مجله منزل - شیرین کرمی: شما برای داشتن یک فضای اداری متفاوت و لوکس نباید به فضایی مملو از رنگ فکر کنید. حتی اگر مثلا عاشق رنگ نارنجی هستید! طراحی فضای اداری اصولی دارد. اینکه شما صرفا به دلیل علایق شخصی از طراح تان خواسته ای داشته باشید منطقی نیست. این درست که شما زمان زیادی را در اتاق کارتان سپری می کنید اما به فکر افراد دیگری هم که با سلیقه هایی متفاوت به دفتر شما رفت و آمد می کنند، باشید!

,دفتر کارتان را شبیه گوگل کنید!,مقالات معماری


مشتریان شما باید تصویر درستی از دفترتان در ذهن داشته باشند تا با میل و رغبت بیشتری به دفتر شما مراجعه کنند. چه باب میل تان باشد و چه نه، شما با دفتر کارتان از طرف افرادی که به شما مراجعه می کنند قضاوت می شوید. اگر قراردادهای کاری مهمی را در دفترتان امضا می کنید به فکر انتخاب رنگی مناسب با مبلمانی ساده و شیک برای دفتر کار لوکس تان باشید.

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است!

برای آنکه آرامش را به اتاق کارتان بیاورید، استفاده از یک آسمان مجازی را فراموش نکنید. حتما سوال تان این است که مگر آسمان هم مجازی می شود؟ بله! برای نخستین بار یک شرکت آمریکایی اقدام به ساخت پنجره های مجازی کرد. در حال حاضر در ایران هم شرکت هایی هستند که این کار را انجام می دهند. فکرش را بکنید در سقف فضای کارتان هم آسمان را با وضوحی بالا تر و حتی نزدیک تر از فضای بیرون تماشا کنید! آسمان های مجازی این امکان را به شما می دهند تا با انتخاب یک تصویر زیبا، آرامش را به خودتان هدیه کنید.

,دفتر کارتان را شبیه گوگل کنید!,مقالات معماری


حالا آسمان تنها با فاصله چند متر بالای سر شما قرار دارد. کافی است سرتان را بالا بگیرید و به سقف نگاهی بیندازید! به دلیل طیف رنگی آبی، این آسمان ها خاصیت درمانی هم دارند و باعث کاهش استرس می شوند. شما با داشتن این آسمان ها یک فضای کاری متفاوت و آرام بخش را تجربه خواهید کرد. زمانی هم که به آن نگاه می کنید قطعا از آسمان پر از دود و آلوده شهر هم خوش رنگ و لعاب تر است.


یک دفتر کار لوکس هیچ وقت شلوغ نیست

فراموش نکنید اتاق کار شما لوکس به نظر نمی رسد مگر با نظم. حتی اگر بهترین مبلمان را داشته باشید و از بهترین طراح ها برای دکوراسیون اتاق کارتان کمک گرفته باشید اما دفتر شما بی نظم باشد، قطعا صرف هزینه بی فایده است. پس اگر منظم نیستید از همین الان تکلیف را با خودتان مشخص کنید تا هزینه زیادی را متحمل نشوید! این بی نظمی نه فقط به معنای مرتب بودن پوشه ها، وسایل روی میز و. . . اتاق کار شماست بلکه شما با انتخاب رنگ های نامناسب هم نباید شلختگی فضایی به وجود بیاورید. یکی از رنگ های مناسب برای اتاق کاری لوکس، طیف رنگی سفید، خاکستری و مشکی است.

,دفتر کارتان را شبیه گوگل کنید!,مقالات معماری


طیف رنگی کرم تا قهوه ای هم مناسب است. حتی اگر می خواهید از رنگ های متفاوت تری استفاده کنید از رنگ هایی مثل سرمه ای و بنفش تیره هم می توانید کمک بگیرید. تنها آیتم خیلی رنگی اتاق شما، پوسته های شکلات هایی است که احیانا روی میز می گذارید! اگر از المان های عمودی روی دیوار اتاق کارتان استفاده کنید (مثل قاب عکس های ساده) ارتفاع کف تا سقف اتاق کار هم بلند تر به نظر خواهد رسید. جنس دیوارهای اتاق کار شما می تواند بتن، رنگ، ترکیب گچ و چوب یا بتن و چوب باشد. کاغذدیواری هم گزینه خوبی است؛ البته اگر نوع گل گلی آن را انتخاب نکنید!


مبل همیشه چیز مهمی است

فضای اتاق کار شما نباید به اندازه دیگر بخش های شرکت شلوغ و پرسروصدا باشد. اگر شغلی خاص دارید، بهتر است دیوارهای اتاق کار شما عایق صوتی باشند. رسمی ترین مبلمان فضای اداری مختص این اتاق است. البته قرار هم نیست اتاق کار شما که محلی برای امضای قراردادهای مهم کاری تان است شبیه فضای اتاق کنفرانس با نوعی چیدمانی خاص یا فضایی سنگین و بیش از اندازه خشک باشد.

,دفتر کارتان را شبیه گوگل کنید!,مقالات معماری


این فضا باید برای القای حس ریاست و مدیریت نسبت به فضاهای دیگر شکیل تر و محلی مناسب برای پذیرایی از مهمانان شما باشد. میز مدیریت از لحاظ ابعاد بزرگ تر از میزهای دیگر موجود در فضاهای اداری است. مبلمان مهمان و میز پذیرایی مناسب از دیگر اجزای این اتاق است. داشتن یک کتابخانه شیک و ترجیحا به رنگ چوب غالب فضا یا رنگ دیوار، ظاهر اتاق کاری لوکس شما را تکمیل می کند.


آرامش را به اتاق کارتان هدیه کنید

داشتن یک آکواریوم به صورت توکار در اتاق کار شما، هم برای خودتان لذت بخش است و هم برای کسانی که به ملاقات شما می آیند. در طول روز و زمان استراحت هم می توانید سری به ماهی های آکواریوم تان بزنید. ابعاد آکواریوم با متراژ اتاق کار شما رابطه مستقیمی دارد؛ یعنی شما نباید در یک اتاق کوچک، از یک آکواریوم بزرگ استفاده کنید. ساخت آکواریوم امروزه به شکلی کاملا تخصصی انجام می شود و با ذهنیت شما از راسته ها و مغازه های تک فروشی آکواریوم کاملا متفاوت است.

,دفتر کارتان را شبیه گوگل کنید!,مقالات معماری


برای داشتن آکواریومی کوچک، ساده و شیک یک سری محاسبات دقیق انجام می شود و با توجه به ابعاد آکواریوم، قطر شیشه آن مشخص می شود. حتما برای انتخاب ماهی ها و اینکه دوست دارید آکواریوم شما مختص ماهی های آب شیرین یا شور باشد با یک کار شناس مشورت کنید.


اتاق کار شما بدون نورپردازی حرفه ای قطعا چیزی کم دارد

برای داشتن یک اتاق مدیریت آرامش بخش و در عین حال حرفه ای باید نورپردازی مناسبی داشته باشید. نورهای مصنوعی در فضاهای اداری مکمل به حساب می آیند. ترجیحا برای یک اتاق کار لوکس، اتاقی بزرگ با پنجره ای عریض را انتخاب کنید. بهترین پرده برای چنین فضایی، پرده های تاشوست که قابلیت تنظیم نور را مهیا می کنند. اگر در سقف اتاق کارتان پنجره ای مجازی داشته باشید، به دلیل نور پردازی نقطه ای در زیر کار، فضا کمی روشن تر به نظر خواهد رسید.

در کنار همه این موارد از نورهای نقطه ای LED استفاده کنید. حواس تان باشد از لوسترهای بزرگ برای اتاق کارتان استفاده نکنید! نوع لامپ و چراغی که استفاده می کنید باید با دکوراسیون فضا هماهنگ باشد. نورهایی رنگی هم مناسب اتاق کار شما نیست. نورپردازی اگر به شکلی درست انجام شود، رنگ دکوراسیون و مبلمان شما و در نهایت کل اتاق کار کدر و بدرنگ به چشم نمی آید  به خصوص در زمستان که هوا سریع تاریک می شود برای روشنایی اتاق کار حتما از نورپردازی مصنوعی بیشتری استفاده کنید.
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :