دکوراسیون دفتر کار «دوقلوهای صفاریان پور» - آکا
زیرزمین یک خانه ای قدیمی حوالی ملاصدرا حدود شش سال است که دفتر برنامه سازی برادران دوقلوی صفاریان پور است. اینجا در ابتدا با هدف آماده سازی میزانسن برنامه تیک ت
آکاایران: زیرزمین یک خانه ای قدیمی حوالی ملاصدرا حدود شش سال است که دفتر برنامه سازی برادران دوقلوی صفاریان پور است. اینجا در ابتدا با هدف آماده سازی میزانسن برنامه تیک تاک اجاره می شود و به مرور دکور برنامه های دیگری مثل ارتباط ایرانی، کندو، مداربسته و...
مجله زندگی ایده آل - شیرین کرمی: زیرزمین یک خانه ای قدیمی حوالی ملاصدرا حدود شش سال است که دفتر برنامه سازی برادران دوقلوی صفاریان پور است. اینجا در ابتدا با هدف آماده سازی میزانسن برنامه تیک تاک اجاره می شود و به مرور دکور برنامه های دیگری مثل ارتباط ایرانی، کندو، مداربسته و... هم در همین فضا اجرا می شود. این استودیو - آفیس با حداقل هزینه دکور شده است.
 
 

آکاایران: دکوراسیون دفتر کار «دوقلوهای صفاریان پور»


 
فواد صفاریان پور می گوید: «برای من و برادرم مهم است از چیزی که دورریز است استفاده درست کنیم. وسایلی که شاید ارزش مادی ندارد اما با کمی تغییر قابل استفاده است.» این روزها این آفیس بیشتر دفتر برنامه سازی، مونتاژ و تدوین فواد صفاریان پور محسوب می شود. او در ادامه از روحیاتش و مراحل اجرای دکور برنامه های مختلف در این دفتر 174 متری می گوید.
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور


این فضا را برای ساخت برنامه تلویزیونی تیک تاک اجاره کردیم. چون اینجا زیرزمین بود و صدا منتقل نمی شد، برای ضبط برنامه بسیار مناسب بود. از ابتدا می خواستیم برنامه تیک تاک را در یک کافه فیلمبرداری کنیم و چون مقدور نبود تصمیم گرفتیم خودمان دکور مناسبی برای این منظور طراحی کنیم. اینجا را به اتفاق آقای بهرنگ سهرابی شبیه یک کافی شاپ دکور کردیم. در نهایت به قدری این دکور خوب از آب درآمد که تا پایان برنامه همه مخاطب ها و همکارها تصورشان این بود که برنامه داخل یک کافی شاپ حقیقی ضبط شده است.

شاید آن زمان فکر نمی کردیم این فضا به دفتر کار تبدیل شود و بعدها برای دکور برنامه های مختلف از آن استفاده کنیم.

به مرور زمان اینجا به استودیوی کاری تبدیل شد و بارها با تغییر دکوراسیون، استفاده های مختلفی از این فضا کردیم. بعد از تیک تاک، برنامه تلویزیونی ارتباط ایرانی را همین جا کار کردیم. تهیه کننده این برنامه آقای اسماعیل میرفخرایی بود و آقای مجید میرفخرایی دکور این برنامه را در همین فضا طراحی کرد.
 
کوتاه بودن سقف دغدغه اصلی مان هنگام طراحی دکور برنامه بود. اما با وجودی که ارتفاع سقف کوتاه بود در تصاویر فیلمبرداری شده فضا بسیار وسیع به نظر می رسید.  
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور


از رشد، صحبت و لمس کردن این گیاهان لذت می برم. همیشه در مجاورت یک حیات حقیقی بودن لذت بخش تر است. مراقبت کردن از گل ها به من انرژی می دهد. خیلی بد است که بهترین گل های مصنوعی را با هزینه ای بالا می خریم و تازه به هم نشان می دهیم که ببینید چقدر طبیعی است! مگر ما در قطب شمال زندگی می کنیم که گل و گیاه رشد نمی کند و گل مصنوعی می خریم؟!

پایه های این میز قبلا دو لاستیک غیر قابل استفاده تریلی بود. آنها را شسته و ضدعفونی کرده بودیم و به عنوان پایه میز استفاده می کردیم اما بعد از حدود دو سال پوسیده شد و آنها را با این فیلترهای کامیون تعویض کردیم.
 
  
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور


این بشکه ها مربوط به دکور برنامه مداربسته است. برای من و برادرم مهم است از چیزی که دورریز است استفاده درست کنیم. تمیز کردن بشکه های آهنی مستعمل آسان نیست اما بعد از رنگ آمیزی شدن کانتر خوبی می شود. این بشکه ها را آقای مهدی میرباقری در کارگاه خودش رنگساژ و سپس رنگ کرد تا در دکور برنامه مداربسته استفاده کنیم. یک سوم هر کدام از این بشکه ها برش خورده تا بتواند به دیوار تکیه کند. تخته ای چوبی هم روی آن قرار گرفت تا کاربری یک کانتر را پیدا کند.   
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور


برای اینکه از متریال چوبی استفاده کنیم مجبوریم درخت قطع کنیم که از این نظر به محیط زیست آسیب می رسد اما بهتر از این است که از پلاستیک یا وسایل مصنوعی دیگر استفاده کنیم و حتی این قبیل متریال ها را تولید کنیم. مسلما استفاده از چوب به مراتب بهتر از پلاستیکی است که تجزیه نمی شود...
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور


میزها و چهارپایه های اتاق های کار چوبی است. یکی از وسایلی که در دکور هر برنامه بسیار مهم است، صندلی است اما برای فضاهایی مثل اتاق ایده چهارپایه هایی چوبی را انتخاب کردیم. نشستن روی این صندلی ها کمی سخت است اما نسبت به میز در شرایطی استاندارد قرار دارد. در تایم کاری از رها شدن روی صندلی لذت نمی برم. مبلمان راحت برای نشیمن خانه مناسب است تا روی آن لم بدهید.
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور


اینجا حدود شش سال است که در اجاره ما است. خیلی ها تصور می کنند اینجا را خریده ایم اما این طور نیست و متاسفانه استطاعت برنامه سازی در تلویزیون به قدری نیست که بتوانیم جایی را برای برنامه سازی خریداری کنیم.
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور

 
شاید خیلی ها این تصور اشتباه را بکنند که در کار برنامه سازی همه می توانند یک زیرزمین اجاره کنند و برنامه بسازند. اما اینجا حداقل هایی داشت که این امکان را به ما می داد؛ در غیر این صورت مسلما همیشه بهترین گزینه برای برنامه سازی استودیویی مناسب است که برای همین منظور در نظر گرفته شده باشد.
 
نورهای سفید گاهی بیش از حد آزار دهنده هستند. شاید به نظر برسد این فضا نور کمی دارد اما به اندازه است. خودم هم فضاهای تاریک را نمی پسندم. نور این آفیس به شکلی است که برای مطالعه، دیدن چهره افراد و تشخیص رنگ ها مشکلی به وجود نمی آورد.
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور

می خواستیم دیوار شبیه یک پارکینگ واقعی باشد! به همین خاطر این لوله ها به شکلی دکوراتیو روی دیوار اجرا شد. این ساعت را هم از فروشگاهی خارج از ایران خریدم. من جزو آن دسته از افرادی هستم که اول دکمه می گیرم و بعد برایش لباس می دوزم!
دیوار اتاق های مختلف اینجا پر از تخته و کاغذ رنگی است. این تخته گچی را خودمان ساخته ایم و هر چند وقت یک بار جمله روی آن را تغییر می دهیم. کاغذهای رنگی روی دیوار هم عموما چهار تاست و برای برنامه ریزی هفته های یک ماه در نظر گرفته شده است.
خیلی از افرادی که به اینجا می آیند اتمسفر حاکم در اینجا را دوست دارند
و دکور متفاوت این دفتر فرهنگی را می پسندند. اعتقادات عجیب و غریبی ندارم و خرافاتی هم نیستم اما فکر می کنم خوب کردن حال آدم ها روی حال خوب خودمان هم اثرگذار است.
 
 
,دکور،دکوراسیون،طراحی،فواد صفاریان پور

 
عروسک های کوچکی از کاپیتان هوک و تن تن دو کاراکتر محبوب من در اتاق ایده ام حضور دارند!
تیله ها سرمایه های زندگی من است و هر کدام شان یکی از رویاهای کودکی مرا به همراه دارد. اینها را از جمعه بازار خریدم و به آرزوی همیشگی ام رسیدم. گاهی با خساست این تیله ها را به دوستانم هدیه می دهم!

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :