تولید ورق کارتن - آکا
آماده انتقال به واحدهای تبدیل کننده ورق کارتن به جعبه می باشد,کارتن خام و ورق کارتن تبدیل,کردن کاغذ,تولید که عمل,وسیله,کردن,کاغذها را انجام,کاغذها را انجام می د

تولید ورق کارتن


● خط کروگیت کارتن

این خط تولید که عمل کروگیت کردن کاغذ و به هم چسباندن کاغذها را انجام می دهد، رول کاغذ را به کارتن خام و ورق کارتن تبدیل می کند. کارتن تولید شده به وسیله کروگیت آماده انتقال به واحدهای تبدیل کننده ورق کارتن به جعبه می باشد.

اجزا مختلف خط کروگیت کارتن شامل ریل های حمل رول به خط تولید رول استند (roll stand) و سینگل فیسر (single facer) نوار نقاله های انتقال محصول دو لایه به سمت جلو برای تولید گاید کارتن stacker,cut off,double facer,glue machine و پری هیتر می گردد. در اینجا به شرح عملکرد و چگونگی استفاده درست از این تجهیزات می پردازیم.

خط تولید کارتن اصولا با توانایی حداکثر عرض کاغذی که می تواند تولید کند شناخته می شود. در خط تولید کارتن گام کنگره های سنیگل فیسر و حداکثر لایه هایی که آن خط می تواند تولید کند نیز اهمیت زیادی دارد.

● ریل های حمل کاغذ

خطوط تولید ورق کارتن در هر سمت رول استند دارای ریل های برای انتقال رول کاغذ از مجاورت خط تولید به داخل دستگاه می باشند. این ریل ها امکان تغذیه رول استند را میسر می کنند. در واقع وجود این ریل ها موجب می شود لیفتراک جهت تغذیه خط تولید ورق کارتن دچار مشکل نشده و به راحتی و بدون تماس با خط تولید، کاغذ را در نزدیک ترین مکان جهت مصرف در خط تولید قرار دهند.

اگر کاغذ به وسیله لیفتراک وارد خط تولید شود احتمال آسیب دیدن ماشین آلات و حتی اپراتورهای خط تولید افزایش می یابد ریل های نصب شده بر روی خطوط تولید دارای گاری هایی با چهار چرخ می باشد که به راحتی بر روی ریل حرکت کرده و کاغذ را با نیروی اندک اپراتورها به خط تولید منتقل می کنند. در ماشین های پیشرفته و اتوماتیک این عمل به وسیله الکترو موتورها انجام می شود. نظافت به موقع و صحیح ریل ها موجب عمل کرد آسان و راحت تر آنها می گردد.

لازم به ذکر است ریل ها به گونه ای نصب می شوند که گاری ها حدود دو سانتی متر بالاتر از سطح سالن تولید باشند.

این شیوه نصب اجازه می دهد رول های کاغذ را با صرف کمترین نیرو غلطاندن سوار گار نمود.

● رول استند (roll stand)

محل قرار گرفتن رول کاغذ، جهت مسلط کردن روی خط تولید و تنظیم و موقعیت کاغذ جهت منطبق کردن لبه های کار را رول استند می گویند. از دیگر امکانات رول استند می توان به ترمز آن اشاره کرد. این ترمز موجب می شود کاغذها محکم و بدون چین و چروک وارد خط تولید شوند. در صورت عدم استفاده از ترمز رول استند، کاغذها با سرعت مناسب کشش خط تولید باز نشده و بعضا در کشش ها کاغذ بیش از اندازه باز می شود. اگر کاغذ بیش از اندازه باز گردد، در کشش مجدد ماشین به کاغذ ضربه وارد می کند و باعث پاره شدن کاغذ می شود. در این حالت رول کاغذ با سرعت کمتری خواهد چرخید در صورتی که فضای موجود بین رول و ماشین نیازمند کاغذ باز شده مازاد می باشد.

لازم به ذکر است شل بودن ترمز رول استند موجب می شود لبه های کار به راحتی تنظیم نشده و کاغذها به صورت چروک و ناصاف وارد ماشین شوند. در ضمن اگر ترمز رول استند بیش از اندازه سفت و محکم باشد باعث پاره شدن کاغذ شده و فشار زیادی به هد موتور و درایو ماشین وارد می گردد.

بنابراین دانستن حد نرمال ماشین های رول استند یکی از آیتم های بسیار مهم در خطوط تولید کارتن است. اپراتور بخش زیادی از مشکلات کیفی در تولید را می تواند با تنظیم ترمز برطرف کند.

در گذشته رول استندها ساختار و شکل ابتدایی تری داشتند و اصولا قرار دادن رول کاغذ بر روی آنها نیازمند نیروی انسانی زیادی بود اما امروزه تمام این وظایف به وسیله الکتروموتورها و با سهولت انجام می شود.

اپراتورها همواره باید کوشش فراوانی در نگهداری و مراقبت این بخش از خط تولید انجام دهند. اپراتور باید در نظافت ریل های حرکت و بازوهای آن توجه خاصی داشته باشد. هیچ جسم خارجی یا پرزهای کاغذ نباید در مسیر حرکت بازوها قرار گیرد و موجب اعمال فشار به سیستم های حرکتی رول استند شود.

این بازارها بسیار شبیه ریل های ماشین تراشکاری هستند و نیازمند روان کاری مداوم می باشند. رول استندها دارای دو جفت بازو جهت برداشتن رول کاغذ بوده و می توان دور رول کاغذ را به صورت همزمان روی آنها مستقر کرد. ماشین های پیشرته رول استند دارای اسپیلایسر نیز می باشند که عمل تعویض رول کاغذ بدون توقف خط تولید را انجام می دهد.

زمانی که رول کاغذ در حال تمام شدن است به وسیله چشم های الکترونیکی و حس گرهای رول استند مشاهده شده و رول کاغذ ذخیره شده در اسپیلایسر به انتهای رول کاغذ قبلی می چسبد. لازم به ذکر است ضایعات و کاغذهای نامناسب در ابتدای رول باید از آن جدا شود تا پس از تعویض رول در کییت تولید تاثیر نداشته باشد.

نصب صحیح رول استند، گونیا بودن رول استند نسبت به آکس خط تولید موجب افزایش کارآیی می گردد. در صورتی که رول استند نسبت به سایر تجهیزات خط تولید، گونیا نباشد فشار کشش کاغذ به سمت لبه کاغذ بیشتر می شود و باعث پاره شدن مکرر کاغذ می گردد. اگر رول کاغذ کیفیت مناسبی نداشته و دارای زدگی یا پارگی در کناره ها باشد، این مشکل بیشتر به چشم می خورد.

اگر رول استند در موقعیت مناسبی نصب شود، کشش ماشین بر روی تمام نقاط کاغذ یکسال و متناسب خواهد بود. ضمن این که تمام سطح کاغذ از حرارت و شرایط یکسان برخوردار خواهد شد.

چگونگی بستن کاغذ بر روی رول استند نیز اهمیت زیادی دارد. کاغذ باید به حدی سفت و محکم شود که موجب ترکیدگی و پارگی شدید در ته رول نگردد. در حین تولید باید به ته رول توجه ویژه ای داشت و در صورت شل شدن مجدد آن را محکم کرد. شل شدن ته رول موجب خوردگی کاغذ می شود.

زمانی که رول کمتر از نصب شد و هر چه به سمت انتهای رول نزدیک تر شدیم باید مقداری بازوهای آن را آزادتر کنیم تا در انتهای رول باعث پاره شدن کاغذ نشود. زمانی که قطر رول ها در پایان کار کاهش می یاید، کاغذ روی آن تحمل فشار وارد شده از بازوها را ندارد و احتمال پاره شدن کاغذ افزایش خواهد یافت.

معمولا غلطک های ریگلاژ روی رول استندها وجود دارد. این غلطک برای کار با رول کاغذ با کیفیت پایین نقش بسیارمهمی دارند. در صورت شل بودن یک طرف رول، فشار کشش ماشین را می توان در تمام سطح کاغذ با استفاده از غلطک های ریگلاژ یکسان نمود و به اصطلاح شل و سختی آن را تنظیم کرد.

● سینگل فیسر

یکی از مهم ترین بخش های یک خط کروکیگ سینگل فیسر (single facer) است که لایه کاغذ فلوتینگ را پس از کنگره کردن به یک لایه لاینر می چسباند و در نهایت یک محصول دو لایه را تولید می کند. محصول به دست آمده از ماشین سینگل فیس را کارتن دو لایه می نامند.

اندازه ریز یا درشت بودن کنگره کارتن را نای می گویند.

کارتن ها را به ترتیب Aفلوت،Cفلوت، Bفلوت، E فلوت و F فلوت می نامند که خود نای کنگره های نامبرده نیز می تواند ریز یا درشت باشد. به عنوان مثال کارتن E فلوت مانند کارتن خرما و کارتن F فلوت مانند جعبه های فانتزی برای بسته بندی ادکلن است. کارتن های دو لایه در بسیاری از کارها نظیر کارتن های لمینیتی که یک لایه پوستر(عکس) به دو لایه کارتن می چسبد مورد استفاده قرار می گیرند. در بسته بندی لوازم کوچک خانگی از کارتن های دو لایه به عنوان حایل بین اجناس، جهت محافظت از آنها استفاده می شود. مانند پیچیدن آن به دور لامپ مهتابی یا گذاشتن آن بین ظروف چینی.

باید توجه داشته باشید هر چقدر اندازه کنگره ها درشت تر باشد مقاومت عمودی آنها نیز بیشتر خواهد شد. دلیل آن این است که در کنگره های درشت تر، کاغذ فلوتینگ بیشتر مصرف شده و کاغذ بیشتری کنگره می شود بنابراین کارتن از مقاومت بالاتری برخوردار می گردد.

سیلندرهای ماشین سینگل فیسر به جز سیلندر چسب، چسب گیر و غلطک های راهنمایی کاغذ، دارای حرارت نیز می باشند. چسب به کار برده شده در این ماشین به وسیله حرارت گرم شده و کاغذ را می چسباند. رطوبت مازاد در کاغذ و چسب تبخیر شده و کارتن آماده مرحله بعد می شود. در سلیندرهای کنگره ای، ساکشن از داخل سیلندر به وسیله سوراخ هایی که درون شیارها وجود دارد، انجام می گردد.

سینگل فیسرها از روی حداکثر عرضی که تولید می کنند و نای آن می شناسند. به عنوان مثال مدل و نام دستگاه سینگل فیس به صورت ISOWA ۱۶۰ BF و BHS ۲۴OCF است.

این ماشین می تواند دارای سیستم ساکشن فن برای هدایت صحیح مسیر حرکت کاغذ فلوتینگ و حفظ فرم اصلی آن در کنگره باشد، که به آن Finger less گفته می شود.

در گذشته برای هدایت صحیح حرکت کاغذ از تیغه های برنجی با آلیاژ سخت کاری شده که حالت ارتجاعی (فنری) نیز داشتند استفاده می گردید. این سیستم به figer tipe معروف بوده که در حال حاضر منسوخ شده است. این سیستم در ماشین های قدیمی دیده می شود و همواره مشکلاتی را برای خط تولید ایجاد می کند. از جمله این مشکلات می توان به آسیب دیدن و استهلاک سریع فینگرها اشاره کرد.

در ماشین های سینگل فیسر نرمال باید حرارت مناسب در سیلندر، فشار لازم در پرس و سالم و فاسد نبودن چسب همواره کنترل شود. پرس ها به صورت پنوماتیک یا هیدرولیک کار می کنند به همین دلیل فشار هوا یا فشار روغن باید تنظیم گردد. با توجه به اینکه احتمال فاسد شدن چسب زیاد است، انتخاب چسب با فرمولاسیون مناسب اهمیت زیادی دارد.

سیلندرهای موجود در ماشین های سینگل فیسر علی الخصوص سیلندرهای کنگره، سخت کاری شده هستند و اپراتور باید از ورود اجسام سخت وفلزی و حتی شن ریزه به این سیلندرها جلوگیری کند.

از فشارهای اضافی و غیر ضروری جک ها به سیلندرها پرهیز شده و از روان کاری غلطک ها غافل نشویم تا عمر مفید و کارآیی ماشین افزایش یابد.

● معرفی اجزاء مختلف ماشین single facer

۱) سیلندر کنگره بالا: این سلندر در ماشین های finger lee فاقد شیار فینگر بوده و پس از روش بخار shower در مسیر کاغذ فلوتنیگ قرار می گیرد. این سیلندر دارای جک بوده و فشار آن به راحتی تنظیم می شود. موقعیت سیلندر در صورت نیاز، نسبت به موقعیت سیلندر کنگره پایین تنظیم شده تا شیارهای گام فلوت کاملا به هم منطبق گردند. از مواردی که در تنظیمات corrugation roll باید در نظر داشته باشیم، موقعیت آن نسبت به شیارهای سیلندر ثابت کنگره پایین است. اگر فشار کنگره بالا به کنگره پایین به طور یکسان تقسیم نشود باعث خرد شدن کاغذ فلوتینگ می شود. برای بر طرف کردن این مشکل باید مقداری کاغذ کاربن لس را از کنگره عبور داد در صورتی که شیارها موازی نباشند، کنگره ها کاملا داخل هم ننشته اند. در این حالت باید موقعیت سیلندر کنگره بالا را تغییر داد تا خط های ترسیم شده روی کاغذ کاربن لس کاملا موازی شده و نوک قله کنگره بالا در وسط شیار کنگره پایین قرار گیرد. قابل ذکر است جهت مشاهده بهتر موقعیت شعارها روی کاغذ، حتما پرس های ماشین درگیر شده باشند.

۲) سیلندر و کنگره پایین: این سیلندر در ماشین های با سیستم figer less دارای sucktion، sucktion blower, suction fan است تا به مکیدن هوای داخل شیارها ضمن هدایت کاغذ فلوتینگ در مسیر درست اجازه ندهد کاغذ از فرم اصلی خود خارج شود. این سیلندر امکان حرکت ۳۶۰ درجه ای به دور خود را دارد.

در ضمن این سیلندر دارای یاتاقان ثابت بوده و سایر سیلندرها موقعیت خود را با این سیلندر تطبیق می دهند. از نکات بسیار مهم در این سیلندر سالم بودن فینگرهای تمیز کننده شیارها است.

نکات مهم در ارتباط با سیلندرهای کنگره

اپراتور باید دقت کند تا اجسام سخت و فلزی یا کاغذهایی که دارای ناخالصی و شن ریزه هستند از این سیلندرها عبود کند. از محکم بودن پیچ و مهره های به کار رفته در ماشین اطمینان حاصل شود تا داخل کنگره ها سقوط نکرده و به کنگره ها آسیب وارد نکند. با استفاده از واشرهای فنری و آچارکشی به موقع در ماشین می توان احتمال بازشدن پیچ و مهره ها را با حداقل کاهش داد.

در صورتی که از کاغذهای با عرض کمتر از کنگره برای تولید استفاده می شود، با برنامه ریزی دقیق به طور مساوی از سمت چپ و راست ماشین استفاده گردد. مثلا اگر از ماشین های با عرض ۲۲۰ سانتی متر بخواهیم کارتن با عرض ۱۶۰ سانتی متر تولید کنیم و برنامه تولید یک ماهه باشد باید ۱۵ روز سمت چپ ماشین و ۱۵ روز سمت راست ماشین به کار گرفته شود. اگر به این مورد توجه نشود به مرور زمان وسط سیلندرها لاغرتر از کناره ها شده و دقت سیلندر در تماس با کاغذ کاهش یافته و کارآیی ماشین به شدت پایین می آید. اگر به این مورد توجه کافی نشود پس از مدتی این ماشین نمی تواند با حداکثر عرض خود کار کند و ضایعات تولید به شدت افزایش خواهد یافت.

● سنگ نفت چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگ نفت با قالب گیری بر روی کنگره ساخته شده و به شکل و اندازه گام فلوت می باشد. از سنگ نفت برای یکنواخت کردن فلوت و از بین بردن پلیسه های ریز حک شده بر روی کنگره استفاده می شود. پلیسه ها معمولا از عبور ناخالصی های موجود در کاغذ و شن ریزه در کنگره به وجود می آید.

با استفاده از جریان بخار یا حرارت دادن به وسیله روغن و چرخاندن سیلندر، حرارت در تمام محیط سیلندر و خصوصا کنگره ها به طور یکنواخت پخش شود. یکنواختی حرارت موجب بهبود کیفیت و کاهش ضایعات تولید می گردد. اگر هر گونه ناخالصی و یا آشغال به کنگره ها یا سیلندرها بچسبد موجب تغییر ضخامت آنها شده و از دقت تولید می کاهد. همواره باید به تمیز بودن سیلندرها توجه گردد. معمولا در ابتدای استارت یا آخر وقت کاری ماشین بدون کاغذ کار می کند، بهتر است مقداری روغن موتور روی سیلندرها ریخته شود تا چرخش سیلندر روان تر گردد.

ماشین multi cassette نوعی سینگل فیسر است که مجموع سیلندرهای کنگره چرخدار بوده و توسط ریل می توان آن را از ماشین سینگل فیسر جدا کرد. یک تیغه برنجی روی این سیلندرها نصب گردیده تا چسب های منتقل شده روی سیلندر و دیگر ناخالصی ها را از روی سیلندر پاک کند و محصول تمیزتری تولید شود. این سیلندر میزان فشار وارد به سیلندر کنگره را نیز تنظیم می کند. پایین بودن فشار جک های سیلندر باعث می شود کاغذ لاینر خصوصا در لبه های کار به خوبی نچسبد. زیاد بودن فشار نیز ضمن آسیب رساندن به ماشین، کاغذها را بریده و ضعیف می کند.

مورد مهم دیگری که باید در خطوط تولید کارتن به آن توجه شود جلوگیری از حالت سکون به مدت طولانی است. این حالت موجب عدم یکنواختی حرارت در محیط سیلندر می گردد. اگر مدت سکون ماشین حدود ۳۰ ثانیه باشد. بخش بالای سیلندر دارای حرارت بوده و سیلندر منبسط می گردد، در حالی که بخش پایین سیلندر سرد بوده و سیلندر منقبض می شود. این عدم یکنواختی موجب افزایش ضایعات تولید خواهد شد.

● نکته مهم

تنظیم فشار دو طرف سیلندرهای کنگره pressure roll و چسب در سینگل فیسر بسیار مهم است. این تنظیمات به دو روش امکان پذیر می باشد. روش اول با تنظیم ریگلاژ نصب شده در مسیر هوای فشرده یا هیدرولیک جک های ماشین انجام می شود. با تغییر فشار ریگلاژ، میزان فشار دو طرف سیلندر کم یا زیاد می گردد. روش دوم کم یا زیاد کردن کورس مسیر حرکت جک هاست.

با کم یا زیاد کردن این فاصله میزان دور یا نزدیک شدن سیلندرها تنظیم می گردد.

در انجام این تنظیمات باید دقت شود که سیلندرها با هم تماس نداشته باشند و با هم درگیر نشوند زیرا موجب آسیب دیدن سیلندرها می گردد. فاصله سیلندرها باید به حدی باشد که فشار لازم به کاغذ وارد شود. تناسب و تعادل فشار سیلندرها در ماشین های سینگل فیسر از نکات مهم و اساسی است. یک محصول قابل قبول زمانی از ماشین سینگل فیسر خارج می شود که فشار سیلندرها تنظیم باشد.
  
 
ماهنامه فناوری و توسعه صنعت بسته بندی
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :