نتایج تحقیقات دانشمندان درباره دلایل نشت اکسیژن از زمین به فضای بیکران - آکا
دکتر نیلسون در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر با بیان این مطلب,فرآیند بسیار پیچیده عمدتا به دلیل تغییرات مربوط به جهت های میدان مغناطیسی,وجود ندارد البته دقت شو

آژانس فضانوردی اروپا با ارسال ماهواره هایCluster از راز بزرگی تحت عنوان چگونگی نشت اکسیژن زمین به فضای بیکران پرده بر می دارد. دکتر هانس نیلسون از انستیتو فیزیک فضایی سوئد و رئیس برنامه بهره وری انرژی سوئد به تشریح این عملیات پرداخته است. دکتر نیلسون در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: ما تحقیقات گسترده ای را درخصوص نشت اکسیژن از قطب های زمین به فضای بیکران آغاز کرده ایم. این فرآیند بسیار پیچیده عمدتا به دلیل تغییرات مربوط به جهت های میدان مغناطیسی زمین روی می دهد.

رئیس برنامه بین المللی مدیریت IEA-DSM افزود: البته تاکنون تلاشهای گسترده ای و همسویی را نیز برای تخمین دقیق این میزان اکسیژن نشت کننده انجام داده ایم اما میزان کلی آن به پهناوری منطقه ای بستگی دارد که درخصوص آن صحبت می کنیم.

این دانشمند سوئدی ادامه داد: با این حال دریافته ایم که این میزان بالغ بر 18 درصد از کل اکسیژنی بوده است که از تاریخ پیدایش زمین تاکنون در آن تولید شده است.

دکتر نیلسون در ادامه به مهر گفت: جای هیچگونه نگرانی خاصی در این زمینه وجود ندارد. البته دقت شود که منظور من در طولانی مدت است. شاید تا 100 میلیون سال دیگر این فرآیند پیچیده موجب ایجاد اختلالات گسترده زیست محیطی در سراسر زمین شود.

رئیس برنامه بهره وری انرژی سوئد در ادامه افزود: در کنار فاکتور مهم و تعیین کننده ای همچون میدان مغناطیسی زمین نباید از عامل دیگری نظیر توفانهای مرتبط با جاذبه زمین نیز بی تفاوت گذشت.

به گفته وی این توفانها می توانند تأثیر قابل توجهی بر تسریع گریز یونهای اکسیژنی از مناطق قطبی زمین داشته باشند.

این دانشمند سرشناس که هدایت دانشمندانی از 18 کشور جهان در قالب برنامه بین المللی IEA-DSM را نیز بر عهده دارد، گفت: با استفاده از داده هایی که ماهواره های Cluster برای ما ارسال می کنند به دنبال کشف فاکتورهای دیگر در این مکانیسم پیچیده هستیم.

منبع:خبر گزاری مهر

به گزارش فارس به نقل از سی‌نت، این فناوری لیزری که Spyder III Pro Arctic نام دارد و در شرکت چینی Wicked Lasers ساخته شده است، با پتانسیل داخلی فوق‌العاده خود خطرناک‌ترین لیزر جهان محسوب می‌شود.

شرکت چینی سازنده این فناوری ادعا می‌کند که تاکنون هیچ لیزری با این قدرت و قابلیت ساخته نشده و به همین خاطر این سیستم خطرناک‌ترین لیزر جهان است.

شرکت Wicked توان این لیزر بسیار خطرناک را یک وات اعلام کرده است که در کلاس 4 لیزرها طبقه‌بندی می‌شود. این لیزر با توان یاد شده می‌تواند آسیب‌های سریع و جبران‌ ناپذیر شبکیه‌ای را برای انسان به وجود آورد و در نهایت چشم انسان را نابینا کند.

آسیب‌های این لیزر تنها محدود به چشم نمی‌شود و می‌تواند به پوست و دیگر بخش‌های بدن انسان نیز آسیب جدی وارد کند. شرکت چینی Wicked اعلام کرد که به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، این لیزر قوی را همراه با سیستم‌های لیزری رایگان به دست کاربران می‌رساند.

دکتر "آنت دواد " از دانشگاه فناوری سیدنی در این خصوص توضیح داد: این لیزر بسیار خطرناک است و می‌تواند انسان را تا مرز نابینایی پیش ببرد. این دستگاه به راحتی می‌تواند آتش روشن کند. این می‌تواند یک ابزار بسیار خطرناک برای آن دسته از افرادی باشد که به درستی نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند. خطرناک‌ترین لیزر دنیا می‌تواند برای موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد و باید توجه داشت که برای استفاده عمومی ساخته نشده است

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :