برج تاریخی حسن در پایتخت مراکش -
در اواخر قرن دوازدهم، سلطان یعقوب المنصور، سومین خلیفه سلسله موحدون که بر غرب آفریقا و ایبریا حکومت می کرد، دستور داد یک مسجد عظیم و یک مناره به نام برج حسن در
آکاایران: در اواخر قرن دوازدهم، سلطان یعقوب المنصور، سومین خلیفه سلسله موحدون که بر غرب آفریقا و ایبریا حکومت می کرد، دستور داد یک مسجد عظیم و یک مناره به نام برج حسن در رباط، پایتخت مراکش بسازند.
امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 53
آکا ایران: در اواخر قرن دوازدهم، سلطان یعقوب المنصور، سومین خلیفه سلسله موحدون که بر غرب آفریقا و ایبریا حکومت می کرد، دستور داد یک مسجد عظیم و یک مناره به نام برج حسن در رباط، پایتخت مراکش بسازند. در طول سلطنت او تجارت، معماری، فلسفه و علوم رونق گرفت. مبارزات نظامی پیروزمندانه او در برابر مسیحیان باعث استقرار اعراب برای اولین بار در مراکش شد.
 
آخرین پروژه یعقوب المنصور جاه طلبانه ترینشان بود. برج حسن بلندترین مناره جهان بود و مسجد کنارش بزرگترین مسجد جهان. این پروژه بزرگ بر محوریت پایتخت جدیدش و به افتخار پیروزی سلطان بر مسیحیان اسپانیایی بود. متاسفانه یعقوب در سال 1199 درگذشت و پروژه به طور ناگهانی پس از تنها چهار سال از شروعش متوقف شد.

امروزه مناره ناقص، کف گسترده مرمرین، دیوارهای باقی مانده و حدود 200 ستون نشان دهنده ابعاد بزرگ مسجد است اگر به پایان می رسید. این مسجد می توانست همزمان 20 هزار نمازگزار را در خود جای دهد که بسیار بزرگتر از اندازه شهر در آن زمان بود. تنها در دوران مدرن رباط از نظر ابعاد و جمعیت به این اندازه رشد کرده و در آن زمان هنوز یک روستا بود. برج حسن 44 متر ارتفاع دارد، یعنی تنها حدود نیمی از ارتفاعی که قرار بود داشته باشد (80 متر). نمای خارجی مناره مستطیل شکل با الگوهای متمایزی تزئین شده است، هر طرف طرح مختلفی دارد. داخل آن به جای پله رمپ دارد که اجازه می دهد حیوانات سنگ های سنگین و مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز را از طریق آن ها به قسمت های بالایی برج حمل کنند. همچنین رمپ به موذن اجازه می داد با سرعت خود را به بالای برج برساند و اذان بگوید. برج حسن و سایت اطراف آن در سال 2012 در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند.
 

آکاایران: برج تاریخی حسن در پایتخت مراکش

 
 
,برج،مراکش،آفریقا،مسلمان،مسجد،مناره،بلندترین
 
 
,برج،مراکش،آفریقا،مسلمان،مسجد،مناره،بلندترین
 
 
,برج،مراکش،آفریقا،مسلمان،مسجد،مناره،بلندترین
 
 
,برج،مراکش،آفریقا،مسلمان،مسجد،مناره،بلندترین
 

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :