زهره حاکم مطلق آسمان شامگاهی
بهترین حالت مشاهده از آسمان زمین بایستی به بیشترین,بین زمین و خورشید باشد,خورشید نزدیک می‌شود در مدار خود,درجه برسد با زمین نمی‌رسد در عوض,زمانی که خورشید م

زهره دومین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی است و در مدار داخلی‌تری از زمین نسبت به خورشید قرار دارد و فاصله‌ی آن از خورشید نیز تقریباً 105 میلیون کیلومتر است. لذا از دید ساکنین زمین این سیاره به همراه سیاره‌ی گریزپای عطارد هیچ وقت به مقابله (حالتی که زاویه‌ی خورشید و سیاره در آسمان زمین به 180 درجه برسد) با زمین نمی‌رسد. در عوض این دو سیاره از دید ما مانند ماه تنها قمر زمین اهله تشکیل می‌دهند. پس این دو سیاره‌ی آسمان شب در بهترین حالت مشاهده از آسمان زمین، بایستی به بیشترین کشیدگی شرقی (در آسمان شامگاهی زمین) یا به بیشترین کشیدگی غربی (در آسمان صبحگاهی زمین) برسند. این روزها زهره پرنورترین سیاره‌‌ی آسمان شب رفته رفته در آسمان شامگاهی زمین به بیشترین کشیدگی شرقی خویش می‌رسد. بیشترین فاصله در ساعت 00:54 بامداد پنج‌شنبه 26 دی‌ماه با زاویه‌ی 47.1 درجه از خورشید رخ خواهد داد. البته شکل این سیاره نیز از درون یک دوچشمی یا تلسکوپ به شکل ماه تربیع اول می‌ماند و میزان روشنایی (قدر) آن به منفی 4.42 می‌رسد.

بعد از این مقارنه زهره رفته رفته با سرعت بیشتری از دید ما به خورشید نزدیک می‌شود. در مدار خود، دائماً به زمین نیز نزدیک‌تر خواهد شد و دائماً بر میزان قرص ظاهری آن افزوده می‌شود. قدر آن نیز تا 3 اسفند‌ماه افزایش خواهد یافت و به منفی 4.62 خواهد رسید. این روند تا جایی ادامه می‌یابد که زهره در 7 فروردین 1388 به مقارنه داخلی (زمانی که سیاره بین زمین و خورشید باشد آن مقارنه را داخلی و زمانی که خورشید میان آن دو باشد آن را خارجی گویند) با خورشید برسد و وارد آسمان صبحگاهی شود .


ماهنامه نجوم

به گزارش فارس به نقل از سی‌نت، این فناوری لیزری که Spyder III Pro Arctic نام دارد و در شرکت چینی Wicked Lasers ساخته شده است، با پتانسیل داخلی فوق‌العاده خود خطرناک‌ترین لیزر جهان محسوب می‌شود.

شرکت چینی سازنده این فناوری ادعا می‌کند که تاکنون هیچ لیزری با این قدرت و قابلیت ساخته نشده و به همین خاطر این سیستم خطرناک‌ترین لیزر جهان است.

شرکت Wicked توان این لیزر بسیار خطرناک را یک وات اعلام کرده است که در کلاس 4 لیزرها طبقه‌بندی می‌شود. این لیزر با توان یاد شده می‌تواند آسیب‌های سریع و جبران‌ ناپذیر شبکیه‌ای را برای انسان به وجود آورد و در نهایت چشم انسان را نابینا کند.

آسیب‌های این لیزر تنها محدود به چشم نمی‌شود و می‌تواند به پوست و دیگر بخش‌های بدن انسان نیز آسیب جدی وارد کند. شرکت چینی Wicked اعلام کرد که به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، این لیزر قوی را همراه با سیستم‌های لیزری رایگان به دست کاربران می‌رساند.

دکتر "آنت دواد " از دانشگاه فناوری سیدنی در این خصوص توضیح داد: این لیزر بسیار خطرناک است و می‌تواند انسان را تا مرز نابینایی پیش ببرد. این دستگاه به راحتی می‌تواند آتش روشن کند. این می‌تواند یک ابزار بسیار خطرناک برای آن دسته از افرادی باشد که به درستی نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند. خطرناک‌ترین لیزر دنیا می‌تواند برای موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد و باید توجه داشت که برای استفاده عمومی ساخته نشده است

منبع : بخش مقالات علمی آکاایران
برچسب :