آکاایران: ساخت نانو ماشینی با مهندسی DNA برای شناسایی ویروس هاReviewed by حمید عبدالرحمن on Jul 30Rating:

آکاایران: » ساخت نانو ماشینی با مهندسی DNA برای شناسایی ویروس ها

به گزارش  ، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه آیوا به رهبری اریک هندرسون اقدام به ساخت نانوماشینی کرده که می تواند در دنیای پزشکی تحول ایجاد کند. این نانوماشین قادر به شناسایی ویروس ایبولا است.
بیماری ایبولا یکی از کشنده ترین ویروس ها است که باعث بیماری شدید در انسان و پستانداران می شود. ایبولا به طور مرگباری در میان انسان ها و میمون ها در آفریقا شایع است.
علائم ایبولا معمولاً با یک مرحله شبه آنفلوآنزا ناگهانی شروع می شود که با احساس خستگی، تب، ضعف شروع، کاهش اشتها، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، گلودرد همراه است.
هندرسون معتقد است : این ماشین می تواند تحولی در دنیای ساخت ادوات تشخیص طبی ایجاد کند، به طوری که تجهیزاتی ارزان و ساده پا به عرصه ظهور می گذارند.
این فناوری در صورتی که با تلفن همراه ترکیب شود، شرایطی ایجاد می کند که می توان به سادگی از طریق تلفن همراه وجود ویروس ایبولا را شناسایی کرد. با این فناوری امکان تشخیص سریع بیماری ها بدون نیاز به تجهیزات پیچیده بیمارستانی فراهم می شود.
ترفند اصلی محققان در این پروژه، نوع عملکرد DNA است. رشته های DNA به گونه ای هستند که می توانند به رشته های مکمل خود متصل شوند.
در واقع هر رشته به صورت خودبه خودی در صورت وجود رشته مکمل به آن متصل می شود. هندرسون و همکارانش از این ویژگی برای ساخت نانوماشین استفاده کردند. آنها اجزاء مختلف نانوماشین را وارد محیط آب کرده و آن را سرد و گرم کردند ، هر رشته با این کار می تواند مکمل خود را پیدا کرده و بدون نیاز به ابزار خاصی به آن متصل شود.
هندرسون معتقد است که ۴۰ میلیارد نانوماشین منفرد در یک قطره آب جای می گیرند. این ماشین ها به عنوان ابزار تشخیصی در مقیاس ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی می گوید که می توان این نوع معماری نانومقیاس را به گونه ای به کار گرفت که بتوان با استفاده از آن ساختارهای بسیار دقیقی تولید کرد. این روش می تواند کاربردهایی فراتر از پزشکی نیز داشته باشد.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Programmable DNA Nanosystem for Molecular Interrogation در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: ستاد توسعه فناوری نانو
.

منبع :

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :