکه لازم است به مدیریت ساماندهی و بهره برداری بهینه از ظرفیت های موجود توجه شود.

 

فرهاد محلاتی
کارشناس ارشد معماری و شهرسازی
بخش محیط شهر تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :