این ایستگاه های زیرزمینی بی نظیرند! - آکا
رفت و آمد دایمی در یک مسیر مشخص و به ویژه با وسایل نقلیه عمومی، در طولانی مدت موجب خستگی و کسالت فرد می شود. اما در همین روزمرگی های تکراری هم می توان دست به دا
آکاایران: رفت و آمد دایمی در یک مسیر مشخص و به ویژه با وسایل نقلیه عمومی، در طولانی مدت موجب خستگی و کسالت فرد می شود. اما در همین روزمرگی های تکراری هم می توان دست به دامن زیبایی هایی شد که تا حد زیادی این رخوت را از بین برده و حتی شاید موجب شادمانی و هیجان نیز بشوند.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 3152
وب سایت روزیاتو - فروغ بیداری: رفت و آمد دایمی در یک مسیر مشخص و به ویژه با وسایل نقلیه عمومی، در طولانی مدت موجب خستگی و کسالت فرد می شود. اما در همین روزمرگی های تکراری هم می توان دست به دامن زیبایی هایی شد که تا حد زیادی این رخوت را از بین برده و حتی شاید موجب شادمانی و هیجان نیز بشوند.

یکی از ساده ترین راهکارها برای این منظور، توجه به محیط پیرامون و کشف کردن زیبایی های مستتر در زندگی شهری است؛ به طور مثال می توان به معماری، مبلمان های شهری، فضاهای سبز، طراحی های ایستگاه های اتوبوس یا مترو اشاره نمود. مورد آخر دقیقا چیزی بوده یک عکاس ۲۰ ساله بیش از باقی موارد به آن توجه نشان داده و دو سال از زندگی خود را در ایستگاه های مترو سپری نموده تا از این معماری های چشم نواز عکاسی نماید.
Chris Forsyth هنرمندی است که از ۱۵۰ ایستگاه مترو عکاسی نموده و مجموعه ای به نام «پروژه مترو» را گردآوری و منتشر کرده است.
تمرکز اولیه این فرد روی ایستگاه های زیرزمینی شهر محل سکونتش، یعنی مونتریال بود که جایزه عکاس سال ۲۰۱۵ را در حوزه معماری داخلی برای وی به ارمغان آورد.
پس از این پیروزی، عکاس یاد شده به سراغ کشورهای اروپایی رفته و از متروهای مونیخ، برلین و استکهلم نیز عکاسی نمود. به ادعای وی، هر ایستگاه زیرزمینی زیبایی منحصر به فرد خود را دارد. به طور مثال، متروی استکهلم، بلندترین نمایشگاه دائمی آثار هنری محسوب می شود.
هنوز بسیاری از ایستگاه ها، فرم طاق مانند خود را حفظ نموده و شامل انواع نقاشی های دیواری جالب توجه هستند. اما مثلا ایستگاه های قطار زیرزمینی آلمان کاملا مدرن بوده و در نوع خود بی نظیرند. جالب است بدانید خط مترو U-Bahn در برلین بیش از یکصد سال قدمت داشته و ۱۷۰ ایستگاه دارد.
نکته جالب توجهی که در مجموعه عکس های این هنرمند دیده می شود، تمیزی خط متروی مونتریال است که با وجود تردد ۱٫۳ میلیون مسافر در طول روز، بسیار تمیز و عاری از آلودگی به نظر می رسد. همچنین تا حد امکان تلاش شده تا هیچ انسان و مسافری در عکس ها ثبت نشود.
Marienplatz – مونیخ
 
 

آکاایران: این ایستگاه های زیرزمینی بی نظیرند!

 


Olympia Einkaufszentrum – مونیخ
 
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 


Stadion – استکهلم
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
Solna Centrum – استکهلم
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
Westfriedhof – مونیخ
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
T–Centralen – استکهلم
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
Rathaus Steglitz – برلین
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
Jean–Talon – مونتریال
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
Richard–Wagner–Platz – برلین

,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

 
Sherbrooke – مونتریال
 
,ایستگاه مترو،طراحی،معماری مدرن
 

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :