چهره ی تهران با بورس بازی دگرگون شده است ... - آکا
توجه به مقوله ی زیبایی در شهر یکی از مسایل مطرح در حقوق شهروندی است که جهت تامین نیازهای روحی و روانی مردم بسیار ضروری به نظر می رسد,

گفتگو با دکتر حسِن خسروی

توجه به مقوله ی ,شهر , زیبایی,مقالات معماری

1. آقای دکتر در ابتدای بحث میخواهم کمی راجع به تعریف ,شهر , زیبایی,مقالات معماری

 

قطعا شهروندان نقش اساسی دارند. با این حال متاسفانه، متاثر از نظریه های روانشناختی معاصر، می بایست بگویم جامعه ای که در آن افراد هنوز درگیر نیازهای «کمبود» همچون امنیت شغلی، احساس ارزشمندی و ... هستند، هنر و محصولات فرهنگی جزء کالاهای لوکس محسوب می شود. به عبارتی در جامعه ای در حال گذاری که از جنگ تحمیلی آن چندان زمانی نمی گذرد و دیگر مسائل سیاسی، چندان توقع نمی رود که مردم به مسائل زیبایی شناسی چندان ارجی بنهند.

 

7. به عنوان کلام آخر، با توجه به اینکه داشتن شهری زیبا همکاری گروهی متخصصین مربوطه اعم از طراحان شهری، معماران منظر، نقاشان و مجسمه سازان و .. را طلب می کند، به نظر شما استقبال مدیران شهری در بکارگیری تخصص های مختلف در این زمینه را چگونه است ؟

مدیران شهری تا بدانجا که بنده از آنها آگاهی دارم به همکاری با متخصصان و نخبگان رشته های طراحی محیط رغبت زیادی دارند. با این حال توجه به چند نکته ضروری است، اول اینکه می بایست ساز و کاری سیستماتیک برای جذب و استعداد یابی افراد ذی صلاح تدوین شود. یکی از این راهکارها بر گزاری مسابقات شهری، فراخوان ها و امثال آن است. متاسفانه تجربیات ناموفق و ناخوشنام قبلی در برخی از مسابقات، رغبت دانشگاه و حرفه را برای شرکت در بسیاری از مسابقات کم کرده است. همچنین باید توجه شود که متاسفانه ساز و کارهای غیر رسمی درون برخی از سازمان های متولی امور محیط شهری، موجب شده که کارها به صورت دست دوم و حتی دست سوم به طراحان نهایی برسد. این موضوع مشخصا بر میزان انگیزش طراح و کیفیت طرح نهایی تاثیر منفی خواهد داشت.

زینب محسنی نیا

دانشجوی دکتری شهرسازی

بخش محیط شهر تبیان

 

منبع : tebyan.net

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :