آکاایران  

آکاایران: حسگر گازی نانویی تولید شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سولفید هیدروژن گازی است بی رنگ، سمی و آتش گیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است. این گاز به عنوان گاز فاضلاب و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می شود. چاه های نفت و مخازن گاز یکی از منابع اصلی این گاز خطرناک به شمار می رود.

وجود مقادیر گاز سولفید هیدروژن بیش از یک مقدار بحرانی می تواند موجب مرگ افراد حاضر در محل شود. ازاین رو ابداع و استفاده از روشی که مقادیر اندک این گاز را تشخیص دهد، جهت حفظ سلامتی مهندسان شاغل در صنایع نفت و گاز، ضروری به نظر می رسد. 

محسن اسد با تأکید بر خطرات حضور گاز سولفید هیدروژن گفت: در این پژوهش یک حسگر بی سیم نانوساختار جهت تشخیص مقادیر بسیار اندک گاز سولفید هیدروژن معرفی و ساخته شده است.

وی اظهار داشت: نانوحسگر ساخته شده آستانه تشخیص بسیار پایینی دارد؛ همچنین این نانوحسگر نیازی به منبع تغذیه نخواهد داشت و می توان آن را بر روی پوست بدن مهندسان نصب کرد.

به گفته اسد، در ساختار این حسگرها به صورت همزمان از نانوذرات اکسید مس و نانولوله های کربنی استفاده شده است. نانوذرات اکسید مس موجب کاهش حد تشخیص حسگر شده و حضور نانولوله های کربنی سرعت تشخیص این نانوحسگر را افزایش می دهد. 

وی افزود: در این پژوهش ابتدا نانوذرات اکسید مس و نانولوله های کربنی سنتز، بهینه سازی و مشخصه یابی شده اند و در مرحله بعد حسگر بی سیم ساخته و سیستم قرائت حسگرها راه اندازی شده است. در نهایت نیز حسگر ساخته شده بهینه سازی شده است.

وی افزود: این حسگر آزمایشگاهی علاوه بر صنایع نفت و گاز در تشخیص فساد گوشت نیز کاربرد خواهد داشت.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر محسن اسد - دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه شیراز و دکتر محمدحسین شیخی- عضو هیات علمی این دانشگاه است. نتایج این کار در مجله Sensors and Actuators B: Chemical (جلد ۲۳۱، سال ۲۰۱۶، صفحات ۴۷۴ تا ۴۸۳) به چاپ رسیده است.خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :