کامپوزیت چوب یک ماده پایدار برای جایگزین کردن سرامیک
کامپوزیت چوب به عنوان یک ماده پایدار در مقایسه با سرامیک 99 درصد گازهای گلخانه ای کمتری تولید می شود.

آکاایران: شرکت طراحی وودیو (Woodio) مستقر در فنلاند، توالتی را طراحی کرده است که به طور کامل از کامپوزیت چوب ساخته شده است.تولید این کامپوزیت چوب به گرما نیازی ندارد و انرژی مورد نیاز برای ساخت آن در مقایسه با توالت های سنتی سرامیکی یا چینی بسیار کمتر است. به گفته سازندگان،علت جایگزین کردن توالت های کامپوزیت چوبی با نوع سرامیکی، خود سرامیک نیست، بلکه این فرایند تولید آن است که موجب آثار زیست محیطی می شود. به طور معمول، سرامیک های صنعتی در دمای 1500 درجه سلسیوس برای 12 ساعت حرارت می بینند. این گرما به طور معمول با سوزاندن گاز تولید می شود که بدیهیست انتشار میزان قابل توجهی دی اکسید کربن را در پی داردبرای کسب اطلاعات بیشتر از این ماده و این سازه ها در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات علمی آکا با ما همراه باشید.

 

بلاک؛ نخستین توالت سیفون‌دار جهان از جنس تراشه های چوب

از نظر حجم، چوب سهمی 80 درصدی در این ماده دارد و برای تولید آن از چوب صنوبر محلی تامین شده و تراشه های چوب صنعت چوب و جنگل فنلاند استفاده می شود. این کامپوزیت چوب با مخلوط کردن ترکیبی از پلی استر و رزین های زیست‌پلاستیک که کامپوزیت را ضد آب و عملا نشکن می سازد، شکل می گیرد. به گفته شرکت وودیو، فرایند تولید این کامپوزیت چوب به گرما نیازی ندارد و انرژی مورد نیاز برای ساخت آن در مقایسه با توالت های سنتی سرامیکی یا چینی بسیار کمتر است.

به گفته پترو لاهتینن، خود سرامیک مشکلی ندارد، بلکه این فرایند تولید آن است که موجب آثار زیست محیطی می شود. به طور معمول، سرامیک های صنعتی در دمای 1500 درجه سلسیوس برای 12 ساعت حرارت می بینند. این گرما به طور معمول با سوزاندن گاز تولید می شود که بدیهیست انتشار میزان قابل توجهی دی اکسید کربن را در پی دارد.

اگرچه شرکت وودیو مدعی است که میزان انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از تولید این کامپوزیت چوب در مقایسه با سرامیک 99 درصد کمتر است، اما این ادعا شامل هیچ گونه انتشار مرتبط با روند تامین یا دفع مواد نمی شود، که خود این موارد تاثیر چشمگیری بر ردپای کامل گازهای گلخانه ای یک محصول دارند.

"بلاک" به عنوان نخستین توالت سیفون‌دار جهان از جنس تراشه های چوب معرفی شده و پس از اتمام استفاده یا در پایان چرخه عمر خود می توان آن را برای تامین انرژی سوزاند. این کار از ورود آن به محل دفن زباله و روند طولانی تخریب جلوگیری می کند.  

این ماده کامپوزیت توسط لاهتینن در سال 2017 ساخته شد و از آن زمان برای ساخت انواع وسایل حمام – از وان تا روشویی – استفاده شده است. "بلاک" تلاش شرکت وودیو برای ساخت نخستین توالت سیفون‌دار در جهان از این کامپوزیت چوب است.

بلاک؛ نخستین توالت سیفون‌دار جهان از جنس تراشه های چوب

بلاک؛ نخستین توالت سیفون‌دار جهان از جنس تراشه های چوب

بلاک؛ نخستین توالت سیفون‌دار جهان از جنس تراشه های چوب

بلاک؛ نخستین توالت سیفون‌دار جهان از جنس تراشه های چوب

 
 
منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :