خیز جهانی برای انرژی های تجدید شونده - آکا
سراسر جهان کمک های عملی خود,آژانس بین المللی,اما آمریکا روسیه ژاپن چین,آژانس,باز زده,سال گذشته,میلادی در شهر,src=

خیز جهانی برای انرژی های تجدید شونده


این آژانس که یک سازمان نوین در بخش تأمین انرژی به شمار می رود، قرار است برای دسترسی و تولید این گونه انرژی ها در سراسر جهان، کمک های عملی خود را در اختیار بگذارد.

حدود ۵۰ کشور قرار است چارچوب کاری این آژانس را امضا کنند که در کنفرانس تدارکاتی اکتبر سال گذشته (۲۰۰۸) میلادی در شهر مادرید اسپانیا، تصویب شده است؛ اما آمریکا، روسیه، ژاپن، چین و برزیل از امضای سند تأسیس آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده سر باز زده اند.

هدف اول آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده، شتاب در استفاده بهینه و گسترده از این گونه انرژی ها در سراسر جهان است. به منظور تحقق این هدف، این آژانس قرار است کشورهای در حال توسعه و صنعتی را در بخش تولید و توسعه انرژی های تجدید شونده به طور گسترده و روشنی حمایت کرده و به آنها مشورت بدهد. این امر به ویژه برای ایجاد چارچوب و شرایط سیاسی و رفع موانعی چون صدور مجوزهای درازمدت، گمرک واردات و یا موانع صنعتی و فنی صدق می کند.

انتقال گسترده علوم و فن آوری در بخش انرژی های تجدید شونده، حمایت از ساخت و تولید کارشناسانه و همچنین مشورت در امکانات مالی و بودجه ای نیز پیش بینی شده است.

آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده قرار است هم تراز آژانس بین المللی انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی بوده و بخش انرژی، دانشگاه ها، مؤسسات عمومی و جامعه مدنی را نیز به خود جذب نماید.

آلمان، دانمارک و اسپانیا، کشورهایی هستند که در تأسیس آژانس بین المللی انرژی تجدید شونده تلاش های قابل توجهی کرده و پیشگام این اقدام بودند.

«زیگمار گابریل» وزیر محیط زیست آلمان، میزبان اجلاس «آی.آر.ای.ان.آ.»، گفت: پتانسیل و ظرفیت بالقوه انرژی های تجدید شونده بسیار بالاست و باید در سراسر جهان تحولی برای استفاده بهتر از این انرژی ها ایجاد شود.

این سیاستمدار آلمانی آژانس انرژی های تجدید شونده را بلندگوی بین المللی انرژی های تجدید شونده خواند و گفت: بسیاری از موانع تاکنون از توسعه و گسترش سریع انرژی های تجدید شونده از جمله انرژی خورشیدی و بادی، گرمای زمین، آب و توده زیستی، جلوگیری کرده است.

وزیر محیط زیست آلمان افزود، به علاوه بازار انرژی که همچنان حدود ۱۰ برابر یارانه های میلیاردی را به انرژی های متعارف و فسیلی تخصیص می دهد، نیز جزو این موانع هستند. هدف تخصیص یارانه ها در یک سطح برای انرژی های فسیلی و تجدید شونده است.

گابریل افزود: آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده، گامی به سوی تأمین انرژی مطمئن، آینده نگر، سازگار و مطلوب برای محیط زیست است. انرژی های تجدید شونده، وابستگی به انرژی های فسیلی را کاهش داده و از تغییراتی جوی ناشی از آلودگی های این نوع انرژی ها نیز پیشگیری می کند.

وزیر محیط زیست آلمان، تاسیس آژانس «آی.آر.ای.ان.آ.» را یک روز تاریخی قلمداد کرد و گفت: این آژانس به ویژه برای «کشورهای فقیر جهان سوم» که به سختی می توانند فناوری های امروزی تولید انرژی را خریداری کنند، کمک بزرگی خواهد بود.

گابریل، تحول انرژی در سراسر جهان مبنی بر کاهش و رهایی از وابستگی به نفت، گاز، زغال سنگ و انرژی اتمی را با پروژه قدیم آمریکا موسوم به پروژه «انسان به سوی کره ماه» مقایسه کرد و گفت: انرژی های تجدید شونده از چنان پتانسیل و ظرفیت گسترده ای برخوردارند که می توانند نیاز انرژی ۹ میلیارد نفر جمعیت کره زمین در سال ۲۰۵۰ میلادی را تأمین کنند.

آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده در شرایطی تأسیس می شود که تا چند سال پیش حتی حامیان و طرفداران آن نیز انتظار چندانی نداشتند که این پروژه با این سرعت محقق شود و از جمله پیشنهاد «هرمان شر» مبنی بر تأسیس یک مؤسسه بین المللی قدرتمند برای انرژی های تجدید شونده نیز چندین سال متمادی جدی گرفته نشده بود.

از سوی دیگر سازمان های جهانی حمایت از محیط زیست از تأسیس آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده به عنوان یک گام مناسب استقبال کردند. سازمان «ان.آ.بی.او.» اعلام کرد، با تأسیس این آژانس، یک سازمان در برابر آژانس بین المللی انرژی ایجاد شده است که تاکنون انرژی های تجدید شونده را همواره مورد بی مهری قرار داده بود.

مقر آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده هنوز مشخص نیست و تصمیم در این باره به ماه ژوئن موکول شده است. آلمان که ابتکار عمل و پیشنهاد تأسیس آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده را ارایه کرده، خواستار است که مقر این سازمان نوین در شهر بن باشد.

در کنار این پیشنهاد دولت آلمان، کشورهایی چون اتریش، دانمارک، اسپانیا و کنیا نیز علاقه دارند که مقر آژانس را در کشور خود جای دهند. در ماه ژوئن سال جاری قرار است درباره مقر آژانس و همچنین اولین دبیرکل آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده نیز تصمیم گرفته شود که «هرمان شر» از حزب سوسیال دمکرات آلمان یکی از نامزدهای این پست محسوب می شود.

«هرمان شر» دارنده جایزه «جایگزین جایزه نوبل»، یکی از پیشگامان بین المللی پروژه استفاده از انرژی های تجدید شونده و یکی از فعالین اصلی ایجاد آژانس بین المللی انرژی های تجدید شونده است.

ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :