تکنولوژی دیجیتال در چاپ لیبل و رول کم عرض - آکا
تکنولوژی دیجیتال,رول کم عرض,رول کم عرض src=,نمایشگاه,alt=,معرفی,مطلبی,سازندگان سیستم

تکنولوژی دیجیتال در چاپ لیبل و رول کم عرض

سازندگان سیستم های چاپ دیجیتال مجموعه متنوعی از تجهیزات چاپ دیجیتال را برای صنعت لیبل و رول کم عرض (Narrow web) در نمایشگاه دروپا ۲۰۰۸به نمایش درآوردند. در مطلبی که می خوانید سایمون اکلیز (Simon Eccles) سردبیر نشریه Digital Printer در انگلیس انواع این تجهیزات و تکنولوژی ها را معرفی کرده است.

اگر درصفحات بعد با تصاویری روبرو شدید که هیچ شباهتی به ماشین های رول باریک دراز با یونیت های متعدد ندارند، تعجب نکنید. اینجا صحبت از نوع جدیدی از ماشین های چاپ رول کم عرض است؛ چاپ دیجیتال رول کم عرض روی مواد مختلف چاپ می کند، ولی برخی امکانات چاپ هیبرید و یونیت های مختلف سیلک اسکرین و....دراین ماشین ها جایی ندارد.

طی ۲ سال گذشته سروکله چاپگرهای جوهرافشان رول کم عرض تک باره (Single Pass) در فرمت ها، مدل ها و قابلیت های گوناگون از همه جا پیدا شد. در دروپا نیز انواع این چاپگرها به نمایش درآمد که تا حد زیادی باعث سردرگمی بازدیدکنندگان و خریداران شد.

زیرا تنوع و تعدد آنها چشمگیر و تفاوت قیمت نیز بین مدل ها و برندهای مختلف از زمین تا آسمان بود.

بیشتر این چاپگرها برای چاپ یک روی لیبل و یا فیلم در تیراژ کم، عرضه شده بودند. استفاده از مرکب های یووی و لامپ های یووی این چاپگرها را قادر می سازد برای چاپ روی انواع سطوح چه فیلم و چه کاغذ و چه مواد چاپی غیرمعمول مناسب باشند. با این حال برخی از این چاپگرها قادر بودند روی رول عریض تر تا عرض ۴ A و حتی ۳ A(به صورت (Landscape چاپ کنند.

برای چاپ روی رول های عریض سازندگان دو پرینتر را کنار دیگر قرار داده و یک مکانیزم انتقال تونر بین آنها جای دادند. این چاپگرها به صورت پشت و رو و یا در قطع مناسب تای دروازه ای (gatefold) روی کاغذ توسط مرکب پایه آبی که ارزان تر از مرکب یووی است، چاپ می کنند.

به عنوان مثال شرکت فرانسوی Impika با استفاده از تکنولوژی چاپ رول ۴۷۴ میلی متری و مرکب آب پایه، یک سیستم خاص و سفارشی برای چاپ اسناد خرید پلاک ماشین در فرانسه ابداع کرده است.

پیش از این که این تازه واردها انبوه تولیدات خود را عرضه کنند، بازار چاپ دیجیتال لیبل در اختیار تعداد انگشت شماری از ماشین های چاپ رنگی دیجیتال رول عریض بود. ماشین های چاپ دیجیتال رول اچ پی ایندیگو سال هاست این بازار را هدف قرار داده اند. تعداد زیادی از ماشین اچ پی ایندیگو برای چاپ لیبل تاکنون به فروش رفته است. مرکب و فرایند چاپی ماشین ایندیگو برای چاپ روی انواع لیبل و یا فیلم مناسب است. این ماشین می تواند چاپ ۷ رنگ با کیفیت بالا روی رول های به عرض ۳۳ سانتی متر ارایه دهد. ماشین های چاپ تونری زایکن نیز می توانند روی انواع مواد اولیه، کاغذ، پلاستیک PET و لیبل های PP چاپ کنند. مدل اصلی و اولیه زایکن که ۳۳۰ نامیده می شود در دروپا جای خود را به مدل ۳۳۰۰ داد. مدل جدید سرعتی معادل ۲/ ۱۹ متر در دقیقه و کیفیتی معادل ۰۰۲۱ dpi دارد. این ماشین می تواند روی رول های به عرض ۲۰۰ و ۳۰۰ میلی متر چاپ کند.

زایکن می گوید این ماشین برای چاپ تا تیراژ ۲۰۰۰ متر مناسب است، گو این که تیراژهای بالاتر را نیز به خوبی جواب می دهد. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که ۶۵ درصد کارهای چاپ لیبل تیراژی معادل ۲۰۰۰ متر یا کمتر دارند.

هم اچ پی و هم زایکن سیستم های تکمیلی تولید لیبل سازگار با ماشین های خود و یا سازندگان ثالث نیز ارایه می کنند. به عنوان مثال زایکن تجهیزات ورنی یووی، لامینیت، دایکات روتاری و نیمه روتاری، برش رول به رول، رول جمع کن دوبل و پوشال برداری را به طور پیوسته با ماشین عرضه می کند.

قابلیت دیگر از جمله ورنی موضعی، طلاکوب سرد و گرم به علاوه یک ایستگاه تکمیلی برای دایکات و ورنی مجدد نیز به طور اختیاری همراه با ماشین عرضه می شود. چاپگر جوهرافشان ۴ رنگ داتریکس ساخت آگفا در گذشته برای چاپ لیبل مورد استفاده قرار می گرفت ولی نسل جدید این ماشین برای چاپ فیلم بسته بندی طراحی و ساخته شده است.

به نظر می رسد امروزه هر سازنده ای که تخصص و منابع مالی کافی در اختیار داشته باشد می تواند یک ماشین چاپ رول کم عرض تک باره (single pass) به بازار عرضه کند. همواره می توان مجموعه ای از هدهای جوهرافشان را از قفسه فروشگاه ها خرید، آنها را به یکدیگر پیوند زد و یک یونیت چاپ ساخت که از یک ردیف هد جوهرافشان، سیستم تغذیه مرکب و اجزای الکترونیکی تشکیل شده باشد. به عنوان مثال شرکت FFEI با استفاده از هدهای زار، سیستم چاپ Jet Bar خود را می سازد. این سیستم می تواند روی هر مکانیزمی که دارای سیستم تغذیه کاغذ یا هر سطح چاپ پذیر دیگری باشد، نصب شود. شرکت FFEI از سیستم Jet Bar خود در ساخت چاپگر کاسلون (Caslon) که با همکاری شرکت نیلپتر (Nilpeter) ساخته است، استفاده می کند. البته این تکنولوژی را در اختیار دیگر سازندگان نیز قرار می دهد. اگر شما یک ماژول جوهرافشان به یک شاسی استاندارد تغذیه و هدایت کاغذ اضافه کنید (ماشین های چاپ فلکسو از چنین شانسی برخوردارند)، آنگاه دارای یک چاپگر جوهرافشان تک باره می شوید که به طور بالقوه امکان ضمیمه کردن یونیت های چاپ معمولی به آن وجود دارد.

آگفا با عرضه ماشین چاپ جوهرافشان فرمت عریض Dotrix Modular UV خود در سال ۲۰۰۶ اولین شرکتی بود که این کار را انجام داد.

برای ساخت این ماشین آگفا یک یا دو هد جوهرافشان ۴ Spice خود را که عرض آن ۶۳۰ میلی متر است، روی شاسی ماشین چاپ فلکسو ساخت ادیل (Edale) سوار کرده است. سرعت این ماشین ۲۴ متر در دقیقه است. قبل از آگفا شرکت آمریکایی مارک اندی، هدهای Spice Dotrix را روی یکی از ماشین های چاپ فلکسو خود نصب کرد و از این طریق یک ماشین چاپ هیبرید با قابلیت چاپ اطلاعات متغیر به مشتریان خود عرضه کرد.قدرت انتخاب سازندگان برای استفاده از سیستم های گوناگون و مناسب هدهای چاپ جوهرافشان رو به افزایش است.

شرکت های متعددی از جمله دایماتیکس (این شرکت بیشتر با نام اسپکترا شناخته شده است)، زار، کونیکا مینولتا، توشیبا تک، برادر (Brother) و سازندگان دیگر هم اکنون هدهای جوهرافشان به بازار عرضه می کنند. سازندگان زیادی نیز از هدهای اپسون استفاده می کنند. گو این که اپسون تاکنون چندان تمایل نداشته در این مورد تبلیغ کند ولی در دروپا ۲۰۰۸ اپسون به طور رسمی اعلام کرد که در حال توسعه و تکوین پروژه ای برای ساخت هدهای پیشرفته برای چاپگرهای تک باره (Single Pass) و چندباره (Multi Pass) است و این هدها را در اختیار شرکت های ثالث قرار می دهد.

مهم ترین عامل در ساخت یک هد، قابل اعتماد بودن چه از لحاظ طول عمر (میلیون ها قطره باید قبل از تعویض نازل از آن به بیرون پرتاب شوند) و چه از لحاظ مقاومت در مقابل گرفتگی است. در یک چاپگر تک باره اگر نازل گرفته باشد این خطر وجود دارد که قبل از این که هد به طور کامل گرفته شود، از کار بایستد و به تبع آن چاپکار ناچار به تعویض هد شود و نیز یک سری نوارهای رنگ پریده روی کار چاپ شود و تصویر کیفیت لازم را پیدا نکند.

بیشتر چاپگرهای تک باره دارای چندین هد یدکی (back up) هستند که تنها هنگامی مورد استفاده قرار می گیرند که مرکب در نازل هدهای اصلی رسوب کرده و آن را از کار انداخته باشد. دستگاه به طور خودکار به چاپکار هشدار می دهد که کدام هد گرفته و چاپکار هدهای یدکی را به کار می اندازد و از این طریق تولید دچار وقفه نمی شود، این روش گران قیمت است.

به همین خاطر هد زار ۱۰۰۱ در حال حاضر در بسیاری از چاپگرهای تک باره جدید مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی بدیع این هد که (hybrid side through floo shooter) HSSTF نام دارد، در مقابل گرفتگی مرکب بسیار مقاوم است. به همین خاطر به هدهای یدکی نیازی نیست.

نمایشگاه لیبل اکسپو که سال گذشته در بلژیک برگزار شد موقعیت بسیار مناسبی برای عرضه ماشین های چاپ رول کم عرض ایجاد کرد. در این نمایشگاه، افی (EFI) ماشین ۴۰۰ Jetrion را عرضه کرد. اپسون نیز مدل اولیه چاپگر لیبل خود را به نمایش گذاشت.

FFEI و نیلپتر نیز تولیدات مشترک خود را به نام کاسلون (Caslon) و سان سولار جت (Sun solar jet) در معرض دید عموم قرار دادند. این چاپگرها همراه با تجهیزات دیگر از شرکت های دیگر به نمایش درآمدند.

ماشین ۴۰۰ Efi Jetrion یک چاپگر یووی رول کم عرض برای چاپ لیبل تا تیراژ ۵۰ هزار عدد است. بالاترین سرعت دستگاه ۵/۳۰ متر در دقیقه است و از رول های با عرض حداکثر ۹/۱۳ سانتی متر استفاده می کند. دستگاه با هد مقیاس خاکستری زار ۱۰۰۱ (Xaar ۱۰۰۱ Grayscale) کار می کند و می تواند رزولوشنی با کیفیت ۰۰۰۱ dpi ارایه کند. دستگاه به سیستم ورودی اطلاعات (Front End) افی فایری (EFI Fiery) مجهز است.

چاپگر سولارجت یووی (Solar Jet UV) حاصل همکاری شرکت سان کیمیکال (Sun Chemical) و شرکت Imaging Technology International است که برای چاپ لیبل در تیراژ کم مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه از هدهای مقیاس خاکستری زار مدل ۷۶۰ و مرکب با درصد پیگمنت بالا به نام Solar Dot استفاده می کند. سرعت این دستگاه ۲۵ متر در دقیقه است.

FFEI یک شرکت انگلیسی است که توسط برخی مدیران فوجی فیلم تاسیس شده است. این شرکت با همکاری نیلپتر چاپگر لیبل کاسلون را که از هدهای زار ۱۰۰۱ بهره می برد طراحی و ساخته است. سرعت این دستگاه ۵۰۲ متر در دقیقه و رزولوشن آن ۰۶۳*۰۸۱ dpi با ۸ مقیاس خاکستری است. دستگاه رزولوشن ۰۶۳*۰۶۳ dpi نیز ارایه می کند و با چنین رزولوشنی سرعت دستگاه کاهش پیدا می کند.

زار ادعا می کند با این که رزولوشن ۰۶۳*۰۶۳dpi در وهله اول چندان بالا به نظر نمی رسد ولی قابلیت ۸ سطح مقیاس خاکستری (۸ level grayscale) که این هدها دارند، باعث می شود تا رزولوشن ۰۶۳*۰۶۳dpi کیفیتی معادل ۰۰۰۱ dpi پیدا کند. این دو دستگاه می تواند با رول های به عرض ۴۲۰ یا ۳۴۰ میلی متر کار کند. از آنجایی که این دستگاه از یک یونیت مدولار تشکیل شده که روی شاسی نیلپتر سری FA نصب شده است، می توان کاسلون را به صورت یک چاپگر تکی و مجهز همراه با تجهیزات رول جمع کن و رول بازکن استفاده کرد و یا آن را ضمیمه ماشین فلکسو یووی FA نیلپتر کرد.

ماشین چاپ لیبلی که اپسون در دروپا به نمایش درآورد بیشتر یک ایده بود تا محصول نهایی. با این حال در مقایسه با ماشینی که در نمایشگاه لیبل اکسپو به نمایش درآمده بود از تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار بود.

ماشین از سیستم تغذیه و تحویل رول به رول برخوردار بود ولی در انتها رول وارد یک سیستم تکمیلی طلاکوبی و برش GTM می شد. به نظر می رسد برای ساخت تجهیزات تکمیلی که به طور پیوسته با ماشین کار می کند، اپسون با مشکلات چندانی رو به رو نیست.

در دروپا ۲۰۰۸ شرکت چینی فاندر (Founder) که از شرکت های پیشگام سیستم های پیش از چاپ در چین است، برای اولین بار در اروپا یک ماشین چاپ دیجیتال لیبل به نام ۱۰۰۰ Eagle Jet به نمایش گذاشت. این ماشین یک چاپگر رول به رول است که با هد زار ۱۰۰۱ کار می کند. این دستگاه می تواند روی رول های ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی متر کار کند. بیشترین عرض چاپ دستگاه ۲۱۰ میلی متر و سرعت آن حداکثر ۲۵ متر در دقیقه است. مدلی که در دروپا به نمایش درآمده چهار رنگ بود ولی فاندر تصمیم دارد مدل شش رنگ این دستگاه را که شامل رنگ سفید و سایان کم رنگ یا ماژنتا کم رنگ نیز می شود، به بازار عرضه کند. ساخت مدل هشت رنگ که قابلیت رنگ های تکی را دارد نیز بخشی از استراتژی فاندر است. فاندر همچنین چاپگر ۳۰۰ Eagle Jet H را که برای استفاده به طور پیوسته با ماشین های چاپ فلکسو معمولی طراحی و ساخته است در دروپا به نمایش گذاشت.

ماموریت اصلی این چاپگر انجام عملیات چاپ روی چاپ است. به همین خاطر به آن Over Printer می گویند. شرکت فرانسوی Impika یک چاپگر جوهرافشان تک باره با عرض ۴۷۴ میلی متر و سرعت ۷۵ متر در دقیقه به نام iPress در دروپا به نمایش گذاشت. این ماشین برای چاپ لیبل و فیلم بسته بندی طراحی و ساخته شده است.

با این حال عرض چاپ ماشین آنقدر بزرگ است که بتوان از آن برای برخی از کارهای چاپ تجاری نیز استفاده کرد. برخلاف بسیاری از ماشین های مشابه، iPress به خاطر ملاحظات زیست محیطی و اقتصادی به جای مرکب یووی از مرکب آب پایه استفاده می کند. از این مرکب ها می توان برای چاپ بسته بندی های فیلمی که از پیش یک پوشش آستری (Primer Coating) روی آن نشسته، استفاده کرد. مدلی که در دروپا ۲۰۰۸ به نمایش درآمده بود از هدهای دایماتیکس استفاده می کرد و قابلیت چاپ شش رنگ را داشت. ولی در صورت تقاضا مدل چهار رنگ آن نیز موجود است. فروش جهانی این ماشین از ابتدای سال ۲۰۰۹ با قیمت یک میلیون یورو آغاز می شود. قبل از آغاز فروش جهانی، چاپخانه ملی فرانسه (Imprimerie National) از تکنولوژی Impika در قالب یک پروژه کلید در دست برای چاپ و شخصی سازی مجوز خرید خودرو و پلاک ماشین در فرانسه استفاده می کند.

شرکت IMpika برای پاسخگویی به نیاز چاپخانه دولتی فرانسه تغییراتی در ماشین به وجود آورد تا چاپگر بتواند علاوه بر چاپ پشت و رو اطلاعات متغیر را نیز روی اسناد چاپ کند.

خط چاپ برای تولید اسناد (مجوزها) شامل ماژول هایی می شود که برای برآورده کردن نیازهای عملیاتی این پروژه از جمله ورنی زنی، برجسته سازی و تا، طراحی و ساخته شده اند. اسناد از قبل توسط چاپخانه ملی چاپ می شود و سپس سیستم ایمپیکا اطلاعات متغیر را چاپ کرده و مراحل پس از چاپ را که شامل انتقال یک لایه کوتینگ محافظتی و سپس تا کردن اوراق است، برای ارسال آنها به متقاضیان انجام می دهد. سرعت عملیات ۷۵ متر در دقیقه است.

شرکت انگلیسی جی اف ماشینز (JF Machines) چاپگر یووی جوهرافشان رول کم عرض خود را که ۷۰ Pico Colour نام دارد، به نمایشگاه دروپا آورده بود. سرعت این ماشین چهار رنگ ۲۴ متر در دقیقه و عرض چاپ آن ۷۰ میلی متر است. یک مدل ۱۴۰ میلی متری نیز به زودی عرضه خواهد شد. این دستگاه بر اساس مکانیزم رول جمع کن و رول بازکن لیبل ساخته شده است. چاپگر جدید به هد زار ۱۰۰۱ مجهز است. این چاپگر برای اولین بار در اینترپک در ماه آوریل در غرفه زار به نمایش درآمده و اکنون تولید انبوه آن آغاز شده است. جان فورلی مدیرعامل شرکت ادعا می کند قیمت ماشین چندان گران نیست.

الیمپوس (Olympus) که در ساخت دوربین، لنز و تجهیزات اپتیکال علمی معروف است با ارایه یک چاپگر جوهرافشان رول تک باره در دروپا همه را شگفت زده کرد. ماشین OP ۱cd این شرکت عرضی معادل ۳۱۶ میلی متر دارد و مجهز به دو موتور چاپ برای چاپ پشت و رو است. این ماشین می تواند به صورت رول به رول و با یک دستگاه ورق کن کار کند. دستگاه دوخت مفتولی را نیز می توان به ماشین اضافه کرد. دستگاه به صورت آزمایشگاهی در ژاپن نصب شده بود ولی از ماه اکتبر با قیمت ۱۵۰ هزار پوند انگلیس به صورت تجاری عرضه شده است.

ماشینی دیگر که در غرفه اولیمپوس به چشم می خورد، یک چاپگر تک رنگ به نام OP ۱bd بود که آن را مدل مرجع یا مدل نمایشی نیز می نامیدند. سرعت دستگاه بین ۴۰ تا ۸۰ متر در دقیقه یا ۳۹۰ تا ۷۸۰ چاپ ۴ A در دقیقه بود.

میماکی (MIMAKI) که بیشتر به خاطر چاپگرهای فرمت عریض حلالی خود شناخته شده است در حال حاضر عرصه های جدیدی برای خود تعریف کرده است. چاپگر یووی لیبل رول کم عرض که میماکی با نام IPH ۰۰۳ L عرضه کرده از ساختار MultiPass برخوردار بود. عرض چاپ این دستگاه چهار رنگ ۳۰ سانتی متر است. رزولوشن استاندارد دستگاه ۰۰۶*۰۰۶ dpi است. با این حال برای کیفیت بالاتر می توان رزولوشن دستگاه را به ۰۰۲۱*۰۰۶ dpi نیز رساند.

دستگاه را می توان همراه با قابلیت چاپ نقاط متغیر (Variable dot printing) خریداری کرد. با استفاده از این قابلیت می توان ابعاد قطره را بر اساس نیاز (چهار اندازه متفاوت) تعیین کرد. ماشینی که در دروپا عرضه شده بود به صورت رول به رول چاپ می کرد. با این حال میماکی می گوید طراحی ماژولار دستگاه امکان ملحق کردن آن به خطوط تولیدی دیگر را برای چاپ اطلاعات متغیر روی موادی که از پیش چاپ شده اند، امکان پذیر می کند. به احتمال زیاد قیمت این دستگاه کمتر از ۸۰۰ هزار پوند خواهد بود.

سازنده انگلیسی سیستم های جوهرافشان صنعتی Xen Jet که یکی از شرکت های تابعه شرکت زنیا (Xennia) است در دروپا چاپگر رول کم عرض ۸۰۰۰ Xplore را به نمایش درآورده بود. سرعت این چاپگر چهار رنگ ۲۴ متر در دقیقه و عرض چاپ آن ۲۸۰ میلی متر است. دستگاه از هد زار ۱۰۰۱ استفاده می کند. دستگاه از ابتدا برای کار با یک خط تولیدی چاپ مجهز به سیستم تغذیه رول طراحی و ساخته شده است.

شرکت اسکرین (Screen) که به نظر می رسد تصمیم گرفته برای کاربردها و عرصه های گوناگون سیستم های جوهرافشان تولید کند، جدیدترین چاپگرهای خود را در دروپا به نمایش گذاشته بود.

اسکرین تولید چاپگرهای فرمت عریض تخت (Truepress Jet ۰۰۵۲ UV)، چاپگر فرمت متوسط آب پایه تک باره (۵۲۰ (Truepress Jet ، چاپگر ورقی ۲ (TruePress Jet SX) A و چاپگر فرمت کوچک تخت با رزولوشن بالا برای کاربردهای صنعتی از جمله صفحات نمایش سیستم های کنترل کیلومترشمار یا ارتفاع سنج درون هواپیما یا خودرو را به طور جدی دنبال می کند. از سوی دیگر شرکت انگلیسی چاپگرهای فرمت عریض اینکا دیجیتال را نیز چند سال پیش خریده و به مجموعه شرکت های خود اضافه کرده است. اسکرین در دروپا یک نمونه اولیه از یک چاپگر فرمت کم عرض را که از مرکب های یووی و هدهای مقیاس خاکستری استفاده می کند، (اسکرین نام سازنده هد را افشا نکرده است) عرضه کرد. این چاپگر روی کاغذ به عرض ۳۱۸ میلی متر تصاویری در فرمت پرتره (Portrait) چاپ می کرد. اسکرین آن را تنها یک مدل چاپگر رول به رول نمایشی می خواند که حالا قصد تولید انبوه آن را ندارد.

با این حال چاپگر اسکرین با سرعت ۳۰ متر در دقیقه در دروپا به طور عملی کار چاپ می کرد. بدنه چاپگر سر هم بندی شده بود و به نظر می رسید اسکرین برای این که بتواند چاپگر را در دروپا به نمایش بگذارد، شتاب فراوانی به خرج داده و چندان به جزییات و شکل چاپگر توجه نداشته است.

شرکت سوییسی Graphtech به طور معمول یونیت های چاپ روی چاپ (OverPrinting) جوهرافشان را با استفاده از هدهای اسپکترا ساخته و به صورت OEM از طریق شرکت های دومینو، سولکس (Sulex) و افی جتریون (Efi Jetrion) به فروش می رساند.

با این حال در دروپا این شرکت یک چاپگر ساخت خودش را به نام ۶۰۰GT Jetweb DP که از رزولوشن ۰۰۶ dpi و عرض رول ۶۴۸ میلی متر برخوردار بود، به فروش رساند. با چنین عرض رولی نمی توان این چاپگر را از نوع رول کم عرض دانست.

سازنده سوییسی می گوید این چاپگر برای چاپ خبرنامه، بروشور یا مجله در تیراژ پایین مناسب است. این چاپگر با همکاری شرکت سوییسی هانکلر که مکانیزم هدایت رول از بخش تغذیه به تحویل را طراحی کرده، ساخته شده است.

به درستی روشن است که برخی از چاپگرهای دیجیتال رول کم عرضی که به تازگی عرضه شده اند، برای چاپ لیبل مناسب هستند. به ویژه آن که از آنها هم اکنون در خطوط تولید لیبل استفاده می شود. برخی دیگر بازار و هدف مشخصی ندارند و بیشتر به نمایش یک تکنولوژی می مانند که در جست وجوی بازاری خاص است و یا شاید هم در جست وجوی شرکتی دیگر که این تکنولوژی را خریده و به سیستم های خود ملحق کند. هنوز معلوم نیست آیا تقاضای کافی برای این همه مدل گوناگون از سازندگان متفاوت وجود دارد یا نه؟
  
 
مجله صنعت چاپ
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :