وزن عظیمترین ستاره محاسبه شد - آکا
می‌توانند حدود 150 برابر خورشید جرم داشته باشند,اخترشناسان وزن پرجرم‌ترین,محاسبه کنند هر چند که درصد عدم اطمینان,گروه بین‌المللی از اخترشناسان خاطر نشان کردن

اخترشناسان، وزن پرجرم‌ترین ستاره در کهکشان را تاکید کرده‌اند.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گروه بین‌المللی از اخترشناسان خاطر نشان کردند: ستاره عظیم الجثه متعلق به منظومه ستاره‌یی «ngc3603» است که جرم آن 116 برابر بیشتر از خورشید است.

این ستاره در کنار ستاره دیگری قرار دارد که جرم آن 83 برابر خورشید است.

به لحاظ تئوریک ستاره‌ها می‌توانند حدود 150 برابر خورشید، جرم داشته باشند.

با اندازه‌گیری نحوه چرخش ستاره‌ها به دور یکدیگر پژوهشگران توانستند جرم هر یک را محاسبه کنند، هر چند که درصد عدم اطمینان از این محاسبات هنوز بسیار بالاست.

اخترشناسان امیدوارند که با مشاهدات آینده خود این محاسبات را اصلاح کرده و به واقعیت نزدیکتر کنند.

حجم این منظومه ستاره‌ای موسوم به a1 با استفاده از تجهزات sinfon1 در تلسکوپ بزرگ انجمن تحقیقات نجومی اروپا و نیز تصاویر مادون قرمز حاصل از تلسکوپ فضایی هابل محاسبه شده است.

A1 در بازوی فضایی کارینا متعلق به کهکشان راه شیری قرار دارد که حدود 20 هزار سال نوری از منظومه شمسی ما فاصله دارد.


منبع:شبکه متخصصین پارس درگاه

به گزارش فارس به نقل از سی‌نت، این فناوری لیزری که Spyder III Pro Arctic نام دارد و در شرکت چینی Wicked Lasers ساخته شده است، با پتانسیل داخلی فوق‌العاده خود خطرناک‌ترین لیزر جهان محسوب می‌شود.

شرکت چینی سازنده این فناوری ادعا می‌کند که تاکنون هیچ لیزری با این قدرت و قابلیت ساخته نشده و به همین خاطر این سیستم خطرناک‌ترین لیزر جهان است.

شرکت Wicked توان این لیزر بسیار خطرناک را یک وات اعلام کرده است که در کلاس 4 لیزرها طبقه‌بندی می‌شود. این لیزر با توان یاد شده می‌تواند آسیب‌های سریع و جبران‌ ناپذیر شبکیه‌ای را برای انسان به وجود آورد و در نهایت چشم انسان را نابینا کند.

آسیب‌های این لیزر تنها محدود به چشم نمی‌شود و می‌تواند به پوست و دیگر بخش‌های بدن انسان نیز آسیب جدی وارد کند. شرکت چینی Wicked اعلام کرد که به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، این لیزر قوی را همراه با سیستم‌های لیزری رایگان به دست کاربران می‌رساند.

دکتر "آنت دواد " از دانشگاه فناوری سیدنی در این خصوص توضیح داد: این لیزر بسیار خطرناک است و می‌تواند انسان را تا مرز نابینایی پیش ببرد. این دستگاه به راحتی می‌تواند آتش روشن کند. این می‌تواند یک ابزار بسیار خطرناک برای آن دسته از افرادی باشد که به درستی نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند. خطرناک‌ترین لیزر دنیا می‌تواند برای موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد و باید توجه داشت که برای استفاده عمومی ساخته نشده است

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :