پل لاکی نات چین | عبور از گذرگاه خوش شانسی		 - آکا
پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge,دیدنی های چین ,جاذبه های گردشگری چین,پل های عجیب دنیا ,پل لاکی نات در شانگهای چین

آکاایران: پل، مفهومی که اغلب به ساده ترین شکل ممکن در دنیای واقعی ظاهر می شود و رسالتش تنها اتصال نقطه ای به نقطه ی دیگر است. اما آیا تا به حال به فرم های مختلف پل ها فکر کرده اید؟ وارد هزارتو هایی شده اید که از هر طرف که می روید باز هم سر جای قبلی تان هستید، مسیرتان را گم می کنید و یا یک مسیر را چندبار امتحان می کنید؟ امروز تصورتان از پل را بر هم می زنیم و به شما خواهیم گفت که هیچ وقت، هیچ مفهومی ساده نیست. 

در مورد پل طبیعت تهران چه می دانید؟ پلی زیبا که نه تنها چهره ی پایتخت را دگرگون کرد بلکه اصول معماری و چهارچوب های همیشگی را در هم شکست. 

مطلب کارناوال در مورد پل طبیعت را از دست ندهید:

پل طبیعت تهران | گذرگاهی رویایی در قلب پایتخت

این اتفاق و این برهم زدن عادت و چهارچوب های همیشگی، این بار در چین رخ داده، موضوع از این قرار است که در چین، گروهی معمار خلاق، تکنولوژی، اصول معماری، سنت و فرهنگ های جامعه را با هم ترکیب و در نهایت سازه ای شگفت خلق کردند و نام پل لاکی نات را بر روی آن نهادند. اما پلی که این بار به جای ارتباط تنها دو نقطه، دو فرهنگ را به هم متصل می کند. 

با کارناوال همراه باشید تا نگاهی به یکی از پیچیده ترین پل های دنیا از نظر معماری و شگفت انگیزترین آن از منظر خلاقیت و هنر بیندازیم.

آکاایران: پل لاکی نات چین | عبور از گذرگاه خوش شانسی

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian Lanoo
,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian lanoo

چرا پل لاکی نات در چین؟


– به گفته ی شبکه سی ان ان این پل، یکی از شگفت انگیزترین پل های جهان است.

– یکی از یازده پل دیدنی جهان است که در معماری و ساخت سازه، قالب شکنی کرده.

– تلفیقی از مدرنیته، سنت، فرهنگ و رسوم چین است.

– در ساخت آن به بُعد تفریحی نیز توجه شده و می تواند یک جاذبه ی گردشگری نوظهور باشد.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian Lanoo

نگاهی به پل لاکی نات | Lucky knot Bridge

بر روی رودخانه ی دراگون کینگ واقع در منطقه نیولِیک چانگشای در استان هونان چین، مدتی است پلی پیاده رو افتتاح شده که تمام چهارچوب ها را در هم شکسته است؛ پلی که در اصطلاح لغوی، گره خوشبختی معنا می دهد؛ معنایی که شاید به درستی در عالم واقع شبیه سازی شده است. لاکی نات تصورات شما را از پل بر هم می زند، این که یک پل باید صرفا یک نقطه را به نقطه دیگر متصل کند، در لاکی نات معنا نمی دهد.

برای ساخت گذرگاهی در منطقه ی در حال رشد نیولِیک، یک رقابت بین المللی شکل گرفت که در نهایت طرح و ایده ی معماران گروه معماری نکست ( NEXT Architecture ) برنده ی این رقابت شد. طرح برگزیده، ویژگی های خاصی داشت؛ سنت، فرهنگ چینی، معماری و نمادهای چین را به طرز هنرمندانه ای با هم تلفیق کرده بود.

در نهایت در سال ۲۰۱۳، پلی فلزی و قرمز رنگ به طول ۱۸۵ و ارتفاع ۲۴ متر، با ظاهری عجیب و پیچیده اما زیبا، با هدف گسترش فضای عمومی منطقه افتتاح شد تا به جاذبه ای نوظهور و دیدنی منطقه بدل شود؛ چرا که منطقه ای که لاکی نات در آن ساخته و بهره برداری شد، منطقه ای در حال رشد است و این سازه می تواند به افزایش سرعت رشد آن کمک کند.

پل لاکی نات با ۱۰۰۱ پله ای که دارد، تنها یک گذرگاه معمولی برای اتصال دو نقطه نیست، بلکه آن طور که طراحان و معمارانش می گویند دو فرهنگ و تاریخ مختلف را نیز به هم مرتبط می کند. مکان هایی که این پل آن ها را با هم مرتبط می کند، شامل حاشیه ی رودخانه، پارک پایین پل و جاده های اطراف منطقه می شوند که هر کدام در ارتفاع متفاوتی قرار دارند. موقعیت قرارگیری این پل به گونه ای است که با قدم زدن بر روی آن می توان از چشم انداز زیبای منطقه، کوه ها و دریاچه میکسی لذت برد.

در مورد سازندگان این پل بد نیست بدانید که معماران گروه نکست و چین با همکاری همدیگر این پروژه را طراحی و پیاده کردند، به طوری که معماران هلندی روی زیرساخت ها و مدیریت های آب محل کار کردند و معماران چینی بافت محلی را مورد بررسی قرار دادند.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julien lanoo

شکل ظاهری پل | ویژگی اصلی آن

شاید با اولین نگاه به این پل، به یاد روبانی قرمز رنگ و در هم تنیده بیفتید اما همه چیز به این مفهوم ساده ختم نمی شود؛ طراحی و شکل بیرونی این پل از نوار موبیوس الهام گرفته شده که در فرهنگ کهن و معماری و طراحی سنتی چین از آن استفاده می شده است. در هنر محلی چین این گره ها سمبل خوشبختی و خوش شانسی است. لاکی نات شکل و فرم سینوسی و بی انتهایی را به نمایش می گذارد، به این شکل که از هر طرف که به این سازه نگاه کنیم، هیچ ابتدا و انتهایی برای آن نمی توانیم در نظر بگیریم و درست جایی که تمام می شود، دوباره می تواند شروع شود.

نوار یا حلقه موبیوس شکل و فرمی ست که در معماری بناهای مختلف استفاده ی زیادی از آن شده و در فرهنگ چینی می تواند به معنی صلح، شادی و خوشبختی باشد. این نوار و یا فرم، خاصیت بیرونی و درونی یک اثر را از بین می برد به بیانی دیگر تشخیص بخش بیرونی و درونی این نوار کاری کاملا غیر قابل تشخیص می باشد. هر نقطه از این نوار در عین اینکه بیرون است می تواند از نقاط و جهاتی دیگر درونی باشد. این فرم معماری در طراحی پل لاکی نات به این پل پیوستگی خاصی می دهد.

 در کل می توان گفت که این سازه می تواند به لحاظ عرفان و فلسفه ی چینی به بی انتها بودن و ناپیدا بودن نیز اشاره کند.

علاوه بر این، در طراحی پل لاکی نات به مسائل دیگری از جمله عناصر و اجزای تفریحی، جنبه ی توریستی و همینطور مسائل محیط زیستی و تناسب آن با فضای منطقه توجه شده است.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge

مکانی برای عشاق و بازی و تفریح کودکان

این پل شبیه همه ی پل های زیبای جهان مانند پل عشاق در پاریس و دیگر مکان های شگفت انگیز دنیا، می تواند مکانی برای قدم زدن های عاشقان و ثبت بهترین لحظه ها روی عجیب ترین پل چین باشد. بدون شک قدم زدن روی این پلی که چشم اندازی زیبا به رودخانه و کوه های اطراف دارد، می تواند تفریح لذت بخشی باشد.

علاوه بر این موارد، معماران در طراحی این بنا به بُعد تفریحی سازه نیز دقت کرده اند. آن ها مواردی را رعایت کردند تا کودکان بتوانند از این بنای شگفت انگیز نهایت استفاده را برده و برای سرگرمی سری به این پل بزنند.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian Lanoo
,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian Lanoo

پل لاکی نات در شب

شب که فرا می رسد، زیبایی های پل لاکی نات دو چندان می شود زیرا معماران روی دیوارهای پل، چراغ های ال ای دی بزرگی نصب کرده اند تا به این ترتیب در تاریکی شب هم چیز از زیبایی های پل کم نشود. در تاریکی شب لاکی نات مانند انگشتری پیچ در پیچ و نورانی در شب می درخشد.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian Lanoo

بازدید 

اگر مسافر چین هستید، بد نیست تا از پل زیبا هم دیدن کنید. متاسفانه آدرس و راه دسترسی دقیق و درستی برای این پل در هیچ یک از منابع معتبر ذکر نشده است. اما می دانیم که برای بازدید از لاکی نات باید به استان هونان چین بروید و از آنجا راه چانگشای و منطقه نیولِیک را در پیش بگیرید. بدون شک با ورود به این منطقه به راحتی می توانید لاکی نات را بیابید.

بازدید از این پل هزینه ای برای شما در برنخواهد داشت.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge

توصیه کارناوال

اگر قصد سفر به چین را داشتید و بر حسب اتفاق خواستید سری هم به این پل شگفت انگیز بزنید کارناوال پیشنهاد می کند که حتما کفش مناسب پیاده روی به همراه داشته باشید و اگر کمی کمر درد یا پا درد دارید پیاده روی روی پل را به زمان دیگری موکول کنید زیرا پل تماما از پله تشکیل شده است.

,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by julian lanoo
,پل لاکی نات چین ,پل لاکی نات ,lucky knot bridge
photo by Julian Lanoo

در پایان ویدئویی زیبا از پل لاکی نات چین را به تماشا بنشینید

در حال بارگذاری ویدئو ...

سخن آخر

همانطور که در این مطلب خواندید، پلی زیبا و خارج از چهارچوب در چین ساخته شده تا جاذبه ای جدید در یکی از مناطق در حال رشد چین باشد. اگر شما هم به چین رفتید و از پل لاکی نات دیدن کردید، تجربیات و اطلاعاتی که به دست آوردید را با ما به اشتراک بگذارید.

منتظرتان هستیم 

.

منبع :karnaval.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی