نگاهی به استفاده از انرژی نو یا پاک - آکا
انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل شود,ساکنان زمین در طول یک سال مصرف می کنند,برای بهره گیری,منبع باید راهی,ساعت به زمین,بازده بالا و هزینه,بیش,مطالعات

نگاهی به استفاده از انرژی نو یا پاک

براساس بررسی ها و مطالعات ، انرژی خورشیدی وسیع ترین منبع انرژی در جهان می باشد.

کارشنان بخش انرژی می گویند انرژی نوری که توسط خورشید در هر ساعت به زمین می تابد، بیش از کل انرژی است که ساکنان زمین در طول یک سال مصرف می کنند. از این رو برای بهره گیری از این منبع باید راهی جست تا انرژی پراکنده آن با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل شود.

این کارشناسان روش های مختلفی را برای استفاده از انرژی خورشیدی پیشنهاد می کنند.

● روش های تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی

با استفاده از فناوری های خاص، انرژی حاصل از نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند و این فناوری ها را به دو دسته می توان تقسیم کرد:

سیستم فتوولتاییک (‪ ( PV‬که عموما" تجهیزاتی جامد وبی حرکت هستند( جز در مورد انواع مجهزبه سیستم ردیابی خورشیدی)

سیستم های گرمایی خورشیدی که از نور متمرکز شده خورشید برای گرم کردن مایعی که بخار آن یک توربین را به حرکت در می آورد، استفاده می کند.

در این میان استفاده از سیستم های ولتاییک برای استفاده از نور خورشید به عنوان منبع انرژی بسیار رایج تر است. استفاده از پنل های فتوولتاییک در کشورهای پیشرفته به سرعت روبه گسترش است.

استفاده از انرژی خورشیدی که یکی از اشکال انرژی موسوم به " سبز " یا پاک است از سوی طرفداران محیط زیست پشتیبانی می شود. علت این استقبال را باید در ویژگیهای انرژی خورشیدی جست .

● ویژگی های انرژی خورشیدی

اولین ویژگی انرژی خورشیدی در این است که تمام نشدنی و پایان ناپذیر است .این نوع انرژی ، انرژی تمیزی است و هیچ آسیبی به محیط زیست و جامعه بشری نمی رساند.

ظرفیت آن را متناسب با نیازها می توان طراحی کرد.

● سیستم ولتاییک چیست؟

بخش اصلی یک سیستم فتوولتاییک، پنل فتوولتاییک می باشد. پنل های فتو ولتاییک که در معرض خورشید قرار می گیرند، متشکل از سلول های فتوولتاییک هستند. این سلول ها از مواد نیمه هادی سیلیکونی ساخته شده اند و به صورت پنل هایی به روی بام خانه ها و به طور مثال در چندین خانه نصب می شوند. ضمن اینکه سیستم فتوولتاییک شامل تجهیزاتی از جمله مبدل هایی برای تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب می باشد.

● اصول کار یک پنل فتوولتاییک

پنل های فتوولتاییک از نیمه هادی ها ساخته شده اند. وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتاییک می تابد، به الکترون ها در آن انرژی بیشتری می بخشد. بدین ترتیب بین دو الکترود منفی ومثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آنها می شود.

● میزان تولید انرژی الکتریکی بوسیله یک سیستم فتوولتاییک

میزان تولید برق بوسیله یک سیستم فتوولتاییک معمولا" از ‪ ۲‬تا ‪ ۵۰‬کیلووات می باشد. یک سیستم فتوولتاییک که برای نصب روی بام ساختمان ها برای مثال در شهر لس آنجلس ساخته شده است، با ظرفیت توان ‪ ۲‬کیلووات، ‪ ۳۶۰۰‬کیلووات ساعت انرژی در سال تولید می کند. این میزان تولید انرژی باعث ‪ ۴/۳‬تن صرفه جویی در سوخت زغال سنگ برای تولید برق شده و همچنین مانع ورود گاز به جو می شود.

● انتخاب سایت های خورشیدی جهت نصب پنل های فتوولتاییک

سایت ها باید با معیارهای لازم فیزیکی همخوانی داشته باشند ، از جمله اینکه آنها رو به جنوب باشند . همچنین به خوبی در معرض آفتاب قرار داشته باشند (آفتاب گیر باشند ) و فضای لازم و همچنین ساختار مناسبی برای نصب پنل های فتوولتاییک داشته باشند.

● ویژگی های سیستم های پی وی (‪(PV‬

این سیستم به فصول بستگی ندارند ، اما در طول شبانه روز از ساعت اولیه صبح تا غروب می توانند سیستم های ‪ PV‬برق تولید کنند. پیک تولید آنها در ساعات ظهر می باشد.

واحدهای فتوولتاییک در صورت ابری بودن هوا نیز می توانند برق تولید کنند، هر چند خروجی آنها کاهش می یابد. در یک روز بسیار ابری کم نور ، یک سیستم فتوولتاییک ممکن است پنج تا ‪ ۱۰‬درصد نور خورشید در روزهای عادی را دریافت دارد، بالطبع خروجی آن نیز به همان میزان کم خواهد شد.

پنل های خورشیدی در دمای پایین تر ، برق بیشتری تولید می کنند . این تجهیزات همچون سایر دستگاه های الکتریکی در صورتی که هوا خنک باشد، بهتر کار می کنند. البته سیستم های " ‪ " PV‬در روزهای زمستانی کمتر از روزهای تابستانی انرژی تولید می کنند که علت آن نه برودت هوا ، بلکه کاهش ساعات روز و پایین بودن زاویه تابش خورشید است.

● آسیب پذیری دستگاه های ‪PV‬

پنل های خورشیدی طوری ساخته شده اند که در برابر همه سختی های محیط مانند سرمای شدید قطبی ، گرمای بیابان ، رطوبت استوایی و بادهای با سرعت بیش از ‪ ۱۲۵‬مایل در ساعت مقاومت می کنند. با این حال جنس این وسایل از شیشه بوده و در اثر ضربات سنگین ممکن بشکنند.

● بهره برداری از سیستم های فتوولتایی برای استفاده از انرژی خورشیدی در سطح جهان

شرکت های متعددی در کشورهای مختلف نسبت به نصب این سیستم ها اقدام کرده اند و کار بهینه سازی این سیستم ها ، همچنان ادامه دارد.

تحقیق در زمینه کاربرد عملی سیستم برق با استفاده از پنل های فتوولتاییک به صورت متصل در شبکه برق اکیناوا در ژاپن نیز ادامه دارد. این تحقیقات شامل بررسی ویژگی های عملکرد سیستم و تاثیر باتری ها بر شبکه و همینطور بازده و تداوم برق رسانی شبکه می باشد.

● انرژی خورشیدی در ایران فراوان اما گران

بیشترمناطق مرکزی و کویری ایران سرشار از منابع انرژی خورشیدی هستند.

در کویر از یک و نیم هکتار زمین ، در هر ساعت می توان یک مگاوات انرژی تولید کرد. اما هزینه تبدیل انرژی خورشیدی به برق ، بسیار بالا است( ‪۲۵۰‬ تا ‪ ۴۵۰‬هزار تومان )که این رقم باید به ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬هزار تومان به ازای هر کیلووات برسد.

باتوجه به اقدامات انجام شده توسط وزارت نیرو ، تا کنون این وزارتخانه ‪ ۱۰۳۳‬آبگرمکن خورشیدی درشهرهای بوشهر، طبس، یزد، بجنورد، زاهدان و اصفهان نصب کرده است.

در خراسان نیز جهت تامین برق مورد نیاز پاسگاه مرکزی گز یک صفحه فتو ولتایی نصب شده است که برای تولید انرژی باید هر چند ساعت یک بار رو به خورشید چرخانده شوند.( درست مانند گل های آفتابگردان ).

با این وجود و با توجه به اهمیت انرژی خورشیدی جهت جلوگیری از برداشت از منابع انرژی فسیلی ، در برنامه چهارم توسعه سهم چندانی برای انرژی خورشیدی درنظر گرفته نشده است .زیرا هم اکنون توجه ها معطوف به باد است و چون فناوری های استفاده از باد بسیار مقرون به صرفه تر است.

با توجه به امکانات موجود هر کیلووات ساعت انرژی را از این طریق می توان با صرف ‪ ۸۵‬هزار تومان به برق تبدیل کرد.

● استفاده از انرژی باد در ایران

وزش باد در بخش هایی از خراسان و گیلان وضعیت مطلوبی دارد. تا کنون ‪۱۵‬ مگاوات نیروگاه بادی در منطقه "منجیل" گیلان نصب شده که در حال افزایش به ‪ ۶۰‬مگاوات می باشد.

دراین میان یکی دیگر از راه هایی که هم اکنون در ایران به آن برای تولید انرژی فکر می شود ، استفاده از زباله ها است. هنوز ‪ ۴۰‬درصد ساکنان زمین برای تامین نیازهای اولیه خود به انرژی از هیزم ، فضولات حیوانی و ضایعات زراعی استفاده می کنند.

● استفاده از گاز متان :

در ایران طرح هایی برای استفاده از گازهای متصاعد از زباله های متراکم شهری شروع شده است. در صورت استفاده درست از فناوری استخراج گاز متان از زباله ها که به آن "آتشکاف " گفته می شود ، می توان ‪ ۷۰‬تا ‪ ۸۰‬درصد انرژی مفید زباله ها را بازیافت کرد. از جمله این طرح ها در اطراف شهر مشهد اجرا خواهد شد.

در زمان حاضر تهران بیشترین حجم زباله شهری را در کشور تولید می کند.

خراسان که در مقام دوم قرار دارد . کارشناسان دفتر انرژی های نو در وزارت نیرو ایران امیدوار هستند با ایجاد تاسیسات جمع آوری و تمرکز گازهای ناشی از انباشت زباله های شهری ، از این منبع برق بدست آوردند.

کارشناسان عقیده دارند درایران هر سال با توجه به رشد تقاضا برای انرژی الکتریکی به دو تا سه هزار مگاوات برق جدید نیاز است .

اما به هر حال حرکت به سوی انواع انرژی های نو یا تجدیدپذیر ما را از فاجعه تمام شدن نفت و سایر منابع تجدید ناپذیرانرژی می رهاند . ضمن آنکه چشم انداز رشد فناوری ها نیز بسیار روشن است.
  
 
پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :