مثبت و منفی های مسکن مهر - آکا
در سال های اخیر بحث و گفت و گوهای بسیاری در خصوص طرح مسکن مهر مطرح شده است,بدیهی است در ارزیابی هر طرحی گذشت یک دوره ی حداقل 5 تا 10 ساله از اجرای آن طرح ضروری

در سال های اخیر بحث و گفت و گوهای بسیاری در خصوص طرح

در ارتباط با طرح ,شهر,مسکن مهر,نقد,مقالات معماری

در خصوص نقدهای مطرح شده باید عنوان نمود که اکثر این ضعف ها مربوط به طرح مسکن مهر نمی شوند، بلکه کلیه ی آن ها به ضعف مدیریتی و اجرایی برمی گردند. به عنوان مثال:

تأمین تأسیسات زیر بنایی (از جمله شبکه های آب، فاضلاب، برق، گاز و تلفن ثابت) در زمان تصویب طرح در مراجع قانونی (از جمله شورای عالی معماری و شهرسازی و کارگروه های تخصصی زیربنایی و شهرسازی استان ها) توسط سازمان های ذیربط بررسی و مورد تصویب قرار گرفته اند. لذا سازمان مربوطه متعهد به تأمین این تأسیسات در مراحل اجرای طرح خواهد بود.

ولی ضعف مدیریتی، عدم همکاری، کم کاری، اختلاف نظرها و... باعث کندی در اجرا و یا عدم اجرای آن ها شده است. لذا منطقی ترین شکل برخورد با این گونه طرح ها، ارزیابی محاسن و معایب آن ها در کوتاه مدت و ارایه پیشنهادها در جهت اصلاح و رفع معایب آن ها خواهد بود. تأکید می شود جهت دست یابی به عملکرد مثبت و منفی هر طرحی، سپری شدن یک دوره ی حداقل ده ساله پس از اتمام عملیات اجرایی آن، الزامی می باشد. شایان ذکر است که برخورد منفی و غیر کارشناسی سالهای اخیر در خصوص طرح بزرگ و گسترده ای هم چون مسکن مهر (که در مقیاس ملی و در کل کشور در شرف اجرا و بهره برداری می باشد)، مغایر با سیاست تدبیر واعتدال دولت محترم است. بنابراین باید با تأمل بیشتر به ارزیابی و اصلاح این طرح پرداخته شود تا سرمایه گذاری های کلان طرح مسکن مهر با عملکرد اقتصادی و اجتماعی مثبت روبه روشود.

فرهاد محلاتی

کارشناس ارشد معماری

بخش محیط شهر تبیان

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی