نکاتی درباره ی  طراحی و ساخت مدارس برتر		 - آکا
طراحی و ساخت مدارس برتر,مدارس پیشرفته,مدارس اروپایی,مدارس اروپایی,مدارس مدرن,مدرسه های اروپایی,ساخت مدرسه,نگاهی به نکاتی در معماری و ساخت مدارس بهتر

آکاایران: همه ی خانواده ها می خواهند تا فرزندانشان در بهترین مدارس و دانشگاه ها تحصیل کنند. البته تنها آموزش مناسب توسط اساتید مجرب و یا درس خواندن بیشتر سبب موفقیت دانش آموزان و دانشجویان نمی شود بلکه یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت محیط اطراف است. انسان همیشه در حال تعامل با محیطی که در آن قرار گرفته می باشد پس نتیجه می گیریم اگر محل تحصیل شما مناسب باشد پیشرفت بهتری خواهید کرد.

از طرفی معماری با سرعت بیشتر از آن چیزی که انتظارش را داریم، رو به پیشرفت است. در سازه هایی که در سال های اخیر شاهدشان هستیم، المان هایی را می بینیم که تا چندی پیش تنها طرحی دور از دسترس بودند اما امروز به دست طراحانی هنرمند تبدیل به واقعیت می شوند. حال این سبک از معماری و در نظر گرفتن جزئیاتی تازه در ساخت مدارس، که اصلی ترین محل برای آموزش کودکان هستند هم نمود کرده است. در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به مدارس و دبیرستان هایی که از محیطی کاملا متفاوت و خاص و در عین حال مناسب برخوردار هستند. معماری در این میان نقش مهمی را برای بهبود شرایط محیطی ایفا می کند.

در ادامه متوجه خواهیم شد که برای طراحی مناسب #فضای آموزشی چه راهکارهایی وجود دارد.

همراه با کارناوال باشید.

آکاایران: نکاتی درباره ی طراحی و ساخت مدارس برتر

۱) رنگ بسیار مهم است

استفاده از رنگ های مناسب در فضاهای آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در #کشور آمریکا تحقیقات گسترده ای در این رابطه انجام گرفته است و نتایج جالبی نیز به دست آمده. به عنوان مثال رنگ ها در مدارس باید با توجه به موقعیت جغرافیایی و همینطور شرایط فصلی آن انتخاب شود. ممکن است هوا در بیشتر مواقع سال ابری باشد پس بهتر است از رنگ های روشن برای دیوارها و درها و … مورد استفاده قرار بگیرد.

امروزه نیز در مدارس دولتی کشور آمریکا این امر تحقق یافته و رعایت می شود.

در #کشورهای اروپایی نیز شاهد چنین اقداماتی هستیم ولی چند قدم فراتر رفته اند. #اروپایی ها به مواد بکار رفته در ساخت ساختمان مدرسه نیز دقت می کنند. دیگر کشورها می توانند با استفاده از الگوهای ساخت و طراحی مدارس در اروپا سطح کیفی مدارس خود را بالا ببرند.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۲) محیط های خارجی را به  داخل ساختمان بیاورید

آموزش چه در محیط باز و چه در محیط بسته بسیار حائز اهمیت می باشد و اساتید به این نکته باید توجه کنند که جا به جایی در محیط آموزشی می تواند تاثیرات مهم زیادی بر روان دانش آموزان داشته باشد و همینطور بهره بری آن ها را نیز افزایش می دهد.

در بیشتر کشورهای پیشرفته کلاس هایی را در فضاهای آزادی که در محل ساختمان مدرسه قرار گرفته اند برگزار می کنند. جالب است که بدانید بعد از نظر سنجی که از میان دانش آموزان جمع آوری شد به وضوح می توانستید رضایت آن ها را ببینید. این گونه از سنین کم دانش آموزان یاد می گیرند که نسبت به محیط اطراف واکنش نشان دهند و چه خوب است تا واکنششان مثبت باشد زیرا طبیعت همیشه پر از انرژی های مثبت و پاک می باشد.

بهتر است تا به هنگام ساختن مدارس از فضاهای سبز و خارجی استفاده شود و تا جای امکان در داخل و یا نزدیکی مدرسه واقع شود.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۳) از فضاهایی با اندازه هایی متفاوت بهره بگیرید

امروزه اندازه یکسان برای ساخت مدرسه ها و کلاس ها به هیچ عنوان قابل قبول نیست. طبق تحقیقات صورت گرفته دانش آموزان باید کلاس هایشان در محیط های مختلف برگزار شود تا از یکنواختی و تکراری بودن در بیایند. مطمئنا برای ما که در ایران درس خوانده ایم این موضوع کاملا قابل لمس باشد، یک سال تحصیلی و هر روز در یک کلاس مشخص.

بطور مثال در بسیاری از مدارس #کشورهای پیشرفته در گوشه و کنار ساختمان از گلخانه هایی با طراحی هایی جالب استفاده شده است. کلاس ها نیز با توجه به اندازه های گوناگونی که دارند از گلخانه های کوچکتر بهره می برند.

اگر ذهن از محیط تکراری خسته نشود مطمئنا در درک بهتر عمل خواهد کرد.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۴) اصول جهانی و ساختار محلی

همانطور که گفته شد این اصول جهانی هستند و همه ی کشورها با استفاده و الگو برداری می توانند سطح کیفی آموزش در کشور خود را بالا ببرند. ولی نکته ای مهم و قابل توجه در این میان وجود دارد. امروزه ما فقط در کشور و شهر خود زندگی نمی کنیم و وجود اینترنت دیگر تبدیل به یک دهکده ی جهانی شده ایم و فعالیت هر یک از ما می تواند تاثیرات زیادی بر دنیای پیرامون بگذارد.

باید به این موضوع نیز توجه شود که ساختار محلی جوامع مختلف با دیگر جوامع کاملا متفاوت می باشد و به همین دلیل باید از عناصر محیطی محلی نیز در طراحی و ساخت مدارس استفاده شود. بطور مثال اگر مدرسه ای در شهری پر درخت و سرسبز قرار گرفته از رنگ های سبز و درختان بکار گرفته شود.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۵) طراحی ویژه ، بهتر شدن معماری

ما باید به نکات زیادی در ساخت مدارس دقت کنیم. بطور مثال مدارسی هستند که برای کودکان خاص طراحی شده اند و دارای ویژگی های زیادی در طراحی می باشند. با الگو برداری از این ویژگی ها می توان مدارسی بهتر و پیشرفته تری را ساخت.

طراحی و معماری باید به گونه ای انجام شود تا تمامی نیازهای دانش آموزان را بر طرف سازد.

تصور کنید اگر نیازمند باشگاه ورزشی هستیم در خود مدرسه بتوانیم از آن بهره ببریم و این اتفاق نیازمند معماری و طراحی به هنگام ساخت مدرسه می باشد.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۶) ارتباط با جامعه ی محلی

ارتباط میان دانش آموزان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در یادگیری نیز تاثیر گذار است. گفته می شود ارتباط با دیگران خودش یک آموزش محسوب می شود. در نتیجه باید در مدارس فضاهایی وجود داشته باشد تا افراد بتوانند با یکدیگر به تعامل بپردازند.

این مکان ها می توانند سالن اجتماعات، سالن های غذاخوری و حتی سالن های ورزشی باشند.

همیشه تعامل نمی تواند سازنده باشد ولی با در انتخاب محل مناسب و ساخت امکانات می توان شاهد تعاملی سازنده میان دانش آموزان بود.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۷) نوسازی محیط های یادگیری

بیشتر مدارس در کشورهای آسیایی و همچنین اروپایی از سبک مدارس قرن ۱۹ میلادی اروپا الگو برداری می کنند. کلاس هایی دارای پنجره و یک در برای خروج و ورود و یک تخته که در جلوی نیمکت ها قرار گرفته است. ولی در بسیاری از کشورها این شیوه منسوخ شده است. 

دانش آموزان امروز از راه های مختلفی به یادگیری می پردازند. 

کودکان امروزی با سرعت بیشتری یاد می گیرند و پیشرفت می کنند و از تمرکز بالا تری برخوردار هستند. اگر چه روش های آموزشی امروزی نیز متحول شده است ولی اگر به تحقیقاتی که بر روی آموزش و یادگیری کودکان انجام گرفته نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که نسل ها متفاوت تر از هم شده اند و تغییرات زیادی کرده اند.

نوسازی محیط های یادگیری و روش ها می تواند تاثیرات مثبتی بر روی یادگیری افراد بگذارد. این نوسازی ها می توانند عوض کردن نوع ساخت مدرسه ها باشند و یا نحوه ی آموزش.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

۸) ایجاد فضاهای تخصصی

موضوعی می تواند قابل توجه باشد و تحقیقات بیشتری را باید بر روی ان انجام داد. هر دانش آموز فضایی اختصاصی دارد، مثلا اگر در کلاس نشسته نیمکت وی فضای شخصی وی محسوب می شود. حال باید در نظر گرفت که شرایط فضای خصوصی دانش آموزان چه تاثیراتی می تواند بر روی یادگیری وی  بگذارد.

از محیط های دیگر می توان به سالن های ورزش، کلاس ها و … اشاره کرد که هر کدام اگر شرایط مناسبی داشته باشند می توانند تاثیرات مثبتی بگذارند.

منظور اصلی از فضای اختصاصی محیط هایی است که دانش آموزان در تنهایی و به دور از جمع می گذرانند. ممکن است برخی به دلیل ویژگی های شخصیتی از تنها بودن بیشتر لذت ببرند و عملکرد بهتری داشته باشند.

,طراحی و ساخت مدارس برتر ,مدارس پیشرفته ,مدارس اروپایی

سخن آخر

بدون شک داشتن مدرسه ای بهتر، باعث رشد افراد مفیدتری برای جامعه خواهد شد

نظر شما درباره ی این نوع مدارس و نکات چیست؟

این ملاک ها و معیارها تا چه حد می تواند مفید واقع شود؟

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

.

منبع :karnaval.ir

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :